WSPOMNIENIE

Ukochany mąż, tata, prezydent… Jaki prywatnie był Paweł Adamowicz? 

Prezydent Gdańska przegrał walkę o życie…

Olga Figaszewska 14 stycznia 2019 11:19

Paweł Adamowicz nie żyje! Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 27-letni mężczyzna zadał mu trzy ciosy nożem. W stanie ciężkim prezydent Gdańska został przewieziony do szpitala. Po trwającej pięć godzin operacji, jego stan wciąż był bardzo ciężki… Ta tragedia wstrząsnęła Polską. Z kraju płyną słowa wsparcia i otuchy…

Paweł Adamowicz: stan zdrowia

Nic nie zapowiadało tragedii. Paweł Adamowicz wraz z pozostałymi wolontariuszami i gwiazdami wziął udział Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeszcze przed Światełkiem do nieba ogłosił, że pobił swój osobisty rekord kwesty. Zebrał 5613.11 zł. W to co wydarzyło się chwilę później wciąż nie można uwierzyć.

Prezydent Paweł Adamowicz został trzykrotnie raniony nożem na scenie WOŚP. „ Halo! Halo! Nazywam się Stefan W., siedziałem niewinny w więzieniu, siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz”, krzyczał zaraz po zdarzeniu 27-letni mieszkaniec Gdańska, który zaatakował prezydenta.

Na scenę WOŚP prawdopodobnie dostał się dzięki plakietce „MEDIA”. Mężczyzna został obezwładniony i przewieziony do aresztu. W tym samym czasie lekarze walczyli o życie prezydenta. Paweł Adamowicz został przewieziony do specjalistycznego szpitala Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

„Niestety nie można jeszcze powiedzieć, że stan Pawła Adamowicza jest stabilny. Na to jeszcze za wcześnie, bo sytuacja jest bardzo poważna i nie jest jeszcze na tyle ustabilizowana, żeby mówić o dobrym rokowaniu”, mówił na antenie Radia Gdańsk dr Jerzy Karpiński.

Paweł Adamowicz doświadczył mowy nienawiści 

Prokuratura zabezpieczyła już nóż, którym został ugodzony prezydent Adamowicz. Sprawa będzie drobiazgowo wyjaśniana. Wiadomo, że napastnik kilka lat wcześniej został skazany za napady na banki w Gdańsku. Zaatakował Pawła Adamowicza, by się zemścić.

Okazuje się, że prezydent Gdańska otrzymywał niepokojące go sygnały. Doświadczył mowy nienawiści. W 2017 roku Młodzież Wszechpolska wystawiła 11 prezydentom miast akt zgonu politycznego, w tym również Pawłowi Adamowiczowi. Wszystko przez wykazaną gotowość przyjęcia uchodźców. Prezydent Gdańska skrytykował śledztwo umorzone w tej sprawie przez prokuraturę.

„To co zrobili Wszechpolscy, to nie była zwyczajna krytyka. Posługiwanie się tak wyrazistym symbolem, jakim jest akt zgonu przekracza dopuszczalne granice wyrażania swojego niezadowolenia i zawiera olbrzymią dawkę negatywnej treści. Ciekawy jestem, jak postąpiłaby prokuratura w przypadku, gdyby wystawiono akt zgonu np. prezesa Kaczyńskiego czy prezydenta Dudy ”, podsumował.

W wyjaśnieniu podano, że nie zauważono w działaniach organizacji znamion przestępstwa i nawoływania do nienawiści.

O godzinie 18:00 na Długim Targu w Gdańsku odbędzie się „Wiec Przeciwko Nienawiści i Przemocy”.

Kim jest Paweł Adamowicz?

Paweł Adamowicz był jednym z najprężniej działających prezydentów miast w Polsce. Inwestycje, które doprowadził do końca wciąż robią wrażenie. W Gdańsku wybudowano stadion, rozbudowano miejską infrastrukturę, inwestowano w poszczególne dzielnice... Wielokrotnie podkreślał, jak ważny jest dla niego rozwój społeczeństwa obywatelskiego, angażowanie mieszkańców w sprawy miasta. Wychodził naprzeciw wyborcom, którzy darzą go szacunkiem i zaufaniem. Nic dziwnego, że po raz kolejny wybrano go na prezydenta miasta.

Jego rodzina pochodzi z Wileńszczyzny. Po zakończeniu II wojny światowej zostali przesiedleni do Gdańska. Tu Paweł Adamowicz przyszedł na świat 2 listopada 1965. „Pokochali swoje nowe miasto, angażując się w jego życie – uczestniczyli między innymi w odbudowie bliskiego nam kościoła św. Katarzyny”, zaznacza prezydent Gdańska.

Jako licealista angażował się w działania opozycji antykomunistycznej. W latach 1984-1989 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Następnie poświęcał się karierze naukowej. W latach 1994-1998 zasiadał w radzie Gdańska na stanowisku przewodniczącego. Po raz pierwszy urząd prezydenta objął w 1998 roku. Od tamtej pory niezmiennie sprawuje opiekę nad Gdańskiem i dba o dobro jego mieszkańców. Odważnie spogląda w przyszłość. Paweł Adamowicz przez 14 lat był związany z Platformą Obywatelską.

„Miasto to więcej niż jego zakłady pracy, parki, ulice i wieżowce. Miasto to także – a może przede wszystkim – jego nienamacalny, niewidzialny, lecz być może najważniejszy potencjał duchowy, zapisany w umysłach mieszkańców, w znaczeniach jego przestrzeni wewnętrznych”, pisał.

Paweł Adamowicz: rodzina

Za każdym razem Paweł Adamowicz mógł liczyć na na wsparcie ukochanej żony, Magdaleny Adamowicz.  „Mam wspaniałą rodzinę”, pisał. Żona prezydenta Gdańska jest prawnikiem. Pracuje jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Gdańskim. Para doczekała się dwóch córek, Antoniny i Teresy.   

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Pandemia nie zmieniła mojego życia, to ja sama je zmieniłam…”, mówi AGNIESZKA MACIĄG. Kraśko, Olejnik, Rodowicz, Rusinek, Szczygieł, Wojciechowska… o emocjach i rodzinnych relacjach w izolacji domowej. JACEK SANTORSKI radzi, jak nie zwariować w czasie pandemii. Zmierzch zachodniej cywilizacji? Beata Pawlikowska w egzystencjalnych rozważaniach w dobie koronawirusa.