uroda, pielęgnacja twarzy, najważniejsze zasady pielęgnacji twarzy
Fot. Adobe Stock
URODA PORADNIK

Myślisz, że o pielęgnacji twarzy wiesz już wszystko? Przekonajmy się!

Oto najważniejsze zasady codziennego dbania o skórę!

Sylwia Olech 19 lipca 2018 15:13
uroda, pielęgnacja twarzy, najważniejsze zasady pielęgnacji twarzy
Fot. Adobe Stock

Pielęgnacja twarzy wymaga dokładności, a przede wszystkim – regularności. Skóra twarzy jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego zasługuje na szczególne traktowanie. Każdego dnia narażamy ją bowiem na kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jakie są więc zasady codziennej pielęgnacji twarzy? Co możemy zrobić, aby chronić naszą skórę i sprawiać, aby każdego dnia wyglądała świeżo?

Naturalna pielęgnacja skóry twarzy

Na rynku dostępnych jest wiele różnych kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy, który więc wybrać? Przede wszystkim warto zdecydować się na takie preparaty, które mają dobry, naturalny skład oraz posiadają odpowiednie atesty. Ze względu na to, że nigdy nie mamy pewności, czy dany kosmetyk nas nie uczuli, należy przetestować dany kosmetyk, zanim zaczniemy używać go na stałe. Niestety, nie zawsze rekomendacja specyfiku od blogera, przyjaciółki czy kosmetyczki okaże się adekwatna do naszego typu cery.

Ze względu na to, że każdy z nas ma inne kosmetyczne rytuały – najważniejsze jest to, aby pamiętać o trzech podstawowych etapach, z których bez wyjątku powinna składać się codzienna pielęgnacja skóry twarzy. Każde dodatkowe działanie zależne jest od tego, ile mamy czasu na zabiegi pielęgnacyjne oraz co uważamy za najistotniejsze dla własnej cery.

  1. Pierwsza zasada pielęgnacji twarzy: oczyszczanie

Oczyszczanie to konieczny i najważniejszy etap pielęgnacji skóry twarzy. Zanieczyszczona cera jest nie tylko szara, ale przede wszystkim pełna zaskórników i rozszerzonych porów oraz nadmiernie produkująca sebum. Na tym etapie niezwykle istotne jest to, aby używać wyłącznie delikatnych, sprawdzonych i naturalnych kosmetyków. Jeśli będziemy testować zbyt silne specyfiki, możemy jeszcze zaszkodzić naszej cerze i pogorszyć jej aktualny wygląd.

  • Demakijaż i dogłębne oczyszczanie twarzy

Za każdym razem codzienne oczyszczanie twarzy należy rozpocząć od demakijażu. W rzeczywistości jest to powierzchowne oczyszczanie naszej cery z makijażu. Do dyspozycji jest wiele płynów micelarnych oraz antyalergicznych mleczek, które wspomogą ten etap i pozwolą zmyć największą warstwę zanieczyszczeń. Kolejny krok – dogłębne oczyszczanie twarzy – to możliwość dokładniejszego oczyszczenia cery specjalnie przygotowanymi kosmetykami oraz akcesoriami (istnieją specjalne szczoteczki, gąbki, czy żele).

  1. Druga zasada pielęgnacji twarzy: tonizacja

Tonizacja to niezwykle ważny i niestety często pomijany etap pielęgnacji skóry twarzy. Dzięki użyciu specjalnego, delikatnego i dostosowanego do naszej cery toniku, jesteśmy w stanie wyrównać pH naszej skóry i w konsekwencji zahamować proces rozmnażania się bakterii. Co jednak w sytuacji, w której nie będziemy stosować tonizacji? Nasza skóra sama wyrówna pH, produkując dodatkową ilość potu. W praktyce oznacza to po prostu problem z nadmiernym świeceniem się.

  1. Trzecia zasada pielęgnacji twarzy: kremowanie

Codzienna pielęgnacja twarzy to również dopasowanie się do konkretnych i aktualnych potrzeb naszej cery. Kiedy jest chłodno, warto wesprzeć skórę specjalnie dostosowanymi do warunków atmosferycznych kremami. Mając na uwadze np. wymagający charakter naszej pracy, możemy sięgnąć także po odpowiednie kremy nawilżające, pamiętając o tym, że nawet cera tłusta potrzebuje dodatkowego nawilżenia i pielęgnacji. Dlaczego? Unikniemy w ten sposób wzmożonej pracy gruczołów łojowych i zapobiegniemy świeceniu się skóry.

Naturalna pielęgnacja twarzy – zabiegi uzupełniające

Poza opisanymi wyżej etapami, z których składać się powinna naturalna pielęgnacja twarzy, masz również możliwość zastosowania wielu innych kosmetyków i specyfików. Jeśli nie słyszałaś jeszcze o pielęgnacji uzupełniającej, warto, żebyś poznała właściwości peelingów, maseczek oraz serum.

Peeling możesz wykonać co najmniej raz w tygodniu, dzięki temu złuszczysz martwy naskórek i dokładniej oczyścisz skórę twarzy. Stosując serum oraz maseczki, nawilżysz swoją cerę i dostarczysz jej tak potrzebnych składników odżywczych, dzięki czemu zawsze będzie wyglądać świeżo i przede wszystkim – promiennie.

Pielęgnacja twarzy. Twoja indywidualna recepta na sukces

Pamiętaj o tym, że każda z nas ma zupełnie inną cerę, co oznacza, że potrzebne jej są inne zabiegi, kosmetyki i substancje odżywcze. To, co skutkuje u kogoś innego, nie zawsze musi okazać się strzałem w dziesiątkę w odniesieniu do Twojej skóry twarzy. Przede wszystkim, testuj! Zanim wprowadzisz kosmetyk na stałe do swojej pielęgnacji upewnij się, że jest on dla Ciebie odpowiedni i nie uczuli Cię. Unikniesz w ten sposób nieprzyjemnych konsekwencji i nieprzewidzianych efektów.  

uroda, kosmetyczka
Fot. Unsplash

uroda, pielęgnacja
Fot. Pexels

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.