Katedra Notre Dame płonie
Fot. Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Podano prawdopodobną przyczynę pożaru katedry Notre Dame!

Co ustalili śledczy?

Olga Figaszewska 19 kwietnia 2019 08:55
Katedra Notre Dame płonie
Fot. Getty Images

Kilka dni temu świat wstrzymał oddech. W poniedziałek średniowieczna katedra Notre Dame stanęła w płomieniach. Strażakom udało się opanować żywioł dopiero następnego dnia w godzinach porannych. Wstępnie zakładano, że przyczyną pożaru mogły być prace renowacyjne. W sprawie pojawiły się nowe fakty. Czy wiadomo już, co doprowadziło do tej tragedii?

Przyczyny pożaru Notre Dame

Na materiałach publikowanych w sieci przez internautów widzieliśmy, jak pożar trawi zabytkową świątynię. Spłonęła iglica i strych.Wszyscy obawiali się, że katedry nie uda się uratować…  Ostatecznie okazało się, że zniszczenia nie są tak duże, jak wynikało ze wstępnych prognoz. Zachowała się główna struktura budowli, ewakuowano większość zabytków i relikwii. Prezydent Emmanuel Macron wygłosił przemówienie, w którym zapowiedział, że świątynia zostanie odbudowana. Ma nadzieję, że uda się to zrobić do 2024 roku. Ruszyła już międzynarodowa zbiórka pieniędzy. Do środy naliczono ponad 845 mln euro.

Ale co było główną przyczyną tragedii? Na początku francuski Le Monde sugerował, że pożar wywołała iskra ze spawarki. Ogień mógł tlić się przez wiele godzin. Ale Associated Press zacytowało jednego z przedstawicieli francuskiej policji, który nie chciał podawać swojej tożsamości. „Śledczy badający sprawę pożaru paryskiej katedry Notre Dame sądzą, że przyczyną tragedii prawdopodobnie było zwarcie elektryczne”.

Na razie żadne działania na miejscu pożaru nie będą podejmowane ze względów bezpieczeństwa. 

Katedra Notre Dame płonie
Fot. Getty Images

Katedra Notre Dame po pożarze
Fot. Getty Images

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.