Giewont, Tatry
Fot. Albin Marciniak/East News
Z OSTATNIEJ CHWILI

Piorun uderzył w grupę turystów, przebywających na Giewoncie

Około 20 osób poszkodowanych trafiło do szpitala, są ofiary śmiertelne

Redakcja VIVA! 22 sierpnia 2019 15:12
Giewont, Tatry
Fot. Albin Marciniak/East News

Piorun uderzył w grupę turystów, przebywających w okolicy Giewontu w Tatrach. Doniesienia RMF FM i portalu TVN 24 informują o kilkunastu osobach poszkodowanych. Pomimo bardzo trudnych warunków atmosferycznych, trwa akcja ratunkowa.

Piorun uderzył w Giewont

„Około godziny 13:15 otrzymaliśmy zgłoszenie, że w rejonie masywu Giewontu doszło do bardzo intensywnego wyładowania atmosferycznego. Wiemy, że w tym rejonie znajdowało się około 20 turystów”, przekazał Roman Wieczorek, rzecznik policji w Zakopanem.

Jak podaje RMF FMw rejonie masywu Giewontu przybywało około 20 turystów. W wyniku nagłego pogorszenia pogody, w osoby te uderzył piorun. Z pierwszych informacji wynika, że poszkodowane są również dzieci. W tej chwili trwa akcja ratownicza, prowadzona przez TOPR.

„Z żoną wchodziliśmy na Giewont, byliśmy w połowie drogi kiedy usłyszeliśmy grzmot. Ktoś powiedział, że to samolot, ale okazało się, że to jest burza. Grzmiało z każdej strony. Wcześniej sprawdzałem komunikaty pogodowe, nic nie wskazywało na burzę. Poszliśmy na szlak na pewniaka”, opisuje turysta w rozmowie z TVN 24. Metalowy krzyż na szczycie Giewontu często przyciąga wyładowania atmosferyczne, z tego powodu przebywanie na szczycie podczas burzy jest szczególnie niebezpieczne.

Według informacji TVN 24 kilkanaście osób zostało rannych. Joanna Paździo, rzecznik Wojewody Małopolskiego, potwierdziła śmierć trzech turystów. Jedną z nich jest dwunastoletnie dziecko. Ofiary uderzenia piorunem transportowani są za pomocą helikopterów pogotowia ratunkowego, pomimo fatalnych warunków atmosferycznych. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?