Miasta w hołdzie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi: Poznań
Fot. Jakub Walasek/REPORTER
POŻEGNANIE

Nie tylko Gdańsk… Cała Polska żegna prezydenta Pawła Adamowicza!

Warszawa, Kraków, Poznań... Tak jednoczą się Polacy!

Gabriela Czernecka 19 stycznia 2019 14:08
Miasta w hołdzie prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi: Poznań
Fot. Jakub Walasek/REPORTER

Trwa pogrzeb Pawła Adamowicza. Uroczystości rozpoczęły się dziś o godzinie 12 w Bazylice Mariackiej. Tam zostaną złożone prochy prezydenta. Mieszkańcy Gdańska już w czwartek od godziny 17.00 mieli możliwość pożegnania się z prezydentem. W piątek pochód żałobny o godzinie 17.00 odprowadził ciało prezydenta do Bazyliki, gdzie wieczorem odbyła się msza święta. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od zawycia syren nie tylko w Gdańsku, ale i wielu miastach Polski. Dzień pogrzebu byłego prezydenta Gdańska ogłoszono dniem żałoby narodowej. Cała Polska opłakuje dziś prezydenta...

Cała Polska żegna prezydenta Pawła Adamowicza

Zabójstwo Pawła Adamowicza wstrząsnęło Polską. Prezydent Gdańska zginął w wyniku ran zadanych mu przez nożownika na scenie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego śmierć wstrząsnęła nie tyko mieszkańcami Gdańska, ale i całej Polski. Od kilku dni wszyscy wspominają wyjątkowego człowieka, który był prezydentem Gdańska przez 20 lat.

Mieszkańcy miasta wspominają go jako ciepłą i uśmiechniętą osobę, która zawsze była blisko zwykłych ludzi. I to właśnie dlatego wybrali go na aż pięć kadencji. Dziś gdańszczanie oddają swojemu prezydentowi hołd na ulicach w całym mieście.

 

Ale nie tylko oni. W całej Polsce gromadzą się ludzie, którzy przyszli, by oddać hołd zmarłemu prezydentowi. I tak na na placu Zamkowym w Warszawie, mimo mroźnej pogody, zgromadził się tłum ludzi. To właśnie tam transmitowany jest dziś  pogrzeb Pawła Adamowicza.

 

Nie tylko Warszawa. Ludzie gromadzą się także na ulicach Krakowa. W samo południe zamiast hejnału odegrano The Sound of Silence. Żałobnicy, którzy zebrali się na rynku, odsłuchali też pieśniarki Joanny Słowińskiej, Zaśpiewała Grandola Vila Morena ze słowami Edyty Geppert i Modlitwę o Wschodzie Słońca.

  i Poznania...   

 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?