Zgotował swojej córce piekło. Jak dziś wygląda jej życie?

Gabriela Czernecka 12 września 2022 17:01

Josef Fritzl to potwór z Amstetten, który zgotował swojej córce piekło. Zbrodnie, jakich się dopuścił na długo pozostaną w jej pamięci. Według zagranicznych mediów mężczyzna cierpi między innymi na Alzheimera, a jego stan zdrowia nie jest ciekawy. Od ponad dziesięciu lat odsiaduje wyrok dożywocia za uwięzienie swojej córki Elisabeth i zmienienie jej życia w piekło... Gdy miała 18 lat, ojciec zamknął ją w piwnicy i wielokrotnie dopuszczał się gwałtu. 19 marca 2009 skazano go na dożywocie. Z czasem oprawca został przeniesiony z aresztu psychiatrycznego, w którym się do tej pory znajdował, do zwykłego więzienia. Jak zmieniło się jej życie? Czy na wolności odnalazła szczęście?

Sprawa Josefa Fritzla. Uwięził własną córkę 

„Powrót Elisabeth do normalnego życia to prawie cud”, ocenia The Independent. To, co przeżyła, na stałe wyryło się w jej psychice. Przez dwadzieścia cztery lata więzienia i gwałtów, jakie zgotował jej ociec, dodatkowo niewyobrażalna trauma, jaką przeżyła, dzisiaj odchodzi w zapomnienie. Ale nie było łatwo. 29 sierpnia 1984 roku, w wieku osiemnastu lat Elisabeth została uwięziona przez ojca w piwnicy, która pełniła formę bunkra. Podziemne więzienie dla córki Fritzl zaczął budować, gdy dziewczynka miała dwanaście lat. Już wtedy miał dopuszczać się seksualnych nadużyć w stosunku do niej. Elisabeth nigdy nie wyjawiła nikomu, że ojciec zachowuje się wobec niej niestosownie, ale jej zachowanie mówiło wiele.

Buntowała się, dwukrotnie próbowała uciec, znaleziono ją na dworcu w towarzystwie koleżanek. Próbowała uciec od ojca, ale niestety, nie udało się jej to. W końcu Josef Fritzl zrealizował swój plan i uwięził córkę. Aby dostać się do piwnicy, w której była przetrzymywana, trzeba było pokonać ośmioro drzwi. Ostatnie z nich zamykane były na zamek elektroniczny. Elisabeth nie miała szans, by uciec. Jak wytłumaczono jej zaginięcie? Ojciec twierdził, że uciekła do sekty. 

„Kiedy weszła w okres dojrzewania, przestała stosować się do moich zasad. Spędzała całe noce w obskurnych barach, pijąc alkohol i paląc. Starałem się wyciągnąć ją z tego bagna. Załatwiłem jej robotę w charakterze kelnerki, ale ona całymi dniami nie stawiała się w pracy. Dwa razy uciekła i zadawała się ze złymi ludźmi, którzy nie byli dla niej odpowiednim towarzystwem. Sprowadzałem ją z powrotem, ale ona znów uciekała. Musiałem coś zrobić, stworzyć miejsce, gdzie mógłbym trzymać Elisabeth, nawet siłą, jeśli zaistniałaby taka potrzeba. Chciałem trzymać ją z dala od świata”, mówił podczas rozprawy.

W dźwiękoszczelnym pomieszczeniu córka Fritzla była przez niego nieustannie gwałcona. Nikt jednak o tym nie wiedział. „Zainstalowałem zlew, toaletę, łóżko, kuchenkę i lodówkę. Pomieszczenie to było już wcześniej podłączone do prądu. Nic dla mnie nie znaczyło to, że ktoś mógł zobaczyć te prace. Piwnica należała do mnie. To było moje królestwo, tylko ja mogłem tam wchodzić. Wszyscy to wiedzieli. Żona, dzieci, lokatorzy. Nikt nie śmiał wejść na moje terytorium ani pytać, co tam robię. Powiedziałem wszystkim, że stworzyłem tam biuro pełne prywatnych dokumentów i to wystarczyło. Wszyscy stosowali się do moich zasad”, wspominał podczas zeznań. 

ZOBACZ TEŻ: Piotr Skrzynecki – o tajemnicach jego życia nie wiedzieli nawet przyjaciele

Córka Josefa Fritzla przeszła przez piekło 

W 1986 roku Elisabeth poroniła w 10. tygodniu ciąży. W 1989 roku na świecie pojawiła się Kerstin, rok później Stefan. W 1992 roku Elisabeth rodzi Lisę. W grudniu Fritzl podrzuca dziesięciomiesięczne dziecko przed swój dom z informacją od Elizabeth. Kartka na kartonie, w którym znajdowała się jego córka, miała tłumaczyć jej pobyt w sekcie, a jednocześnie być prośbą o opiekę nad dziewczynką. W 1994 roku na świat przychodzi Monika. Fritzl jest szczęśliwy, że wreszcie ma dużą rodzinę, o której marzył.

„Nie chciałem jednak, aby dorastały same, tak jak ja. Marzyłem o tym, by zawsze miały kogoś do zabawy. Pragnąłem wielkiej rodziny od czasu, gdy byłem chłopcem”, mówił. W nagrodę powiększył córce „mieszkanie” z 35 metrów kwadratowych do 55. Kilka miesięcy później znów podrzuca kolejne dziecko pod dom. W 1996 roku Elisabeth rodzi bliźniaki - dwóch chłopców. Michael umiera po trzech dniach i zostaje spalony w piecu, Alexander po kilku miesiącach zostaje podrzucony do głównego domu. W 2002 roku na świat przychodzi Felix. On zostaje przy matce, ponieważ żona Fritzla nie jest już w stanie zaopiekować się większą liczbą dzieci.

Z biegiem lat stan całej siódemki zaczyna się pogarszać. Niszczą im się zęby, mają padaczkę. W kwietniu 2008 roku 19-letnia już Kerstin jest ciężko chora. Elisabeth udaje się wybłagać Josefa, by zabrał ją do lokalnego szpitala. Ten podejmuje decyzję o tym, by wyprowadzić Elisabeth z synami Stefanem i Felixem z piwnicy, informując wszystkich, że córka wróciła po 24 latach nieobecności. Stan zdrowia Kerstin wzbudził wśród lekarzy na tyle poważne podejrzenia, że postanowili zawiadomić policję. Jeszcze tego samego wieczoru funkcjonariusze zapukali do domu, sprawdzając stan zdrowia pozostałych dzieci, a Elisabeth jednym tchem wyrzuca z siebie prawdę.

Proces Josefa Fritzla

Chwilę później rozpoczyna się proces Josefa Fritzla, który do wszystkiego się przyznał, choć liczył na to, że uniknie kary. „Liczyłem na to, nawet jeśli ta nadzieja była słaba. Istniało niebezpieczeństwo, że córka albo dzieci mnie wydadzą”, zeznawał. Twierdził, że Elisabeth była dla niego jak zakazany owoc, którego musiał skosztować, a jak już to zrobił „nie mógł przestać”. Josef Fritzl w marcu 2009 roku został skazany na karę dożywocia na morderstwo syna, czyny kazirodcze, wielokrotne gwałty, czyny pedofilskie dokonywane na Elisabeth, ale także pozbawienie wolności pozostałych swoich dzieci.

ZOBACZ TEŻ: Słynna tancerka i wybitny pianista – Krystyna Mazurówna i Wacław Kisielewski wydawali się idealną parą. Ale to były pozory...

Jak wygląda życie dzieci Josefa Fritzla 

Córka Josefa Fritzla Elisabeth opuściła piwnicę, mając 42 lata. Początkowo relacje jej i jej dzieci z resztą rodziny były bardzo trudne. Lisa, Monika i Alexander wychowywani przez żonę Fritzla nie chcieli nazywać Elisabeth matką, ale czuły się winne, że oszczędzono im traumy, którą przeżyły pozostałe dzieci, czyli Kerstin, Stefan i Felix. Ci z kolei nie widzieli potrzeby nawiązywania kontaktu z rodzeństwem. „Jeszcze gorzej wyglądały relacje Elisabeth z matką. Przede wszystkim nie mogła ona uwierzyć, że jej matka nie domyśliła się, co tak naprawdę się z nią stało. Była niemalże przekonana, że Rosemarie cały czas była w zmowie z mężem”, pisał w 2010 roku Wprost.pl, powołując się na The Independent.  

Wraz z upływem czasu relacje Elisabeth z matką zaczęły ulegać poprawie. Zdaniem psychiatrów, prawdziwym oczyszczeniem był dla Eli sam proces Fritzla. Ten po raz pierwszy od uwolnienia zobaczył ją na sali rozpraw, gdzie pojawiła się, by zobaczyć jego reakcję na nagranie jej zeznań. Rozpłakał się i to było jej zwycięstwo.

Parę miesięcy po procesie Elisabeth wraz z dziećmi przeprowadziła się do malutkiej wioski oddalonej zaledwie kilka kilometrów od rodzinnego domu. Dla większego bezpieczeństwa lokatorom domu zmieniono nazwiska, wszyscy przebywają pod opieką psychiatrów i mają zapewnioną ochronę. W czerwcu 2009 roku pojawiły się doniesienia, że Elisabeth znalazła miłość. Miała związać się z młodszym o 24 lata Thomasem Wagnerem, który był jej ochroniarzem. Taką informację podał gazecie Österreich psychiatra kobiety. 

W 2011 roku szwagierka Josefa Fritzla, Christine R. miała powiedzieć prasie, że wszyscy wrócili do normalności. Dzieci poszły do szkoły, a Elisabeth korzysta z uroków codziennego życia i cieszy się wolnością: „Uwielbia zakupy i dżinsy, bez problemu zdała też prawo jazdy”, stwierdziła Christine. 

Elisabeth skończyła 56 lat. Posiada już nową tożsamość. Wraz z dziećmi nadal mieszka w pobliżu Saltzburga.

W ostatnim czasie portal kurier.at znowu przypomniał ludziom o potworze z Amstetten. Na stronie czytamy o tym, że Sąd w Krems orzekł w sprawie Fritzla. Ma on nie stanowić już zagrożenia. Decyzja ta została jednak podważona przez sąd wyższej instancji w Wiedniu. Ma on ponownie rozpatrzyć tę sprawę. 

1/5
Copyright @
1/5

Josef Fritzl w marcu 2009 roku został skazany na karę dożywocia na morderstwo syna, czyny kazirodcze, wielokrotne gwałty, czyny pedofilskie dokonywane na Elisabeth, ale także pozbawienie wolności pozostałych swoich pociech.

2/5
Josef Fritzl, proces Josefa Fritzla, Elisabeth Fritzl
Copyright @East News
2/5

Córka Josefa Fritzla Elisabeth opuściła piwnicę, mając 42 lata. W 2009 roku pojawiły się doniesienia, że znalazła miłość. Miała związać się z młodszym o 24 lata Thomasem Wagnerem, który był jej ochroniarzem.

3/5
Josef Fritzl, proces Josefa Fritzla, Elisabeth Fritzl, piwnica Josefa Fritzla
Copyright @East News
3/5

29 sierpnia 1984 roku w wieku osiemnastu lat Elisabeth została uwięziona przez ojca w piwnicy, która pełniła formę bunkra. Podziemne więzienie dla córki, Fritzl zaczął budować, gdy dziewczynka miała dwanaście lat. Podobno już wtedy miał dopuszczać się seksualnych nadużyć w stosunku do niej.

4/5
Josef Fritzl, proces Josefa Fritzla, Elisabeth Fritzl, piwnica Josefa Fritzla
Copyright @East News
4/5

W dźwiękoszczelnym pomieszczeniu córka Fritzla była przez niego nieustannie gwałcona. Nikt jednak o tym nie wiedział: „Zainstalowałem zlew, toaletę, łóżko, kuchenkę i lodówkę. Pomieszczenie to było już wcześniej podłączone do prądu”. 

5/5
Josef Fritzl, proces Josefa Fritzla, Elisabeth Fritzl, piwnica Josefa Fritzla
Copyright @East News
5/5

Aby dostać się do piwnicy, w której była przetrzymywana, trzeba było pokonać ośmioro drzwi. Ostatnie z nich zamykane były na zamek elektroniczny. Elisabeth nie miała szans, by uciec.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.