Ksiądz, duchowny, kościół
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Ksiądz Marian W. oskarżony o molestowanie 22 chłopców. Odpowie tylko za połowę przypadków

Dlaczego? Ruszył proces duchownego z diecezji tarnowskiej

Rafał Kowalski 20 lutego 2020 11:59
Ksiądz, duchowny, kościół
Fot. Adobe Stock

W latach 2003-2012 miał skrzywdzić 22 nieletnich chłopców. Dziś połowa zgłoszonych przypadków molestowania ministrantów i lektorów uległa już przedawnieniu, ale ksiądz Marian W. odpowie za pozostałe czyny. Proces proboszcza kilku parafii w diecezji tarnowskiej właśnie się rozpoczął.

Ksiądz Mariana W. stanął przed sądem. Czy przyznał się do molestowania nieletnich?

Prokuratura w Nowym Sączu oskarżyła 67-letniego duchownego o popełnienie 12 przestępstw seksualnych wobec. 11 małoletnich. W rozmowie z mediami podkreślono, że aż siedmiu z nich nie miało w chwili popełnienia przestępstwa 15 lat. Pełnomocnicy nie mają wątpliwości, że pokrzywdzonych było więcej, ale sprawy dotyczące aż 11 osób uległy przedawnieniu. „Tych ofiar ta naprawdę jest więcej, tylko że nie ma u nas takiej kultury obywatelskiej, żeby o tym mówić. Rodzice przez wiele lat nie wiedzieli o tym nawet. Nie wiedzieli też, jak ocenić tę sytuację sami pokrzywdzeni”, mówił mediom zgromadzonym w sądzie pełnomocnik części potwierdzonych Artur Nowak. Według aktu oskarżenia 67-letni Marian W. miał między innymi obmacywać i masturbować nieletnich na plebaniach czy wycieczkach organizowanych dla młodzieży.

Czy oskarżony przyznał się do winy? Tego nie wiadomo, ponieważ sąd w Nowym Targu wyłączył jawność sprawy, a obrona Mariana W. nie chce komentować tego, co dzieje się na sali rozpraw. Adwokat Jarosław Ruchałowski przyznał jednak, że ksiądz złożył obszerne wyjaśnienia w sprawie.

Pełnomocnik pokrzywdzonych osób podkreślił, że to największy proces tego typu w Polsce. Z tego powodu zostaną włożone wszelkie siły w to, by doprowadzić do sprawiedliwego wyroku. Ponadto sprawa toczy się w Małopolsce – regionie naszego kraju, w którym wiara i uczęszczanie do kościoła są dla społeczeństwa bardzo ważne. „Tutaj, w tym regionie Polski, pozycja księdza jest szczególnie silna. Ksiądz jest tu autorytetem, przewodnikiem duchowym i nikomu nie przychodzi do głowy, żeby mówić o tym rodzicom”, mówił mediom mecenas Artur Nowak. Dodał też, że jest rozczarowany postawą Kościoła, który do tej pory nie przeprosił ofiar, mimo że zakończony proces kanoniczny uznał Mariana W. za winnego.

Księdzu, który sprawował posługę kapłańską między innymi w Grywałdzie, Grobli, Szalowej, Dobrogoszczy i Białce Tatrzańskie grozi wypłata wielomilionowych odszkodowań. 

dziecko, zabójstwo dziecka, 10-latka z Mrowin
Fot. stock.adobe.com

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.