Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

„Tak pojechaliśmy do pacjenta”. Ratownik medyczny o pierwszym zarażeniu koronawirusem

Mężczyznę zabrano do szpitala w Zielonej Górze

Redakcja VIVA! 5 marca 2020 15:15
Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

Na całym świecie potwierdzono już ponad 90 tysięcy przypadków zarażenia niebezpiecznym koronawirusem, który rozprzestrzenił się na ponad 70 krajów. Ze względu na niepokojące doniesienia z Europy, Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że rozwój wirusa w naszym kraju jest jedynie kwestią czasu. Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce potwierdził w środę Łukasz Szumowski – pacjent pochodzi z województwa lubuskiego i jest hospitalizowany w Zielonej Górze.

Koronawirus w Polsce - relacja lekarza karetki

Minister Zdrowia przekazał mediom, że pierwszy w Polsce zarażony pacjent przyjechał z Niemiec. Gdy 66-latek zauważył u siebie niepokojące objawy (skarżył się na wysoką gorączkę i kaszel), skontaktował się ze stacją epidemiologiczną. Po mężczyznę przysłano specjalistyczną karetkę, która zabrała go do szpitala w Zielonej Górze.

Dziennikarze Faktu porozmawiali z jednym z ratowników medycznych, którzy przewozili pacjenta do placówki. „Założyliśmy ubrania ochronne i tak podjechaliśmy po pacjenta”, ujawnił na łamach portalu Fakt24 Maciej Klim z pogotowia ratunkowego.

„Zdezynfekowałem obuwie pacjenta oraz ręce. Poprosiłem również o założenie maski”, dodał. Ratownik podkreślił, że pacjent współpracował.

Jak zapobiegać zarażeniu koronawirusem?

Jak rozpoznać zarażenie koronawirusem? Objawy przypominają zapalenie płuc: wysoka gorączka, męczący suchy kaszel i ogólne osłabienie organizmu. W każdym przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Aby nie narażać się na ewentualne ryzyko, należy pamiętać o częstym oraz dokładnym myciu rąk. Eksperci polecają również unikanie zatłoczonych miejsc, takich jak komunikacja miejska. 

Jak bronić się przed koronawirusem? Poznaj 10 zasad >>> tutaj

Największe mity na temat koronawirusa >>> tutaj

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.