Koronawirus
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Naukowcy potwierdzają pierwszy przypadek ponownego zakażenia koronawirusem

Czy to odkrycie wpłynie na dalszą walkę z pandemią?

Ksenia Krasko 25 sierpnia 2020 09:55
Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Właściwie od początku pandemii naukowcy z całego świata poszukują odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest ponowne zakażenie koronawirusem. Prawdopodobnie tak, a przynajmniej tak twierdzą eksperci z Hongkongu, którzy informują o pierwszym odnotowanym przypadku ponownej infekcji Covid-19. Diagnozę postawiono mężczyźnie, który przeszedł chorobę cztery i pół miesiąca temu.

Ponowne zakażenie koronawirusem - czy jest możliwe?

33-letni mieszkaniec Hongkongu został wypisany ze szpitala w kwietniu. Lekarze uznali wtedy, że jest całkowicie zdrowy. W sierpniu wrócił z Hiszpanii i okazało się, że ponownie jest zakażony koronawirusem, a wykrył to test robiony na lotnisku. Jak informują lekarze, tym razem pacjent nie wykazywał żadnych typowych objawów.

Z wcześniejszych ustaleń naukowców wynika, że osoby, które przeszły chorobę Covid-19, uodporniają się na wirusa, ale wciąż nie wiadomo, jak skuteczna jest ta ochrona i jak długo trwa. Przypadek mężczyzny z Hongkongu może wskazywać, że odporność jest krótkotrwała, a to może mieć wpływ na opracowywanie skutecznej szczepionki na koronawirusa.

Wcześniej chińskie władze zgłosiły już kilka przypadków ponownego zakażenia, jednak nie można z całą pewnością stwierdzić, czy osoby chore były prawidłowo leczone za pierwszym razem. Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza również, że nie należy sugerować się pojedynczym przypadkiem. 

Źródło: Onet, BBC

koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?