Koronawirus, wirus
Fot. stock.adobe
O TYM SIĘ MÓWI

Pacjent zmarł po podaniu szczepionki przeciw COVID-19?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia skomentował doniesienia

Olga Figaszewska 25 stycznia 2021 11:23
Koronawirus, wirus
Fot. stock.adobe

Zmarł pacjent z Oleśnicy, który wcześniej zaszczepił się przeciw COVID-19. Mężczyzna odszedł w środę, 20 stycznia. Jak wynika z raportu, u pacjenta stwierdzono niepożądany odczyn poszczepienny. Ministerstwo Zdrowia skomentowało informacje.

Nie żyje pacjent z Oleśnicy

Przypadek pacjenta z Oleśnicy znalazł się w raporcie na stronie gov.pl, dotyczącym niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). W dokumentach z 23 stycznia opisano, że u mężczyzny wystąpiła gorączka, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardia. Trzykrotnie wzywano karetkę. Pacjent nie był hospitalizowany. Zmarł w wyniku zatrzymania krążenia.

Informacje skomentował w rozmowie z PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia. „Nie ma obecnie potwierdzenia, by śmierć była spowodowana przez COVID-19”, mówił Wojciech Andrusiewicz. „Mówimy na razie o pewnym zbiegu czasowym zgonu i szczepienia. Czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza”, dodał. Rzecznik podkreślił, że pacjent był osobą schorowaną.

Niepożądany odczyn poszczepienny: co to jest?

Na rządowej stronie znajduje się wyjaśnienie dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych. Czym jest NOP? Określone jest jako „zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki”.

NOP mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. „Najczęściej spotykamy się z łagodnymi przypadkami. Co to oznacza w praktyce? Pacjenci po podaniu szczepionki mają podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie. Inne objawy NOP to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze”, czytamy na stronie.

„Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 375 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 314 miały charakter łagodny - czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia”, podano w informacji o danych na dzień 23 stycznia.  

Szczepionka, koronawirus, COVID-19
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.