wesele-koronawirus-jak-zorganizowac-2020-rok-impreza-weselna
Fot. Adobe.Stock.com
O TYM JEST GŁOŚNO

Polski profesor krytykuje możliwość organizowania wesel. Ma ważną radę dla gości

„Przyjdą rodzice, dziadkowie… Ale czy wyjdą z tego żywi?”

Rafał Kowalski 2 czerwca 2020 11:57
wesele-koronawirus-jak-zorganizowac-2020-rok-impreza-weselna
Fot. Adobe.Stock.com

Niemal 25 tysięcy osób zakażonych koronawirusem to oficjalny bilans dotyczący pandemii w Polsce podany przez Ministerstwo Zdrowia. Nie wszyscy jednak uważają, że te liczby oddają prawdziwy stan ludzi chorych na COVID-19. Zdania, że zakażonych jest o wiele więcej, jest między innymi profesor Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Lekarz jest też sceptycznie nastawiony do wesel i innych imprez rodzinnych.

Prof. Simon o koronawirusie i luzowaniu obostrzeń

W niedawnej rozmowie z TVN24 prof. Krzysztof Simon nie zgodził się z twierdzeniem, że w Polsce liczba osób dotkniętych COVID-19 wynosi tyle, ile podają oficjalne dane. Oznacza to, że według lekarza zagrożenie zakażeniem dalej jest duże. „Niewątpliwie mamy epidemię w tym kraju i nie tylko w tym kraju. Mamy zaraźliwy wirus, dość młody, a więc się łatwo szerzy. Wiemy też mniej więcej, ile mamy przypadków. To jest nieprawda, że 22 tys., bo to są te wyłapane przez nas klinicznie objawowe (...) czyli trzeba liczyć 80-100 tys. przypadków, które przebyło, czy ma wirus w jakiś sposób”, ocenił surowo kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Ekspertowi wydaje się, że mimo wszystko zniesienie nakazu zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych jest dobrym posunięciem. Co jednak z kościołami czy stadionami? „Zupełnie nie rozumiem - bo maski pozostają w sklepach, różnych innych miejscach - decyzji o otwarciu stadionów dla kibiców. Przypomnę, że stadiony były przyczyną rozprzestrzeniania gigantycznej epidemii we Włoszech. Nie bardzo rozumiem koncentrację w jednym miejscu, jakim są kościoły - niech się ludzie modlą, ale może na zewnątrz. To była przyczyna epidemii, która była w Korei Południowej”, mówił lekarz w TVN24.

Bez ogródek profesor Krzysztof Simon skrytykował także możliwość organizowania imprez rodzinnych, gdzie szansa zachorowania na COVID-19 - szczególnie przez osoby starsze - jest duża. „To już zupełnie abstrakcyjne i tu się narażę z kolei branży weselnej – nie rozumiem możliwości organizowania wesel bez ograniczeń. Wiadomo, jak nasze wesela wyglądają. Przecież tam też przyjdą rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, może ktoś takich ma. Ale czy wyjdą z tego żywi?”, pytał retorycznie ekspert na antenie. „Jeśli ktoś jest zdrowy i ma do 40-55 lat, niech idzie i się cieszy, a młodsi szczególnie. Ale ja myślę, że rodzice panny młodej i dziadkowie bez masek to tam się w ogóle nie powinni pojawiać. […] Wirus się szerzy przy bliższych kontaktach i to jest fakt, tego nie unikniemy”, wyjaśniał.

Profesor Krzysztof Simon jest przekonany, że w okresie letnim wirus da nam od siebie odpocząć, bo warunki atmosferyczne nie będą sprzyjały jego intensywnej aktywności. Dalej należy jednak myć ręce i uważać na siebie, ponieważ zakazić wciąż się można. A co przyniesie jesień? To także zależy od tego, jak bardzo wykorzystamy lato na wygaszenie ognisk COVID-19. 

Zobacz zdjęcia
Fot. STOCK ADOBE

Profesor Krzysztof Simon
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.