Piotr Adamowicz, brat Pawła Adamowicza
Fot. Jan KUCHARZYK/East News
POŻEGNANIE

Mocne przemówienie brata Pawła Adamowicza na pogrzebie prezydenta Gdańska

„Tego, że we wtorek odbiorę akt śmierci fizycznie się nie spodziewałem”

Konrad Szczęsny 19 stycznia 2019 14:47
Piotr Adamowicz, brat Pawła Adamowicza
Fot. Jan KUCHARZYK/East News

W Bazylice Mariackiej właśnie dobiegają końca uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. Prezydenta Gdańska pożegnała rodzina, przyjaciele, politycy oraz mieszkańcy miasta, któremu służył i był oddany przez 20 lat. Nie zabrakło wzruszających i bardzo osobistych przemówień, w których wspominanego zamordowanego. Obecnych szczególnie poruszyły słowa wdowy po Pawle Adamowiczu, Magdaleny oraz jego 15-letniej córki Antoniny. Głos zabrał również brat zmarłego, Piotr.

Przemówienie Piotra Adamowicza, brata Pawła Adamowicza, na pogrzebie

Piotr Adamowicz nawiązał do niedawnego skandalu z udziałem Ruchu Narodowego, który wystawił akty zgonu kilku prezydentom różnych miast Polski, potępiając w ten sposób ich światopogląd i decyzje polityczne. Postępowanie w tej sprawie jednak umorzono, stwierdzając niską szkodliwość czynu.

„Paweł myślał długofalowo. Rok w którym jesteśmy jest rokiem ważnym i symbolicznym. Jest to także rok wyborczy. Paweł planował aktywność obywatelską. Proszę o aktywność obywatelską w tym ważnym roku dla naszego kraju.

Nie tak dawno temu grupa Polaków wydała akt politycznego zgonu mojego brata i 10 innych prezydentów miast Polski, uznano, że sprawy nie ma, drobny hejt. Tego, że we wtorek odbiorę akt śmierci fizycznie się nie spodziewałem”, podkreślił brat tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza.

Żona, córka i rodzice Pawła Adamowicza na pogrzebie prezydenta Gdańska

W pogrzebie Pawła Adamowicza wzięli udział jego najbliżsi: żona Magdalena, córki Antonina oraz Teresa, starszy brat Piotr, rodzice, Ryszard i Teresa Adamowiczowie oraz przyjaciele, politycy i mieszkańcy Gdańska.

„Nie chcę, by dziś na Twoim pogrzebie panował przede wszystkim smutek. Jest nam dziś bardzo ciężko, ale chcę właśnie teraz podziękować Bogu, że wiele lat temu skrzyżował nasze drogi, że dzięki Niemu Cię poznałam i zmieniło się nasze życie. Że miałam wspaniałego męża i cudownego ojca naszych córek - Tuni i Tereski”, mówiła poruszona Magdalena Adamowicz.

„Dziękuję że zawsze miałeś czas, by wytłumaczyć mi sprawy, których nie rozumiałam. Dziękuję za nasze długie rozmowy. Za czas, którego nie miałeś wiele, ale dawałeś go mi i mojej siostrzyczce. Dziękuję Ci za nasz ostatni wspólny urlop, gdzie spędziliśmy go dwa tygodnie sami. Dziękuję Ci za nasze rozmowy, w których dyskutowaliśmy o moich planach na przyszłość. Zrobię wszystko, by je zrealizować. Proszę, opiekuj się nami i całym Gdańskiem, tam w niebie”, podkreśliła natomiast starsza córka Pawła Adamowicza, 15-letnia Antonina  

Rodzina na pogrzebie Pawła Adamowicza: rodzice, żona Magdalena, brat Piotr, córki Antonina i Teresa
Fot. Piotr Hukalo/East News

Rodzina na pogrzebie Pawła Adamowicza: żona Magdalena, brat Piotr
Fot. Piotr Molecki/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?