Piotr Szczepanik
Fot. Jan KUCHARZYK/East News
Z OSTATNIEJ CHWILI

Śpiewał jedną z najpiękniejszych polskich piosenek o miłości. Piotr Szczepanik nie żyje...

Wykonawca przeboju „Kochać” miał 78 lat

Gabriela Czernecka 20 sierpnia 2020 12:43
Piotr Szczepanik
Fot. Jan KUCHARZYK/East News

Nie żyje Piotr Szczepanik. Wykonawca jednej z najpiękniejszych piosenek o miłości Kochać zmarł w wieku 78 lat. O śmierci Piotra Szczepanika poinformowała jego córka, Jagoda.

Piotr Szczepanik nie żyje

„Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 sierpnia - po wielu latach zmagań z chorobą - odszedł we śnie mój tata Piotr Szczepanik”, przekazała Polskiej Agencji Prasowej córka Piotra Szczepanika, Jagoda Maria Szczepanik. Był jednym z najwybitniejszych polskich muzyków. „Nie czyniłem żadnych zabiegów, ani specjalnie się nie starałem, aby stać się popularnym. Właściwie, to o moim dalszym życiu, śpiewaniu i o tym, że piosenki przeze mnie wykonywane stały się szlagierami, zadecydowali radiosłuchacze”, powiedział w jednym z wywiadów. 

Największe przeboje Piotra Szczepanika śpiewała cała Polska, a mimo to on mówił wprost: „Nigdy nie byłem swoim fanem”. Zadebiutował w 1963 roku na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Na początku lat 60. i 70 XX. wieku tworzył program estradowo-kabaretowy Popierajmy się. Szybko dał się poznać jako genialny wykonawca ballad, takich jak: Goniąc kormorany, Kochać, Puste koperty czy Żółte kalendarze. „Myślę że wszyscy dostajemy jakiś talent ale niektórzy młodzi nie zdając sobie z tego sprawy niszczą to jak ci, którzy przedkładają formę nad treścią…. Ja od urodzenia byłem introwertykiem, odmieńcem - to było czasem bolesne, ale nie musiałem niczego udawać…”, powiedział w rozmowie z Moniką Gawrylak w jednym z wywiadów. Na koncie miał także debiut aktorski - zagrał w telewizyjnej adaptacji Chama Elizy Orzeszkowej w 1979 roku. 

Życie prywatne Piotra Szczepanika -  rodzina

O rodzinie Piotra Szczepanika wiadomo niewiele, artysta rzadko dzielił się przemyśleniami na temat swojego życia prywatnego. Niektóre serwisy podają, że swoją pierwszą żonę poznał w Stanach Zjednoczonych podczas koncertowania. Kilka lat temu media podawały, że żona i syn Szczepanika nadal tam mieszkają.  „Fascynują mnie kobiety nie tylko mądre, ale wyglądające estetycznie, co wcale nie znaczy, że piękne. Ja stawiam bardziej na duszę, na tak zwany całokształt”, zdradził w jednym z wywiadów. Sam nie zdecydował się jednak na stałą emigrację. 

O śmierci artysty powiadomiła jego córka. Stan zdrowia gwiazdy przez wiele lat utrzymywany był w sekrecie. Zmarł 20 sierpnia 2020 roku po wielu latach zmagań z chorobą. Jak na razie nie wiadomo, na co chorował Piotr Szczepanik.  Na pytanie, co jest dla niego najważniejsze w życiu mówił wprost: „Życie w zgodzie ze sobą to najlepsze, co człowiek może sobie zafundować, często potrzeba wielu lat aby do tego dojrzeć…”. 

Piotr Szczepanik zmarł w wieku 78 lat. Rodzinie i najbliższym artysty składamy głębokie wyrazy współczucia.  

Piotr Szczepanik
Fot. Jan KUCHARZYK/East News
Piotr Szczepanik
Fot. FORUM

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.