Dwa lata temu Prezydent Gdańska został śmiertelnie raniony…

Olga Figaszewska 13 stycznia 2021 06:45

Paweł Adamowicz nie żyje już od dwóch lat... Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 27-letni mężczyzna zadał mu trzy ciosy nożem. W stanie ciężkim prezydent Gdańska został przewieziony do szpitala. Po trwającej pięć godzin operacji, jego stan wciąż był bardzo ciężki… W końcu, 14 stycznia 2019 roku zmarł. Ta tragedia wstrząsnęła Polską. Jaki prywatnie był Paweł Adamowicz?

Paweł Adamowicz: ostatnie chwile życia

Nic nie zapowiadało tragedii. Paweł Adamowicz wraz z pozostałymi wolontariuszami i gwiazdami wziął udział Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2019. Jeszcze przed Światełkiem do nieba ogłosił, że pobił swój osobisty rekord kwesty. Zebrał 5613.11 zł. W to co wydarzyło się chwilę później wciąż nie można uwierzyć.

Prezydent Paweł Adamowicz został trzykrotnie raniony nożem na scenie WOŚP. „ Halo! Halo! Nazywam się Stefan W., siedziałem niewinny w więzieniu, siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz”, krzyczał zaraz po zdarzeniu 27-letni mieszkaniec Gdańska, który zaatakował prezydenta.

Na scenę WOŚP prawdopodobnie dostał się dzięki plakietce „MEDIA”. Mężczyzna został obezwładniony i przewieziony do aresztu. W tym samym czasie lekarze walczyli o życie prezydenta. Paweł Adamowicz został przewieziony do specjalistycznego szpitala Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

„Niestety nie można jeszcze powiedzieć, że stan Pawła Adamowicza jest stabilny. Na to jeszcze za wcześnie, bo sytuacja jest bardzo poważna i nie jest jeszcze na tyle ustabilizowana, żeby mówić o dobrym rokowaniu”, mówił w nocy na antenie Radia Gdańsk dr Jerzy Karpiński.

Gdy 14 stycznia udało się sprowadzić do Polski w trybie ekspresowym żonę polityka, dopiero podano do wiadomości publicznej, że Paweł Adamowicz nie żyje. Dziś, dwa lata po tej niewyobrażalnej tragedii, sąd wciąż nie zakończył sprawy Stefana W, który śmiertelnie dźgnął nożem prezydenta Gdańska.

Kim zawodowo i prywatnie był Paweł Adamowicz?

Paweł Adamowicz był jednym z najprężniej działających prezydentów miast w Polsce. Inwestycje, które doprowadził do końca wciąż robią wrażenie. W Gdańsku wybudowano stadion, rozbudowano miejską infrastrukturę, inwestowano w poszczególne dzielnice... Wielokrotnie podkreślał, jak ważny jest dla niego rozwój społeczeństwa obywatelskiego, angażowanie mieszkańców w sprawy miasta. Wychodził naprzeciw wyborcom, którzy darzą go szacunkiem i zaufaniem. Nic dziwnego, że po raz kolejny wybrano go na prezydenta miasta.

Jego rodzina pochodzi z Wileńszczyzny. Po zakończeniu II wojny światowej zostali przesiedleni do Gdańska. Tu Paweł Adamowicz przyszedł na świat 2 listopada 1965. „Pokochali swoje nowe miasto, angażując się w jego życie – uczestniczyli między innymi w odbudowie bliskiego nam kościoła św. Katarzyny”, zaznacza prezydent Gdańska.

Jako licealista angażował się w działania opozycji antykomunistycznej. W latach 1984-1989 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Następnie poświęcał się karierze naukowej. W latach 1994-1998 zasiadał w radzie Gdańska na stanowisku przewodniczącego. Po raz pierwszy urząd prezydenta objął w 1998 roku. Od tamtej pory niezmiennie sprawuje opiekę nad Gdańskiem i dba o dobro jego mieszkańców. Odważnie spogląda w przyszłość. Paweł Adamowicz przez 14 lat był związany z Platformą Obywatelską.

„Miasto to więcej niż jego zakłady pracy, parki, ulice i wieżowce. Miasto to także – a może przede wszystkim – jego nienamacalny, niewidzialny, lecz być może najważniejszy potencjał duchowy, zapisany w umysłach mieszkańców, w znaczeniach jego przestrzeni wewnętrznych”, pisał.

Za każdym razem Paweł Adamowicz mógł liczyć na na wsparcie ukochanej żony, Magdaleny Adamowicz.  „Mam wspaniałą rodzinę”, pisał. Żona prezydenta Gdańska jest prawnikiem. Pracowała dotąd jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Gdańskim i europsłanka. Para doczekała się dwóch córek, Antoniny i Teresy.

Aż trudno uwierzyć, że od zamachu na życie Pawła Adamowicz minęły już dwa lata... 

1/5
Paweł Adamowicz, tragedia w Gdańsku
Copyright @Instagram/@adamowiczpawel
1/5

Paweł Adamowicz podczas 27. finału WOŚP

2/5
Paweł Adamowicz, tragedia w Gdańsku
Copyright @Instagram/@adamowiczpawel
2/5

Paweł Adamowicz z żoną i córką 

3/5
Paweł Adamowicz, tragedia w Gdańsku
Copyright @Instagram/@adamowiczpawel
3/5

Paweł Adamowicz 

4/5
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska
Copyright @WOJCIECH STROZYK/REPORTER
4/5

Paweł Adamowicz z żoną 

5/5
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska
Copyright @WOJCIECH STROZYK/REPORTER
5/5

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…