Giewont, Tatry
Fot. Albin Marciniak/East News
Z OSTATNIEJ CHWILI

Piorun uderzył w grupę turystów, przebywających na Giewoncie

Około 20 osób poszkodowanych trafiło do szpitala, są ofiary śmiertelne

Redakcja VIVA! 22 sierpnia 2019 15:12
Giewont, Tatry
Fot. Albin Marciniak/East News

Piorun uderzył w grupę turystów, przebywających w okolicy Giewontu w Tatrach. Doniesienia RMF FM i portalu TVN 24 informują o kilkunastu osobach poszkodowanych. Pomimo bardzo trudnych warunków atmosferycznych, trwa akcja ratunkowa.

Piorun uderzył w Giewont

„Około godziny 13:15 otrzymaliśmy zgłoszenie, że w rejonie masywu Giewontu doszło do bardzo intensywnego wyładowania atmosferycznego. Wiemy, że w tym rejonie znajdowało się około 20 turystów”, przekazał Roman Wieczorek, rzecznik policji w Zakopanem.

Jak podaje RMF FMw rejonie masywu Giewontu przybywało około 20 turystów. W wyniku nagłego pogorszenia pogody, w osoby te uderzył piorun. Z pierwszych informacji wynika, że poszkodowane są również dzieci. W tej chwili trwa akcja ratownicza, prowadzona przez TOPR.

„Z żoną wchodziliśmy na Giewont, byliśmy w połowie drogi kiedy usłyszeliśmy grzmot. Ktoś powiedział, że to samolot, ale okazało się, że to jest burza. Grzmiało z każdej strony. Wcześniej sprawdzałem komunikaty pogodowe, nic nie wskazywało na burzę. Poszliśmy na szlak na pewniaka”, opisuje turysta w rozmowie z TVN 24. Metalowy krzyż na szczycie Giewontu często przyciąga wyładowania atmosferyczne, z tego powodu przebywanie na szczycie podczas burzy jest szczególnie niebezpieczne.

Według informacji TVN 24 kilkanaście osób zostało rannych. Joanna Paździo, rzecznik Wojewody Małopolskiego, potwierdziła śmierć trzech turystów. Jedną z nich jest dwunastoletnie dziecko. Ofiary uderzenia piorunem transportowani są za pomocą helikopterów pogotowia ratunkowego, pomimo fatalnych warunków atmosferycznych. 

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.