papież Franciszek
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Papież Franciszek o związkach partnerskich: „Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie”

Z jego ust padły ważne słowa!

Gabriela Czernecka 21 października 2020 19:25
papież Franciszek
Fot. Getty Images

W filmie dokumentalnym poświęconym roli homoseksualistów w Kościele papież Franciszek mówi wprost: „Pary homoseksualne zasługują na prawną ochronę dla swoich związków”. W filmie reżysera Jewgienija Afiniejewskiego papież udzielił wywiadu, w którym opowiedział jaka jego zdaniem jest rola katolików LGBT w Kościele. Papież po raz kolejny potwierdza swoje przekonanie, że wszyscy ludzie powinni się czuć mile widziani jako część wspólnoty.

Papież Franciszek  o związkach partnerskich

W filmie Jewgienija Afiniejewskiego Francesco mamy okazję podejrzeć siedmioletni pontyfikat papieża Franciszka. W swojej produkcji reżyser koncentruje się na kwestiach, które głowa Kościoła wielokrotnie poruszała w przeciągu ostatnich lat. Film opowiada więc m.in. o roli papieża w walce o prawa imigrantów, zwiększeniu roli kobiet czy roli katolików LGBT w Kościele. Produkcja porusza także inne aktualne takie jak rosnącą nierówność między ubogimi i bogatymi, rasizm, zmiany klimatu, przemoc seksualną, migrację, czy handel ludźmi. Reżyser  przyznaje, że umieścił papieża Franciszka jako głównego bohatera swojego filmu, ponieważ twierdzi, że w obecnych czasach jest „jedynym światowym przywódcą, zdolnym do zjednoczenia ludzkości”. 

Fot. Getty Images

Papież Franciszek podczas wywiadu przeprowadzonego na potrzeby filmu mówi wprost: „Homoseksualiści mają prawo być częścią rodziny”, po czym dodaje: „Są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być z tego powodu odtrącany i upokarzany. Pary homoseksualne zasługują na prawną ochronę dla swoich związków”. 

Zdaniem agencji Reuters, tak otwarta i stanowcza deklaracja papieża Franciszka to jedno z najwyraźniejszych słów poparcia Franciszka dla homoseksualistów. Papież mówi wprost, że „nikt nie powinien być odrzucany i nieszczęśliwy”: „To, co musimy stworzyć, to prawo do zawierania związków partnerskich. W ten sposób będą prawnie chronieni. Ja się za tym wstawiłem”, mówi wprost. 

To nie pierwszy taki przypadek, gdy papież otwarcie udziela wsparcia osobom homoseksualnym. Jeszcze jako metropolita Buenos Aires, kardynał Bergoglio sprzeciwiał się małżeństwom homoseksualnym, ale opowiadał się za prawną ochroną osób tej samej płci. W 2013 roku głośno zrobiło się po jego wypowiedzi: „Jeśli ktoś jest homoseksualistą i poszukuje Boga oraz ma dobrą wolę, to kim ja jestem, by go osądzać?”, powiedział.

 Z kolei w 2018 roku przyjął na audiencji Juana Carlosa Cruza, który był molestowany seksualnie przez chilijskiego księdza. Mężczyzna usłyszał od papieża Franciszka znamienne słowa, które do dziś mają dla niego ogromne znaczenie: „Bóg stworzył Cię gejem i takiego cię kocha. Twoja seksualność nie ma dla niego znaczenia”, powiedział papież Franciszek. 

Przypomnijmy, że film Francesco koncentruje się na prawach człowieka. To kolejna produkcja Jewgienija Afiniejewskiego skupiająca się na podobnej tematyce. W 2017 roku reżyser stworzył film Krzyki z Syrii, który opowiada o niszczycielskiej wojnie domowej w tym kraju.  

Papież Franciszek, Włochy 2020
Fot. -/AFP/East News

Papież Franciszek
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?