Koronawirus
Fot. ADOBE STOCK
O TYM JEST GŁOŚNO

Pacjent „0” opuścił szpital w Zielonej Górze! W jakim jest stanie?

Słowa lekarzy napawają optymizmem

Konrad Szczęsny 20 marca 2020 15:47
Koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Wspaniałe wieści dotarły z Zielonej Góry! W piątek 20 marca tzw. pacjent „0”, u którego 16 dni wcześniej wykryto zakażenie SARS-CoV-2, opuścił szpital. Jego stan jest bardzo dobry. Mężczyzna udziela wywiadów i podkreśla, że jest wdzięczny lekarzom i całemu personelowi za dar życia.

Pacjent „0” opuścił szpital w Zielonej Górze

„Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego. Lekarze dalej obserwują mój wirus do opracowania badań na temat oporności tego wirusa”, podkreślał wzruszony Mieczysław Pałka, pierwszy pacjent z potwierdzonym zakażeniem koronawirusa w Polsce, tuż po opuszczeniu szpitala w Zielonej Górze. 

Do placówki trafił drugiego marca po tym, jak wrócił autokarem z Niemiec. To w nim według wszelkiego prawdopodobieństwa został zakażony. 4 marca postawiono diagnozę:  SARS-CoV-2. Mężczyzna z miejsca znalazł się w centrum zainteresowania mediów.

„Pierwszy tydzień to niepewnosć. Gorączka, kaszel – ciężki stan i przede wszystkim niepewność oraz ciągłe oczekiwane na wyjście”, odpowiedział, pytany o pobyt w zielonogórskim szpitalu (cytat za politykazdrowotna.com).

Stan zdrowia pacjenta „0” z Zielonej Góry

„Czas oczekiwania na wynik testów jest kluczowy. Jeżeli pacjent czeka krótko na wyniki to ma zapewniony komfort psychiczny”, relacjonował, odpowiadając na pytanie dotyczące obaw i lęków.

Dodał, że obecnie pragnie jedynie usunąć się w cień, odpocząć i nie wie, jakie ma zalecenia: nie otrzymał bowiem żadnych wytycznych od Inspekcji Sanitarnej oraz lekarzy. Według słów pana Mieczysława, jego stan zdrowia jest obecnie „wzorcowy”.  

W Polsce zakażonych koronawirusem jest obecnie blisko 400 osób:

koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia podało, że zmarła szósta ofiara pandemii, 27-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Łańcucie:

Koronawirus
Fot. AdobeStock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!