Książki na Mikołajki dla całej rodziny
Fot. Materiały prasowe
MAGICZNE ŚWIĘTA

Co podarować na święta? Książkę oczywiście!

Oto propozycje dla całej rodziny! Piękne, mądre, pożyteczne...

Marcin Brzeziński 21 grudnia 2018 11:29
Książki na Mikołajki dla całej rodziny
Fot. Materiały prasowe

Co podarować na Święta? Książkę oczywiście! Aby pomóc wam w tym zadaniu, wybraliśmy książki dla całej rodziny. A i dla przyjaciół coś się znajdzie! Dla mamy polecamy biografię wielkiej przedwojennej gwiazdy Iny Benity. Dla taty fascynujący Atlas odkrywców. Wujek najprawdopodobniej ucieszy się zaś z książki o architekturze, a siostra o modzie. Dzieciom z kolei możemy podarować nowe wydanie przygód sławnego misia Paddingtona lub niezwykłą historię obrazów. A zresztą może się okazać, że te książki pasują do kogoś... zupełnie innego! Tak czy inaczej, polecamy!

David Hockney, Martin Gayford, Historia obrazów dla dzieci, Rebis

Wybitny brytyjski artysta David Hockney tak pisze w swej wydanej właśnie w Polsce książce: „Historia obrazów, która rozpoczęła się w jaskini, kończy się na iPadzie”. I jego historia malarstwa dla dzieci rzeczywiście zaczyna się od pierwszych rysunków na ścianach jaskiń, a prowadzi do obrazów tworzonych dzisiaj na ekranie komputera. W swobodnej rozmowie David Hockney i krytyk sztuki Martin Gayford opowiadają o tych przemianach z porywającą prostotą i jasnością. Ilustracje Rose Blake uzupełniają ich słowa i zachęcają do zgłębiania zagadnienia.

Książka David Hockney, Martin Gayford, Historia obrazów dla dzieci, Rebis
Fot. Materiały prasowe

Sylwia Borowska, Mój mąż Żyd. Historie Polek w Izraelu, Pascal

Nie zrozumiesz, czym jest istniejące od 70 lat państwo Izrael, dopóki nie zakochasz się w mężczyźnie stamtąd. Tylko silne uczucie pozwoli wam przetrwać. Jego rodzina uszanuje ten wybór, ale zawsze będziesz gojką, a wasze dzieci nie będą Żydami. Przerwiesz łańcuch, którego ogniwa z takim mozołem dokładane są jedno za drugim od stuleci. Książka Sylwii Borowskiej to niezwykłe historie Polek, które poślubiły Izraelczyków i zamieszkały w Izraelu. Na urodzonego tam Żyda mówi się sabra (owoc opuncji). One rozgryzły go i poznały jego słodko-cierpki smak.

Sylwia Borowska, Mój mąż Żyd. Historie Polek w Izraelu, Pascal
Fot. Materiały prasowe

Antoine de Saint-Exupéry, Mały książę, Znak

Wybitny polski ilustrator Paweł Pawlak z okazji 75-lecia wydania Małego księcia, postanowił inaczej zilustrować kanoniczne opowiadanie. Jak stwierdził w rozmowie z Agnieszką Sowińską w Książkach. Magazynie do czytania musiał zostać barbarzyńcą, który „wyszturchnie” Saint-Exupéry’ego z jego własnej książki i nada jej całkiem inny charakter. Pewne rzeczy za autorem Pawlak powtórzył – jak baranka, którego Saint-Exupéry w książce „narysował”, jak słonia pożartego przez węża boa. Jednak w nowych szkicach pojawia się na przykład pilot, którego nie ma w oryginale. "Mały Książę" z nowymi ilustracjami i w przekładzie Henryka Woźniakowskiego to idealny prezent dla całej rodziny!

Książka „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry nowe wydanie Znak z ilustracjami Pawła Pawlaka
Fot. Materiały prasowe

Dominic Smith, Ostatni obraz Sary de Vos, Rebis

Holandia, XVII wiek. Sara de Vos, pierwsza malarka przyjęta do amsterdamskiej Gildii Świętego Łukasza, pod wpływem śmierci córki tworzy pejzaż – Na skraju lasu. Nowy Jork, 1957. Marty de Groot, spadkobierca starej holenderskiej fortuny, pewnej nocy orientuje się, że w jego sypialni zamiast oryginału Na skraju lasu wisi falsyfikat. Bestseller Dominica Smitha, opowiadający o zagadkach przeszłości oddziałujących na teraźniejszość i o tajemnicach, jakie skrywają ludzkie serca, to frapująca powieść nie tylko dla miłośników sztuki i suspensu.

książki premiery jesień 2018, Dominic Smith, Ostatni obraz Sary de Vos, Rebis
Fot. Materiały prasowe

Piotr Gacek, Ina Benita. Za wcześnie na śmierć, Krytyka Polityczna

Opowieść o życiu Iny Benity, wielkiej gwiazdy przedwojennego kina i kabaretu, która błyszczała na ekranie w popularnych komediach u boku Bodo, Dymszy i Żabczyńskiego, ale zagrała też dramatyczną rolę w jednym z pierwszych filmów Aleksandra Forda. W czasie wojny została potępiona przez Polskie Państwo Podziemne za granie w teatrach jawnych. Aresztowana przez Gestapo i więziona na Pawiaku za romans z oficerem Wehrmachtu. Zwolniona dzień przed wybuchem powstania warszawskiego... Historia niezwykła. Przeczytajcie!

Piotr Gacek, Ina Benita. Za wcześnie na śmierć, Krytyka Polityczna
Fot. Materiały prasowe

Jennifer Egan, Manhattan Beach, Znak

Na tę książkę czekaliśmy siedem lat! Po nagrodzie Pulitzera Jennifer Egan zamilkła na długo. Teraz powróciła z nową powieścią, która od razu została nominowana do National Book Award. Egan porównywana jest do Williama Faulknera, E.L. Doctorowa i Edith Wharton. W Manhattan Beach przenosi nas do Nowego Jorku lat 30. i 40. XX wieku - czasów gdy Ameryka staje się światową potęgą. Jej bohaterowie to ludzie o włoskich, polskich i irlandzkich korzeniach, które sprawiają, że w nowym świecie mają niewiele do stracenia i wszystko do zyskania. Ich role nie są jeszcze zdefiniowane, a los nie jest przesądzony. Dlatego mogą się wymyślić na nowo.

książki premiery jesień 2018, Jennifer Egan, Manhattan Beach, Znak
Fot. Materiały prasowe

Adam Mickiewicz, Ballady i romanse, Egmont

Poznaj Ballady i romanse Adama Mickiewicza w zupełnie nowej odsłonie. Autorka opracowania - Emilia Kiereś – zadbała o to, aby każdy mógł w pełni delektować się lekturą tego manifestu polskiego romantyzmu. Z tym wydaniem ani strofa stanisławowska, ani rymy paroksytoniczne nie powstrzymają cię od lektury Ballad i romansów. Być może, po przeczytaniu ze zrozumieniem tego tomu, zaprzyjaźnisz się z Adamem Mickiewiczem na tyle, że sięgniesz po kolejne jego dzieła?

Adam Mickiewicz, Ballady i romanse, Egmont
Fot. Materiały prasowe

Michael Bond, Miś zwany Paddington, Znak

Najsłynniejsza opowieść o misiu Paddingtonie – teraz z pięknymi kolorowymi ilustracjami. A na zachętę mały cytat: "Właśnie wtedy Paddington po raz pierwszy zobaczył tort urodzinowy. Jego oczy, zawsze duże i okrągłe, zrobiły się tak duże i okrągłe, że nawet pani Bird oblała się rumieńcem dumy. – Specjalne uroczystości proszą się o specjały – powiedziała i szybko poszła do jadalni".

Michael Bond, Miś zwany Paddington, Znak
Fot. Materiały prasowe

Philip Wilkinson, Architektura – wizje niezrealizowane, Rebis

Drapacz chmur wysoki na milę, kopuła okrywająca Manhattan, łuk triumfalny w kształcie słonia to nie jedyne porywające projekty w dziejach architektury, których nigdy nie zrealizowano. Ich autorzy próbowali sięgnąć granic wytrzymałości materiałów, eksplorować nowe idee, łamać konwencje, spełniać twórcze kaprysy albo wyznaczać zupełnie nowe kierunki. Wśród ich pomysłów znajdziemy i arcydzieła architektury, i urokliwe kaprysy twórczego geniuszu. Niektóre z niezrealizowanych pomysłów wielkich wizjonerów architektury to budowle wyjątkowej wręcz urody i niebywałych kształtów. Inne miały nauczyć nas, jak żyć w szybko rozrastających się miastach. Jeszcze inne stawiały na głowie architektoniczne konwencje. Nie brakowało wśród nich i pomysłów dziwacznych, a przy tym inspirujących. O nich wszystkich opowiada ta przepięknie ilustrowana książka.

2018,Philip Wilkinson, Architektura – wizje niezrealizowane, Rebis
Fot. Materiały prasowe

Helen Russell, Atlas szczęścia, Insignis

Czujesz strach przed zbliżającą się rozmową o pracę? Bądź jak Islandczycy. Ich þetta reddast – przeświadczenie, że wszystko jakoś się ułoży – na pewno doda ci wiary w siebie. Pogubiłeś się w życiu? Sprawdź, jak w podobnej sytuacji radzą sobie Chińczycy, i znajdź swoje xìngfú – cel, który nada twoim działaniom głębszy sens. Atlas szczęścia zabierze cię do Australii, Walii, Bhutanu, Irlandii, Finlandii, Turcji, Syrii, Japonii i wielu innych krajów. Odkryjesz sekrety szczęścia z różnych zakątków świata i przekonasz się, jak dzięki nim można zmienić swoją codzienność.

Helen Russell, Atlas szczęścia, Insignis
Fot. Materiały prasowe

Zadie Smith, Widzi mi się, Znak

Widzi mi się powstawało osiem lat. Przez ten czas świat zmienił swoje oblicze, a Zadie Smith z cenionej i nagradzanej brytyjskiej autorki stała się również osobą publiczną, wypowiadającą się w sprawach najistotniejszych, budzących emocje po obu stronach Atlantyku. Głos autorki Białych zębów, dzielącej swoje życie między Londyn i Nowy Jork, jest ostry i autentyczny, a obok jej zdecydowanych poglądów nie sposób przejść obojętnie. Światopogląd pisarki poznajemy dzięki tekstom pisanym czasem z kpiną, czasem z oburzeniem, ale zawsze szczerze i poruszająco. Jej przenikliwe, świeże i ożywcze spojrzenie jest kluczem do zrozumienia współczesności.

książki premiery jesień 2018, Zadie Smith, Widzi mi się, Znak
Fot. Materiały prasowe

Michał Gaszyński, Piotr Wilkowiecki, Atlas odkrywców, Insignis

Każda strona Atlasu odkrywców to mnóstwo niebanalnych informacji o kulturze, historii, ekonomii, przyrodzie, geografii, wydarzeniach sportowych i wielu innych dziedzinach. Między okładkami tej książki czeka na ciebie niezwykła wyprawa przez kontynenty, która wciągnie cię bez reszty. Przemierz morza i oceany z największymi odkrywcami, prześledź bieg najdłuższych rzek, dotrzyj do najbardziej odizolowanego plemienia w Amazonii, zachwyć się bioróżnorodnością motyli w Nigerii i poznaj wyspy Kiribati, zanim te znikną na dobre.

Michał Gaszyński, Piotr Wilkowiecki, Atlas odkrywców, Insignis
Fot. Materiały prasowe

Wiesław Myśliwski, Ucho igielne, Znak

Ucho Igielne to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. W powieści Wiesława Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. Piękna, głęboka literatura, w której przenikliwość obserwacji i swoista czułość wobec człowieka splatają się z wymiarem symbolicznym.

książki premiery jesień 2018, Wiesław Myśliwski, Ucho igielne, Znak
Fot. Materiały prasowe

Edward Brooke-Hitching, Złoty atlas, Rebis

Autor międzynarodowego bestsellera Atlas lądów niebyłych powraca z pasjonującą historią odkryć geograficznych zilustrowaną najrzadszymi, najpiękniejszymi mapami w dziejach kartografii. Fascynujące kompendium, pełne zaskakujących faktów, obficie czerpie z najnowszych badań.

Edward Brooke-Hitching, Złoty atlas, Rebis
Fot. Materiały prasowe

Chris McGeorge, Zgadnij kto, Insignis

W wieku jedenastu lat Morgan Sheppard rozwiązuje zagadkę niespodziewanej śmierci swojego nauczyciela matematyki. Mimo że wyglądała ona na samobójstwo, Morgan odnajduje zabójcę i zyskuje przydomek „małoletniego detektywa”. Dwadzieścia pięć lat później Morgan Sheppard budzi się w obcym pokoju hotelowym przykuty kajdankami do łóżka. Wraz z nim budzi się pięć nieznajomych osób. W łazience znajduje się martwe ciało. Jedna z osób w pokoju jest zabójcą, a Sheppard ma trzy godziny, by odkryć, która…

książki premiery jesień 2018, Chris McGeorge, Zgadnij kto, Insignis
Fot. Materiały prasowe

Radosław Gajda, Natalia Szczęśniak, Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?, Znak

Dlaczego jedne budynki stają się odważnymi dziełami sztuki, a inne kojarzą się z nijakością i nudą? Co powoduje, że bryła z cegły, kamienia lub betonu może wywołać emocje? Co sprawia, że ludziom mieszka się wygodnie, i co nowego kryją budynki, które otaczają nas na co dzień? Twórcy bloga Architecture is a good idea odkrywają fascynujące historie o architekturze. Dowiemy się, jakim cudem warszawski wieżowiec Cosmopolitan składa się z trzech podwieszanych mostów, dlaczego pewien blok w Kopenhadze przypomina Himalaje i co popchnęło Le Corbusiera do zaprojektowania superbloku.

Radosław Gajda, Natalia Szczęśniak, Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?, Znak
Fot. Materiały prasowe

Karolina Żebrowska, Polskie piękno. Sto lat mody i stylu, Znak

Odważne pomysły, śmiałe kreacje i przełamywanie tabu przez miliony kobiet. Ostatnie sto lat to prawdziwa modowa rewolucja. Nigdy wcześniej damski strój nie zmieniał się tak szybko. I tak efektownie. Dla słynących z urody Polek XX wiek był czasem walki: o wolną ojczyznę i o własne prawa. Wydawałoby się, że nie było wtedy czasu na zajmowanie się modą. Ale to właśnie ona dodawała im odwagi i pozwalała poczuć się pięknie. Wyczucie stylu i wyobraźnia stały się ich wizytówką. Dziś mamy coś, czego naszym prababkom często brakowało. Ogromny wybór. To właśnie on czyni współczesną modę tak fascynującą. Obecne trendy to niewiarygodny miks tysięcy elementów kobiecej garderoby wielu epok.

Karolina Żebrowska, Polskie piękno. Sto lat mody i stylu, Znak
Fot. Materiały prasowe

Dorota Sumińska, Rani z Sigirijj, Wydawnictwo Literackie

Twórczość Doroty Sumińskiej w nowej odsłonie, czyli baśń na motywach legendy ze Sri Lanki. Ta wyspa skrywa tajemnicę z V wieku, kiedy na skale Sigiriji zbudowano olśniewający pałac sięgający chmur. Miejsce to stało się zarzewiem walki ludzi z małpimi bogami. Wszystko zaczęło się od pewnej małpy w ludzkim wcieleniu… To Rani, nałożnica króla wyspy, Dhatusena, wychowywana w miejscu naznaczonym magią, które uzdrawia, daje moc i obdarza nieśmiertelnością. Rani ma do wypełnienia bardzo ważną wizję – urodzić nowe wcielenie króla, który sprawi, że Skała nie zostanie zawłaszczona przez ludzi...

Dorota Sumińska, Rani z Sigirijj, Wydawnictwo Literackie
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDA GESSLER o tym, jak mała Nena – „wnuczka jak z bajki”, córka Lary, odmieniła jej życie. Skandalistka PARIS HILTON – seksnagrania, narkotykowe i alkoholowe ekscesy, liczni kochankowie i… czwarte zaręczyny. ANDRZEJ KOSMALA o KRZYSZTOFIE KRAWCZYKU: „Był wojownikiem i walczył do końca”, mówi najbliższy przyjaciel i menedżer zmarłego artysty. EWELINA WOJDYŁO I JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI – „Niebezpiecznie oczytana polonistka” i autor kultowej powieści „Samotność w sieci” zdradzają kulisy swojej miłości. W cyklu EXTRA: Wizjoner street artu, antyartysta, którego prace kosztują krocie, niczym współczesny Zorro zawładnął zbiorową wyobraźnią. Jednym słowem BANKSY.