Ksiądz, duchowny, kościół
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Ksiądz Marian W. oskarżony o molestowanie 22 chłopców. Odpowie tylko za połowę przypadków

Dlaczego? Ruszył proces duchownego z diecezji tarnowskiej

Rafał Kowalski 20 lutego 2020 11:59
Ksiądz, duchowny, kościół
Fot. Adobe Stock

W latach 2003-2012 miał skrzywdzić 22 nieletnich chłopców. Dziś połowa zgłoszonych przypadków molestowania ministrantów i lektorów uległa już przedawnieniu, ale ksiądz Marian W. odpowie za pozostałe czyny. Proces proboszcza kilku parafii w diecezji tarnowskiej właśnie się rozpoczął.

Ksiądz Mariana W. stanął przed sądem. Czy przyznał się do molestowania nieletnich?

Prokuratura w Nowym Sączu oskarżyła 67-letniego duchownego o popełnienie 12 przestępstw seksualnych wobec. 11 małoletnich. W rozmowie z mediami podkreślono, że aż siedmiu z nich nie miało w chwili popełnienia przestępstwa 15 lat. Pełnomocnicy nie mają wątpliwości, że pokrzywdzonych było więcej, ale sprawy dotyczące aż 11 osób uległy przedawnieniu. „Tych ofiar ta naprawdę jest więcej, tylko że nie ma u nas takiej kultury obywatelskiej, żeby o tym mówić. Rodzice przez wiele lat nie wiedzieli o tym nawet. Nie wiedzieli też, jak ocenić tę sytuację sami pokrzywdzeni”, mówił mediom zgromadzonym w sądzie pełnomocnik części potwierdzonych Artur Nowak. Według aktu oskarżenia 67-letni Marian W. miał między innymi obmacywać i masturbować nieletnich na plebaniach czy wycieczkach organizowanych dla młodzieży.

Czy oskarżony przyznał się do winy? Tego nie wiadomo, ponieważ sąd w Nowym Targu wyłączył jawność sprawy, a obrona Mariana W. nie chce komentować tego, co dzieje się na sali rozpraw. Adwokat Jarosław Ruchałowski przyznał jednak, że ksiądz złożył obszerne wyjaśnienia w sprawie.

Pełnomocnik pokrzywdzonych osób podkreślił, że to największy proces tego typu w Polsce. Z tego powodu zostaną włożone wszelkie siły w to, by doprowadzić do sprawiedliwego wyroku. Ponadto sprawa toczy się w Małopolsce – regionie naszego kraju, w którym wiara i uczęszczanie do kościoła są dla społeczeństwa bardzo ważne. „Tutaj, w tym regionie Polski, pozycja księdza jest szczególnie silna. Ksiądz jest tu autorytetem, przewodnikiem duchowym i nikomu nie przychodzi do głowy, żeby mówić o tym rodzicom”, mówił mediom mecenas Artur Nowak. Dodał też, że jest rozczarowany postawą Kościoła, który do tej pory nie przeprosił ofiar, mimo że zakończony proces kanoniczny uznał Mariana W. za winnego.

Księdzu, który sprawował posługę kapłańską między innymi w Grywałdzie, Grobli, Szalowej, Dobrogoszczy i Białce Tatrzańskie grozi wypłata wielomilionowych odszkodowań. 

dziecko, zabójstwo dziecka, 10-latka z Mrowin
Fot. stock.adobe.com

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.