Mia Farrow, Woody Allen
Fot. Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Oskarżenia o molestowanie, znęcanie się nad dziećmi... Jaka tak naprawdę jest Mia Farrow?

Muza Woody'ego Allena kończy dziś 77 lat

Gabriela Czernecka 9 lutego 2021 10:59
Mia Farrow, Woody Allen
Fot. Getty Images

Mówiono o niej „dziecko Hollywood”. Rola matki antychrysta w „Dziecku Rosemary” Romana Polańskiego stała się jej przepustką do wielkiego świata. Dziś słynie z bycia ambasadorką dobrej woli UNICEF-u, ale jej życiorys zawiera mroczną stronę. Oto nieznana historia Mii Farrow.

Wielka kariera Mii Farrow

Od małego należała do świata  filmu. Mama była aktorką, znaną z roli Jane w Tarzanie, ojciec był znanym reżyserem. Wraz z sześciorgiem rodzeństwa szybko stali się częścią Hollywood. Życie młodziutkiej Mii Farrow naznaczyła jednak choroba. W wieku dziewięciu lat zachorowała na polio. W szpitalu spędziła osiem miesięcy, była świadkiem śmierci koleżanki. To sprawiło, że wykształciła w sobie wrażliwość na krzywdę innych. Niedługo potem zmarł jej brat, chwilę później ojciec.

W wieku trzynastu lat spróbowała swoich sił w aktorstwie. Jej kariera szybko się potoczyła, ale większe zainteresowanie wzbudzało jej życie prywatne. Miała zaledwie 21 lat, gdy stanęła na ślubnym kobiercu u boku pięćdziesięcioletniego Franka Sinatry. Niestety ich małżeństwo szybko dobiegło końca. On chciał, by żona spędzała czas w domu, ona nie zamierzała rezygnować z kariery.

Mia Farrow i Frank Sinatra
Fot. Getty Images, East News

Na planie filmu Dziecko Rosemary pojawił się prawnik z dokumentami rozwodowymi. Mia Farrow szybko pozbierała się, ciesząc światową sławą.

Mia Farrow Dziecko Rosemary
Fot. Getty Images

Chwilę później stanęła na ślubnym kobiercu u boku kompozytora Andre Previna, ale ich małżeństwo również nie przetrwało próby czasu.

Mia Farrow i Andre Previn z dziećmi
Fot. Getty Images

Woody Allen i Mia Farrow - burzliwa relacja

W 1979 roku podczas jednego z przyjęć Mia Farrow poznała Woody’ego Allena, ale wówczas tylko wymienili się spojrzeniami. Spotykać zaczęli się dopiero kilka lat później. On był nią oczarowany, a fakt, że miała wówczas już siedmioro dzieci (troje biologicznych i czworo adoptowanych) w niczym mu nie przeszkadzał. Ona już kilka lat wcześniej, jeszcze nie znając go osobiście, napisała mu list, w którym wyznała miłość.

Mia Farrow i Woody Allen
Fot. Getty Images

„Z perspektywy czasu widzę, że czerwone flagi powiewały co kilka stóp, ale natura wyposaża nas w mechanizm zaprzeczenia”, pisze w swojej autobiografii Woody Allen. Byli razem trzynaście lat. Para rozstała się, gdy na jaw wyszło, że Woody Allen od jakiegoś czasu spotyka się z adoptowaną córką Mii Farrow, Soon-Yi.

W chwili rozstania aktorka oskarżyła reżysera  o molestowanie adoptowanej wspólnie z nim córki, Dylan. Rodzinny dramat wyszedł na jaw, a para wzajemnie obrzucała się oskarżeniami. On twierdził, że Mia wszystko wymyśliła, chcąc zniszczyć jego opinię i zaszkodzić jego związkowi z Soon-Yi, ona tweirdziła, że najpierw zgwałcić Soon-Yi, a później dobierał się do Dylan. Jak twierdzi w swojej autobiografii Woody Allen Mia Farrow w specyficzny sposób traktowała swoje dzieci. Zmieniała im imiona, zabierała na randki, a gdy byli zmęczeni pozwalała im spać pod stolikami w restauracjach. To jednak nic w porównaniu z tym, co wyszło po latach. Adoptowany syn Woody’ego Allena i Mii Farrow, Moses, zdobył się na mocny wywiad dla magazynu People, w którym wyznał, że przybrana matka w taki sposób mści się na byłym mężu za rozwód.

Woody Allen oskarżony o molestowanie

„Dzięki staraniom matki nienawidziłem ojca. Oskarżałem go o zniszczenie naszej rodziny i molestowanie siostry. Nienawidziłem go przez wiele lat. Ale teraz widzę, że ona [Mia Farrow] chciała się po prostu zemścić”, stwierdził wtedy Moses. „Woody nie molestował mojej siostry. [...] W tym dniu, o którym mówi Dylan, byliśmy wszyscy w domu. Tylko mama poszła na zakupy”, wspominał w rozmowie.

„Powtarzała nam, że Woody to potwór i diabeł”, powiedział o przybranej matce w wywiadzie, dodając, że jego zdaniem to Mia Farrow była odpowiedzialna za śmierć jej adoptowanej córki Tam, która według Mosesa popełniła samobójstwo. „Media twierdziły, że Tam zmarła na niewydolność serca, ale tak naprawdę przez wiele lat borykała się z ciężką depresją. Mama w ogóle jej nie pomagała – uznawała, że jest za bardzo humorzasta”, przyznał.

Mia Farrow znęcała się nad dziećmi?

Zdaniem adoptowanego syna Mii Farrow, aktorka fizycznie znęcała się nad dziećmi. Jego zdaniem nigdy nie dawała im zapomnieć, że nie są jej prawdziwymi dziećmi. Miała je karać, dopóki nie mówiły tego, co im kazała, nawet jeśli było to kłamstwo. „Byłem niepełnosprawny [Moses Farrow cierpi na porażenie mózgowe – przyp. red.] i wrażliwy emocjonalnie, a to sprawiło, że stałem się celem”, ujawnił w najnowszym wywiadzie z The Guardian i ponownie podkreślił, że oskarżenia wobec Allena są wymysłem

W wywiadzie udzielonym vulture.com Soon Yi, adoptowana córka Mii Farrow, wyznała, że  oskarżenia wobec Woody'ego Allena są bezpodstawne, a ona sama nie ma ani jednego pozytywnego wspomnienia związanego z matką: „To, co przydarzyło się Woody'emu jest tak bardzo przykre i niesprawiedliwe. Mia wykorzystała ruch #MeeToo we własnym celu, przedstawiając Dylan jako ofiarę molestowania. Przez jej postępowanie o tej sprawie usłyszą kolejne pokolenia - nie powinno tak być”, powiedziała Soon-Yi Previn w wywiadzie dla vulture.com.

Dziś 35-letnia aktorka Dylan Farrow wciąż podtrzymuje swoje oskarżenia wobec ojca, wydając nawet pamiętniki poświęcone tragicznemu wydarzeniu sprzed lat. W 2014 roku napisała dla New York Times : „Woody Allen jest żywym świadectwem tego, jak społeczeństwo zawodzi ofiary nadużyć seksualnych”. Do dziś wielu zastanawia się, czy Dylan faktycznie była ofiarą reżysera, a może jest ofiarą manipulacji matki. Dziś Mia Farrow wciąż chętnie rozpowiada o skandalu sprzed lat, ale stara się także udzielać charytatywnie. Jest ambasadorką dobrej woli UNICEF, bierze udział w wielu akcjach dobroczynnych.

Mia Farrow 2014 rok
Fot. Getty Images

Woody Allen i Soon-Yi Previn od 1997 roku pozostają szczęśliwym małżeństwem. Mają dwójkę adoptowanych dzieci.  

Woody Allen i Soon Yi
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.