Pierwsze szczepienie na koronawirusa w Polsce
Fot. PAP/Leszek Szymański
Z OSTATNIEJ CHWILI

Pierwsza osoba w Polsce została zaszczepiona na koronawirusa! Kim jest?

„To dla mnie wielkie emocje”

Rafał Kowalski 27 grudnia 2020 08:54
Pierwsze szczepienie na koronawirusa w Polsce
Fot. PAP/Leszek Szymański

Po wielu miesiącach badań nad szczepionką na koronawirusa, naukowcy w końcu wynaleźli preparat, którzy ma ochraniać przed SARS-CoV-2. Antidotum firmy Pfizer dotarło właśnie do Polski. Pierwsza osoba w naszym kraju została zaszczepiona dziś, 27 grudnia 2020 roku, po godzinie ósmej. Była nią pani Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Relacja z pierwszego szczepienia na COVID-19 w Polsce

Z lekkim opóźnieniem około godziny 8:20 rozpoczęło się pierwsze polskie szczepienie na koronawirusa z udziałem fotoreporterów i dziennikarzy. Sporą grupę reporterów powitały władze warszawskiego szpitala MSWiA.

Kto zaszczepił się na SARS-CoV-2 jako pierwszy Polak? To pani Alicja, naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA. „Dziękuję dyrekcji, która mnie wytypowała, bym była pierwsza. Traktuję to ukłon, jako ciężko pracujących pielęgniarek i położnych. Dla mnie to piękne, że jestem częścią historii”, powiedziała pani Alicja Jakubowska dziennikarzom i przyznała, że wczorajszy dzień był dla niej pełen emocji. „Jeżeli chcemy wrócić do normalności to trzeba się zaszczepić. Żeby chociaż Święta Wielkanocne były normalne. Szczepionka to nasz pancerz ochronny.”, zaapelowała pielęgniarka.

Chwilę po skończonym wkłuciu wydawała się bardzo szczęśliwa. „Czy widać radość w moich oczach? Widać.”, powiedziała pielęgniarka Alicja Jakubowska i oddaliła się do pomieszczenia, w którym powinna odpocząć po szczepieniu. Następnie zaszczepieni zostali inni pracownicy MSWiA, ratownik medyczny, lekarka czy profesor Waldemar Wierzba.

Pierwsze szczepienie na koronawirusa w Polsce, Pielęgniarka pani Alicja
Fot. PAP/Leszek Szymański

O zaszczepienie się po raz kolejny apelował dziś rano minister zdrowia. „Daję pełną gwarancję, że każdy chętny będzie zaszczepiony. Szczepionki dla nikogo nie zabraknie. Proszę tylko, zaszczepmy się. Pamiętajmy, że epidemię możemy zwalczyć tylko razem”, mówił w WP Adam Niedzielski.

Przypomnijmy, że szczepionka na COVID-19 przyjeżdża do szpitali w formie zamrożonego żelu (około -75 stopni Celsjusza). Następnie przed podaniem jest rozcieńczana i ogrzewana do temperatury pokojowej. Dopiero wtedy wykonywany jest zabieg szczepienia kolejnym pacjentom. Cała fiolka zawiera pięć porcji szczepionki firmy Pfizer, jedno wkłucie to 0,3ml preparatu. Następną dawkę szczepionki należy przyjąć trzy tygodnie później. 

Pierwsze szczepienie na koronawirusa w Polsce
Fot. PAP/Leszek Szymański

Pierwsze szczepienie na koronawirusa w Polsce, Pielęgniarka pani Alicja
Fot. PAP/Leszek Szymański

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.