Erwina Ryś-Ferens
Fot. PAP
O TYM SIĘ MÓWI

„Robię, co mogę, aby się nie poddawać”. Łyżwiarka Erwina Ryś-Ferens walczy z ciężką chorobą

Bliscy sportsmenki apelują o pomoc finansową

Ksenia Krasko 4 sierpnia 2020 11:05
Erwina Ryś-Ferens
Fot. PAP

Erwina Ryś-Ferens, uznana polska panczenistka, zdobyła 83 tytuły mistrzyni Polski i ustanowiła 50 rekordów kraju w łyżwiarstwie szybkim. 65-letnia dziś sportsmenka zmaga się z poważnymi kłopotami ze zdrowiem, jest przykuta do wózka. Rodzina Erwiny Ryś-Ferens prosi o wsparcie finansowe.

Erwina Ryś-Ferens zbiórka pieniędzy

Sportsmenka od kilku lat walczy z chorobą. „Wszystko zaczęło się w 2017 roku. Miałam guza piersi. Stamtąd poszły przerzuty na kości. Fizycznie czuję się dobrze, ale nogi mam bezwładne. Od kwietnia tego roku jestem przykuta do wózka”, wyznaje portalowi Fakt.

Opiekują się nią najbliżsi, mieszka z córką. Nie ukrywa jednak, że lokal nie jest dostosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej. „Już chciałam brać kredyt, jednak moje dzieci wpadły na pomysł zorganizowania zbiórki w internecie”, wytłumaczyła Faktowi.

„Celem jest zebranie 200 tysięcy złotych. Tyle potrzeba na niezbędne zmiany w mieszkaniu, a także na specjalistyczny sprzęt oraz rehabilitację”, dodała. „Robię, co mogę, aby się nie poddawać, ale kończą mi się fundusze”.

„Nasza mama wielokrotnie udowadniała na torze, jak wielką ma wolę walki, tak samo teraz nie poddaje się i walczy z rakiem. Rak kości odebrał jej to, na czym swoja karierę zbudowała, silne nogi. Rak mocno się rozgościł i odebrał możliwość chodzenia. Mama nie czuje nóg i wymaga całodobowej opieki. Niezbędna jest rehabilitacja i dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby leżącej i na wózku (min. łóżko ortopedyczne, łazienka dla niepełnosprawnych)”, czytamy na portalu Zrzutka.pl, na którym prowadzona jest zbiórka.

„Tak jak kiedyś mama dawała z siebie wszystko dla Polski, tak teraz ona potrzebuje pomocy, aby umożliwić jej codzienne funkcjonowanie. Liczymy na Wasze wsparcie i mamy nadzieję, że teraz też Państwo nie zawiedziecie jej w kibicowaniu, tym razem po dojście do zdrowia. Bardzo dziękujemy za wszelką pomoc”. Udało się już zebrać ponad 40 tysięcy złotych.

Erwina Ryś-Ferens
Fot. Zrzutka.pl

Erwina Ryś-Ferens - kim jest?

Erwina Ryś-Ferens ukończyła studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, a w czasie kariery sportowej reprezentowała barwy Olimpii Elbląg i Marymontu Warszawa.

Startowała w czterech zimowych olimpiadach – Innsbruck w 1976 roku, Lake Placid w 1980, Sarajewo w 1984, oraz Calgary w 1988 – zajmując miejsca w pierwszej dziesiątce. Trzy razy wywalczyła brązowe medale mistrzostw świata, w 1978 i 1985 (wielobój sprinterski) oraz w 1988 (wielobój). 

Źródło: FAKT, Sport.pl, Zrzutka.pl

Erwina Ryś-Ferens, 1980 rok

Erwina Ryś-Ferens
Fot. PAP

Erwina Ryś-Ferens, 2006 rok

Erwina Ryś-Ferens
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.