Święty Mikołaj historia prawdziwa
Fot. STOCK ADOBE
MAGICZNE ŚWIĘTA

Kim tak naprawdę był Święty Mikołaj? Poznaj jego historię!

Skąd pochodzi ulubieniec wszystkich dzieci?

Redakcja VIVA! 24 grudnia 2020 12:57
Święty Mikołaj historia prawdziwa
Fot. STOCK ADOBE

Z pewnością nie ma na świecie osoby, która nie kojarzyłaby Świętego Mikołaja. Staruszek z długą białą brodą i czerwoną czapką, zakończoną białym pomponikiem, jest jedną z najpopularniejszych postaci w kulturze masowej. Każdego roku wyrusza w podróż dookoła świata na ogromnych saniach, napędzanych przez gromadę reniferów, by wręczyć każdemu dziecku świąteczne prezenty. Takiego Mikołaja dziś znamy i w takiego wierzymy, ale wizja ta nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdziwą historią tej postaci. Kim  tak naprawdę był Święty Mikołaj i jak to się stało, że dziś zna go cały świat?

Kim naprawdę jest Święty Mikołaj?

Święty Mikołaj to tak naprawdę Mikołaj z Miry. Pochodził z Patary, czyli miasta leżącego na terenie obecnej Turcji. Źródła podają, że żył na przełomie III i IV wieku. Urodził się w bardzo zamożnej rodzinie, a w dodatku był jedynakiem, mógł więc pozwolić sobie na luksusowe życie.

Wolał jednak wykorzystać swoją dobrą sytuację finansową, pomagając biednym i potrzebującym. Był osobą wyjątkowo pobożną i wrażliwą na cierpienie innych ludzi. Po śmierci rodziców odziedziczył ogromny majątek, który bez namysłu postanowił rozdać. Jego troskliwość i dobre serce sprawiły, że został biskupem Miry. Zmarł w połowie IV wieku, 6 grudnia.

Legendy związane ze Świętym Mikołajem

Zapamiętany został jako cudotwórca i osoba niezwykle odważna. Po świecie krąży wiele legend, związanych z jego osobą. Jedna mówi, że udało mu się ocalić życie pewnych rybaków, którzy przebywali na morzu w trakcie sztormu, dzięki... modlitwie! Podobno dokonał także cudu i wskrzesił trzy zamordowane osoby...

Inne historie ukazują Mikołaja jako postać niezwykle empatyczną w stosunku do dzieci. Mówi się, że często obdarowywał je drobnymi prezentami – książkami, słodyczami, czy orzechami. Czasami wrzucał je przez otwarte okno, a innym razem wkładał do butów lub skarpetek. Właśnie stąd wzięła się tradycja chowania prezentów do zawieszonych nad kominkiem skarpet.

święty mikołaj historia prawdziwa
Fot. STOCK ADOBE

Święty Mikołaj dzisiaj

Nie ma drugiego świętego, który tak długo i wyraźnie istniałby w świadomości społeczeństwa. Biskup Miry Licyjskiej był inspiracją dla znanego nam Świętego Mikołaja, ulubionej postaci najmłodszych... i nie tylko! Popularność Mikołaja doprowadziła do tego, że obecnie na świecie znajdują się tysiące kościołów pod jego wezwaniem! Święty jest patronem osób ubogich i dzieci, a także rybaków, marynarzy, rolników i mieszczan.

Dziś nie mówi się już zbyt wiele o prawdziwej historii Świętego Mikołaja. Z ust do ust przekazywana jest legenda o baśniowej postaci, żyjącej w Laponii i obdarowującej dzieci pięknymi prezentami. Współczesny wizerunek Mikołaja rozpowszechniony został w 1930 roku, dzięki reklamie Coca-Coli. I chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że sympatyczny staruszek w saniach, ciągniętych przez renifery, niestety nie istnieje, to nie wyobrażamy sobie świąt bez tej postaci.

W końcu Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, kiedy mogą dziać się magiczne rzeczy... 

Święty Mikołaj historia prawdziwa
Fot. STOCK ADOBE

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.