Emanuela Orlandi
Fot. East News
O TYM JEST GŁOŚNO

W Watykanie otwarto dwa tajemnicze groby związane z zaginioną Emanuelą Orlandi!

Miał być przełom, pojawiły się kolejne niewyjaśnione tajemnice...

Weronika Kostyra 12 lipca 2019 13:11
Emanuela Orlandi
Fot. East News

W Watykanie otwarto dwa groby na zabytkowym cmentarzu. Wedle jednej z hipotez miało to przynieść nowe informacje w poszukiwaniach ciała Emanueli Orlandi, która prawie czterdzieści lat temu zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Otwarcie grobowców nie tylko nie dało odpowiedzi, na sprawę sprzed lat, ale także wywołało kolejne pytania bez odpowiedzi. Okazało się, że były one puste.

Sprawa Emanueli Orlandi pozostaje nierozwiązana

Rodzina zaginionej Emanueli Orlandi od lat walczy o sprawiedliwość. Niedawno doprowadziła do ponownego wszczęcia śledztwa. Jednym z powodów była informacja do jakiej dotarła pełnomocniczka rodziny, Laura Sgrò. Rok temu otrzymała ona anonimową przesyłkę – notatkę „Szukajcie tam, gdzie wskazuje anioł” oraz zdjęcie pomnika anioła z tabliczką „Requiescat In Pace”. Bliscy Emanueli stwierdzili, że musi chodzić o rzeźbę anioła na watykańskim cmentarzu.

Władze Watykanu zgodziły się na otwarcie dwóch grobowców w obecności członków rodziny Emanueli, krewnych pochowanych tam osób oraz żandarmerii watykańskiej. Ku ich zaskoczeniu okazały się one zupełnie puste. Nie ma w nich nawet szczątków dwóch księżnych, które zostały tam pochowane na początku XIX wieku. „Dokładne oględziny grobu księżniczki Sophie von Hohenlohe ujawniły kompletnie puste pomieszczenie wielkości 4 na 3,7 metra. Grób księżniczki Charlotte Federiki z Mecklemburga również został otwarty, nie znaleziono w nim ludzkich szczątków. Rodziny księżniczek zostały poinformowane o wynikach badania”, czytamy w oficjalnym komunikacie Watykanu.

Dalsze badanie będzie polegało na sprawdzeniu dokumentów dotyczących Cmentarza Teutońskiego, na którym przez lata chowano wybitnych niemieckojęzycznych katolików z Rzymu. „Na zakończenie tych operacji pragniemy podkreślić, że Stolica Apostolska zawsze okazywała uwagę i bliskość wobec cierpień rodziny Orlandich, a zwłaszcza względem mamy Emanueli. Uwagę tę okazywano także przy obecnej okazji, przyjmując szczególną prośbę rodziny w sprawie poszukiwań na Cmentarzu Teutońskim”, zakończył swoje oświadczenie rzecznik Watykanu, Alessandro Gisotto.

Zaginięcie Emanueli Orlandi

Rodzina zaginionej dziewczyny wciąż ma nadzieję, że sprawę uda się rozwikłać. „Byliśmy ze sobą bardzo blisko. Oboje lubiliśmy muzykę, próbowała nauczyć mnie utworu Chopina. Przeszliśmy tylko przez dwie strony i wtedy zaginęła. Mam nadzieję, że kiedyś wróci i nauczy mnie reszty”, powiedział po wczorajszym odkryciu Pietro Orlandi, jej brat. „Po zdjęciu płyty z pierwszego grobu pracownicy kopali w ziemi na głębokość około 30 centymetrów. Odkryli, że pod spodem znajduje się wydrążony dół, miał rozmiary około 3 metry na 4. Był jednak kompletnie pusty. W przypadku drugiego z grobów wystarczyło tylko otworzyć wierzch sarkofagu - w nim również nic nie było”, relacjonował.

Zaginięcie Emanueli Orlandi to jedna z najsłynniejszych zagadek kryminalnych we Włoszech. W czerwcu 1983 roku nastolatka zaginęła bez wieści. W biały dzień wyszła na lekcję muzyki i nigdy nie wróciła. Pojawiło się wiele hipotez. Według jednej z nich dziewczyna została porwana, by szantażować Watykan. Mówiono też o mafijnych porachunkach, porwaniu przez siatkę pedofilii lub księży uwikłanych w seksskandale. Nigdy jednak nie wyjaśniono sprawy i nie odnaleziono dziewczyny, ani jej ciała. 

Emanuela Orlandi
Fot. Associated Press/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?