Koronawirus
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Naukowcy potwierdzają pierwszy przypadek ponownego zakażenia koronawirusem

Czy to odkrycie wpłynie na dalszą walkę z pandemią?

Ksenia Krasko 25 sierpnia 2020 09:55
Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Właściwie od początku pandemii naukowcy z całego świata poszukują odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest ponowne zakażenie koronawirusem. Prawdopodobnie tak, a przynajmniej tak twierdzą eksperci z Hongkongu, którzy informują o pierwszym odnotowanym przypadku ponownej infekcji Covid-19. Diagnozę postawiono mężczyźnie, który przeszedł chorobę cztery i pół miesiąca temu.

Ponowne zakażenie koronawirusem - czy jest możliwe?

33-letni mieszkaniec Hongkongu został wypisany ze szpitala w kwietniu. Lekarze uznali wtedy, że jest całkowicie zdrowy. W sierpniu wrócił z Hiszpanii i okazało się, że ponownie jest zakażony koronawirusem, a wykrył to test robiony na lotnisku. Jak informują lekarze, tym razem pacjent nie wykazywał żadnych typowych objawów.

Z wcześniejszych ustaleń naukowców wynika, że osoby, które przeszły chorobę Covid-19, uodporniają się na wirusa, ale wciąż nie wiadomo, jak skuteczna jest ta ochrona i jak długo trwa. Przypadek mężczyzny z Hongkongu może wskazywać, że odporność jest krótkotrwała, a to może mieć wpływ na opracowywanie skutecznej szczepionki na koronawirusa.

Wcześniej chińskie władze zgłosiły już kilka przypadków ponownego zakażenia, jednak nie można z całą pewnością stwierdzić, czy osoby chore były prawidłowo leczone za pierwszym razem. Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza również, że nie należy sugerować się pojedynczym przypadkiem. 

Źródło: Onet, BBC

koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.