Jan Olszewski, były premier nie żyje
Fot. Piotr WYGODA/East News
Z OSTATNIEJ CHWILI

Nie żyje były premier Jan Olszewski. Miał 88 lat

Polityk od kilku dni przebywał w szpitalu...

Rafał Kowalski 8 lutego 2019 09:43
Jan Olszewski, były premier nie żyje
Fot. Piotr WYGODA/East News

Nie żyje były szef rządu i legenda opozycji antykomunistycznej Jan Olszewski – taką informację potwierdził na swoim Twitterze Jacek Kurski. Premier sprawujący swoją funkcję w latach 1991-1992 odszedł po kilku dniach pobytu w szpitalu. Miał 88 lat.

Śmierć byłego premiera Jana Olszewskiego

Kilkanaście minut temu w sieci pojawił się wpis Jacka Kurskiego, który jako pierwszy podał informację o śmierci byłego premiera Polski. „Jan Olszewski, Premier pierwszego polskiego rządu pochodzącego z wolnych wyborów po II WŚ nie żyje. Odszedł w późnych godzinach wieczornych, w szpitalu na Szaserów. Panie Premierze odpoczywaj w pokoju”, czytamy na Twitterze Prezesa Telewizji Polskiej.

Kilka dni temu temu Jan Olszewski trafił nagle do szpitala na oddział neurologii. O szczegółach zdarzenia media poinformowała jego żona. „Zemdlał w domu, nie ma z nim od tamtej pory żadnego kontaktu. Karetka go zabrała do szpitala. Byłam u męża w środę, ale jest nieprzytomny”, mówiła Super Expressowi Marta Olszewska i dodała, że modli się za męża. Niestety organizm 88-latka okazał się zbyt słaby...

To nie pierwszy raz, kiedy w ostatnim czasie były premier przebywał w szpitalu. Osiem lat temu Jan Olszewski doznał udaru mózgu, przez który również musiał być pod opieką lekarzy. Później, w listopadzie zeszłego roku trafił do kliniki po tym, jak (tak jak kilka dni temu) zemdlał w domu. Poprzednie dwie wizyty w szpitalu skończyły się jednak wypisem do domu.

Przypomnijmy, że poza kierowaniem Radą Ministrów, Jan Olszewski był także uczestnikiem Powstania Warszawskiego, publicystą i adwokatem. W czasach PRL jako działacz opozycji demokratycznej bronił oskarżonych w procesach politycznych. W latach 2006-2010 polityk był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W maju 2009 roku Jan Olszewski doczekał się wyróżnienia Orderem Orła Białego.

Nieznane są jeszcze dokładnie przyczyny śmierci polityka, ani data jego pogrzebu. Rodzinie i bliskim premiera Jana Olszewskiego składamy wyrazy współczucia. 

Jan Olszewski, były premier nie żyje
Fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Jan Olszewski, były premier nie żyje
Fot. Jan KUCHARZYK/East News

Wideo

Dziś wypada 3. rocznica ich ślubu. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Wydanie La Dolce VIVA!, a w nim: Ania Starmach, jurorka polskich edycji MasterChef oraz MasterChef Junior, o związkach – tych rodzinnych oraz ze sztuką i kuchnią. Piotr Adamczyk naszym przewodnikiem po Rzymie. Jak to się dzieje, że Monica Bellucci z każdym rokiem staje się… piękniejsza. Włoszka Tessa Capponi-Borawska o arystokratycznych korzeniach i o tym, kto zaszczepił jej pasję gotowania.