Książę Filip
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Brytyjski magazyn ujawnił plan na wypadek śmierci księcia Filipa!

Szczegóły operacji wyciekły do prasy

Gabriela Czernecka 21 stycznia 2019 19:49
Książę Filip
Fot. Getty Images

Plan na wypadek śmierci księcia Filipa wyciekł do prasy! Informacje o tym, że stan zdrowia męża królowej nie jest najlepszy pojawiają się w mediach już od kilku lat. W 2017 roku książę zrezygnował z pełnienia obowiązków królewskich. Od tamtej pory unika publicznych wyjść, co tylko wzmaga domysły na temat tego, co się z nim dzieje. Niedawno miał wypadek samochodowy, ale na szczęście nic mu się nie stało. Do mediów co rusz docierają jednak niepokojące informacje na temat jego zdrowia. Brytyjskie media przypomniały, że w ubiegłym roku przećwiczono plan na wypadek śmierci Elżbiety II, a chwilę później podano do mediów plan na wypadek śmierci księcia Filipa. Ten nie chce pogrzebu państwowego i będzie pochowany w innym miejscu niż jego małżonka. Co jeszcze wiadomo? 

Stan zdrowia księcia Filipa

Plotki o złym stanie zdrowia księcia Filipa zaczęły pojawiać się w mediach już w kwietniu 2008 roku. Wówczas książę Filip został przyjęty do szpitala na „obserwację i leczenie” infekcji, która zaatakowała jego klatkę piersiową. Pod koniec grudnia 2011 roku przeszedł zabiegł angioplastyki wieńcowej. Wszczepiono mu także stent (taką małą sprężynkę) usprawniający drożność naczyń krwionośnych. W czerwcu 2012 roku przeszedł ostre zapalenie pęcherza moczowego. Choroba powróciła i w sierpniu tego samego roku znów książę Filip trafił do szpitala. Rok później został poddany operacji diagnostycznej jamy brzusznej. W 2014 roku wydano oświadczenie, że książę przeszedł operację ręki.

Jego stan zdrowia szczególnie pogorszył się w 2017 roku. Świat wstrzymał oddech na początku maja, wówczas Pałac Buckingham w trybie natychmiastowym zwołał nadzwyczajne spotkanie. Doniesienia zagranicznych mediów nie pozostawiały wątpliwości, że na brytyjskim dworze stało się coś ważnego. Zagraniczne media spekulowały nawet, że powodem pilnego zebrania jest nic innego jak... śmierć księcia Filipa! Nic dziwnego, że Pałac Buckingham zdecydował się wydać w tej sprawie oświadczenie. Okazało się, że stan zdrowia księcia Filipa nie jest bardzo poważny, a oświadczenie dotyczyło dalszych planów księcia - jesienią 2017 roku mąż królowej udał się na zasłużoną emeryturę. 

Faktycznie w ostatnim czasie mąż Elżbiety II sporadycznie brał udział w oficjalnych wydarzeniach. Powodem przejścia na emeryturę miał być... sędziwy wiek księcia Filipa - w tym roku skończy 98 lat! W 2018 roku publicznie pokazał się zaledwie kilka razy - w kwietniu zrobiono mu zdjęcia, jak opuszczał szpital króla Edwarda VII po operacji biodra, w maju pojawił się na ślubie księżnej Meghan i księcia Harry'ego, a w październiku na ślubie księżniczki Eugenii.

Od tamtej pory książę Filip wiedzie życie z dala od mediów. Niedawno udało się go wypatrzeć paparazzi, jak w dorożce zwiedza tereny pałacu Windsor. Niestety w ciągu ostatnich kilku dni nie pisze się o nim w najlepszym kontekście. 17 stycznia brytyjskie media poinformowały, że książę Filip uczestniczył w wypadku drogowym. Siedzący za kierownicą Land Rovera 97-letni wjeżdżał na drogą, która prowadzi do należącej do brytyjskiej monarchii posiadłości. Niespodziewanie uderzył jednak w jego auto inny samochód i przewrócił je na bok.

Według relacji świadków, dwie osoby, które uczestniczyły w zdarzeniu, nie doznały poważniejszych obrażeń i szybko zostały opatrzone przez przybyłych na miejsce sanitariuszy, jednak mąż królowej Elżbiety II był wyraźnie zaszokowany i roztrzęsiony, gdy policjanci pomagali mu wysiąść z uszkodzonego samochodu.„Książę Edynburga w czwartek brał udział w wypadku z uczestnictwem drugiego samochodu. Książę nie został ranny. Do zdarzenia doszło w pobliżu rezydencji Sandringham. Na miejscu interweniowała policja”, podano w oficjalnym świadczeniu.

Już w lipcu, gdy pałac wydał oficjalne oświadczenie, w którym poinformował, że królowa niestety źle się czuje i nie weźmie udziału w upamiętniającym nabożeństwie z okazji 200. rocznicy ustanowienia  orderu św. Michała i św. Jerzego, fani brytyjskiej rodziny królewskiej wstrzymali oddech. Co dzieje się z królową? - pytano. Najnowsze informacje wcale nie były zadowalające. Jak donosił wówczas DailyMail ministrowie zebrali się na tzw.  „próbie żałoby”. To forma przećwiczenia procedur, polegająca na przetestowaniu tego, co ma się po kolei dziać po ogłoszeniu informacji o śmierci królowej (!). Przećwiczenie tego systemu odbyło się zaraz po niedyspozycji Elżbiety II.

Plan na wypadek śmierci księcia Filipa

A czy wiecie, że jest taka procedura, która dotyczy śmierci księcia Filipa? Plan na wypadek śmierci męża królowej został zapisany już lata temu. Przede wszystkim informację o śmierci księcia Filipa zostanie ogłoszona przez stację BBC. Jeśli stanie się to w nocy, wówczas mieszkańcy Wielkiej Brytanii dowiedzą się o tym o ósmej rano. Książę Filip, choć ma prawa do pogrzebu państwowego w Opactwie Westminsterskim, już jakiś czas temu podjął decyzję, że woli być pochowany w Pałacu św. Jakuba. Plan na wypadek śmierci księcia Filipa zawiera także ewentualną żałobę królowej Elżbiety II! Będzie trwała osiem dni. 

Nie jest jednak jasne, czy Wielka Brytania pogrąży się w narodowym dniu żałoby. Może być tak, jak w przypadku księżnej Diany, że oficjalnego dnia żałoby po jej śmierci nie było, ale w dniu pogrzebu, zamknięto wszystkie sklepy, odwołano wszelkie wydarzenia kulturalne i sportowe.  

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?