Córka królowej Elżbiety  II, księżniczka Anna
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI!

Próbowano uprowadzić córkę królowej Elżbiety II, księżniczkę Annę! Kim jest porywacz?

Gabriela Czernecka 19 listopada 2017 09:00
Córka królowej Elżbiety  II, księżniczka Anna
Fot. East News

Próbowano porwać córkę Elżbiety II! Księżniczkę Annę chciano uprowadzić! - krzyczały nagłówki brytyjskich gazet. Uzbrojony mężczyzna strzelił do kierowcy i ochroniarza księżniczki. Próbowano interweniować, niestety nieskutecznie. Mężczyzna wtargnął do samochodu księżniczki i próbował ją porwać! 

Polecamy: Córka królowej Elżbiety II to jej kompletne przeciwieństwo! Poznajcie zbuntowaną księżniczkę Annę

Porwanie księżniczki Anny, córki Elżbiety II

Cała sytuacja miała miejsce 20 marca 1974 roku w Londynie. Córka królowej Elżbiety II, księżniczka Anna wraz z ówczesnym mężem, kapitanem Markiem Phillipsem, byli w drodze do pałacu, gdy drogę zajechał im inny samochód. Wówczas uzbrojony mężczyzna zaczął strzelać do kierowcy limuzyny, Alexa Callendera oraz ochroniarza księżniczki, Jamesa Beatona. Niestety bron ochroniarza zacięła się - nie zdołał on zatrzymać szaleńca. Ian Ball postanowił utorować sobie drogę do księżniczki tylko w jeden sposób - strzelił do Beatona trzy razy. Napastnika próbował rozbroić także kierowca limuzyny. Na pomoc przyszedł mu dziennikarz Brian McConnel, który starał się interweniować i powstrzymać mężczyznę przed kolejnymi strzałami. „Nie możesz tego zrobić, to są moi przyjaciele”, mówił do Iana. Ten nie dał się przekonać. Ball kazał mu zejść z drogi, a potem strzelił mu w klatkę piersiową.

W międzyczasie Ian Ball otworzył drzwi limuzyny i kazał wyjść księżniczce z pojazdu. ,,Chcę, żebyś byłą ze mną przez dzień lub dwa, bo chcę dwa miliony!”, wykrzyczał. Podobno wówczas księżniczka miała odpowiedzieć: ,,Nigdy w życiu! I nie mam dwóch milionów”. Mimo to zdecydowała się wyjść z samochodu. W tym momencie na ratunek córce królowej przyszedł przechodzień, który jak się okazało, był bokserem. Uderzył więc napastnika w tył głowy. W tym samym momencie pojawiła się policja. Jeden z przedstawicieli służb Russel wyprowadził księżniczkę z samochodu, a jego kolega Michael Hills próbował zatrzymać mężczyznę, który znowu zaczął strzelać. Po krótkim pościgu Iana Balla udało się złapać i wsadzić do więzienia. 

Polecamy: Planowany zamach na królową Elżbietę II?! Kto zagraża życiu monarchini?

Kim jest Ian Ball, mężczyzna, który próbował porwać księżniczkę Annę?
 

Ian Ball został oskarżony o usiłowanie zabójstwa i porwania i skazany na dożywocie. Co więcej, umieszczono go w szpitalu psychiatrycznym. Podobno podczas przesłuchania powiedział, że wszyscy powinni mu podziękować za to, czego się dopuścił, bo tym samym pokazał błędy w ochronie członka rodziny królewskiej. ,,Przypuszczam, że mogę być zamknięty do końca mojego życia. Jest mi tylko przykro, że przestraszyłem księżniczkę Annę. Jest jeszcze jedna dobra rzecz, która z tego wyszła: trzeba będzie poprawić jej ochronę”, mówił. 

Wszyscy ranni w strzelaninie na szczęście odzyskali zdrowie. Królowa Elżbieta II postanowiła odznaczyć ich medalami zasługi. Jeden z policjantów Russel wyjawił, że kiedy królowa wręczała mu medal powiedziała: ,,Medal jest od królowej, ale ja dziękuję jako matka Anny”. W dniu porwania Ian Ball miał 26 lat. Nieoficjalnie mówi się, że przebywa obecnie w szpitalu Broadmoor, czyli najsłynniejszym szpitalu dla obłąkanych, przebywają tam m.in. mordercy z wrzosowisk.

Polecamy: Książę Karol nigdy nie kochał księżnej Diany. Biografia syna królowej rzuca nowe światło na ich związek

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.