Zobaczcie niezwykłe zdjęcia!

Marcin Brzeziński 26 marca 2022 15:13

To one były ikonami stylu w niepodległej Polsce! Oczywiście widzowie kin w dwudziestoleciu międzywojennym kochali światowe gwiazdy takie, jak Greta Garbo, ale po odzyskaniu niepodległości większe zainteresowanie zaczęły budzić sławy rodzime. A także ich styl. A było czym się ekscytować! Polskie gwiazdy eksperymentowały z nowymi trendami. Stawiały na prostotę i funkcjonalność, skracały spódnice i odważnie pokazywały nogi.

ZOBACZ TAKŻE: Na granicy kiczu, czyli zwariowana moda lat 90.

Polskie gwiazdy w przedwojennej Polsce

Sensację wzbudzały ich fryzury, a zwłaszcza wylansowany przez mieszkającego w Paryżu polskiego fryzjera Antoniego Cierplikowskiego styl na chłopczycę. Kobiety debiutowały też w nowych rolach: uprawiały sport, kierowały automobilami. A nowa rola wymagała nowej garderoby. Jeśli chodzi o modę „automobilową” nikt na przykład nie mógł równać się z Mirą Zimińską! Lecz gwiazdy zawsze pozostają gwiazdami.

CZYTAJ TEŻ: Kreacje Lady Gagi w filmie „Dom Gucci” to arcydzieło!

Pod koniec lat 20. do ich repertuaru wróciły więc długie wieczorowe suknie, futra i biżuteria. Niezwykłe kreacje ze szczególnym upodobaniem prezentowano na Balach Mody w Hotelu Europejskim w Warszawie. Tytuł Królowej Balu zdobyły tam m.in. Nina Andrycz i Zula Pogorzelska. Przenieśmy się w tamten czas i poznajmy ikony stylu niepodległej Polski!  

1/10
Ikony stylu lata 20. i 30. XX wieku, Pola Negri
Copyright @LFI/Avalon.red/REPORTER, East News
1/10

Pola Negri urodzona jako Apolonia Chałupiec zrobiła największą światową karierę w historii polskiego kina. Dostarczała też niestrudzenie tematów do plotek, bo była m.in. narzeczoną Charliego Chaplina, a potem Rudolfa Valentino. Podziwiano też jej wystawne kreacje w stylu dawnego Hollywood.

2/10
Ikony stylu lata 20. i 30. XX wieku, Jadwiga Smosarska
Copyright @Narodowe Archiwum Cyfrowe
2/10

Druga po Poli Negri największa gwiazda międzywojnia. I całkowite jej przeciwieństwo. Dziś powiedzielibyśmy, że Jadwiga Smosarska to „dziewczyna z sąsiedztwa”. Wówczas mówiono o niej „nasza Jadzia kochana”. Lubiła styl kobiecy, a czasem wręcz dziewczęcy, który podkreślał jej delikatną urodę.

3/10
Ikony stylu lata 20. i 30. XX wieku, Tola Mankiewiczówna
Copyright @Narodowe Archiwum Cyfrowe
3/10

Tola Mankiewiczówna - piosenkarka, tancerka, gwiazda komedii muzycznych, w których grywała z najsłynniejszym chyba przedwojennym amantem Aleksandrem Żabczyńskim. Preferowała kreacje nowoczesne, chętnie odsłaniała nogi. Jej uśmiech często można było oglądać na okładkach kolorowych magazynów.

4/10
Ikony stylu lata 20. i 30. XX wieku, Mieczysława Ćwiklińska
Copyright @Narodowe Archiwum Cyfrowe
4/10

Wielka aktorka komediowa i charakterystyczna, ozdoba polskiej sceny czyli Mieczysława Ćwiklińska. Słynęła z inteligencji, poczucia humoru i ... zamiłowania do kosztownych futer i biżuterii.

5/10
Ikony stylu lata 20. i 30. XX wieku, Hanka Ordonówna
Copyright @Narodowe Archiwum Cyfrowe
5/10

Legenda polskiej piosenki i filmu... Hanka Ordonówna. Urzekał nie tylko jej głos, ale i styl. Zawsze ubrana jak z paryskiego żurnala. W życiu i na scenie.

6/10
Ikony stylu lata 20. i 30. XX wieku, Loda Halama
Copyright @Narodowe Archiwum Cyfrowe
6/10

Znakomita tancerka Loda Halama. Jej barwny, pełen zwrotów akcji życiorys czeka na film biograficzny. Ważną rolę powinny odegrać w nim kostiumy, bo Loda Halama oprócz tańca kochała też modę.

7/10
Ikony stylu lata 20. i 30. XX wieku, Elżbieta Barszczewska
Copyright @Narodowe Archiwum Cyfrowe
7/10

Największa konkurentką Smosarskiej była Elżbieta Barszczewska. Tak jak ona zagrała tytułową rolę w ekranizacji "Trędowatej". I jak ona preferowała styl delikatny i kobiecy.

8/10
Ikony stylu lata 20. i 30. XX wieku, Ina Benita
Copyright @Narodowe Archiwum Cyfrowe
8/10

Aktorka piękna i pożądana czyli Ina Benita. Swój pseudonim artystyczny zaczerpnęła od nazwy koktajlu. Lubiła wieczorowe suknie z jedwabiu i... modne dodatki: efektowną biżuterię i stylowe kapelusze.

9/10
Ikony stylu lata 20. i 30. XX wieku, Mira Zimińska
Copyright @Narodowe Archiwum Cyfrowe
9/10

Aktorka Mira Zimińska, późniejsza współtwórczyni zespołu Mazowsze. Nie była klasyczną pięknością, ale dodawała sobie charakteru poprzez zaskakujące, czasem zabawne kreacje.

10/10
Ikony stylu lata 20. i 30. XX wieku, Zula Pogorzelska
Copyright @Narodowe Archiwum Cyfrowe
10/10

Aktorka, piosenkarka i jak dziś byśmy powiedzieli... fashionistka. Zula Pogorzelska zawsze ubrana zgodnie z najświeższymi trendami. Brała udział jako modelka w pierwszych pokazach mody w niepodległej Polsce.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…