Wuhan, China 2020
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Nieznana prawda o koronawirusie wyszła na jaw. Chodzi o pacjenta zero

Tego do tej pory nie wiedział nikt...

Konrad Szczęsny 16 marca 2020 13:16
Wuhan, China 2020
Fot. Adobe Stock

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjmuje, że pierwszy wykryty na świecie przypadek koronawirusa zarejestrowano 8 grudnia 2019 roku. Jednak według doniesień jednego z chińskim dzienników, informacja ta jest nieprawdziwa. Dziennikarze gazety, powołując się rządowe źródła twierdzą, że objawy charakterystyczne dla SARS-CoV-2 wykazywał już 55-letni mężczyzna z prowincji Hubei, o którym służby medyczne wiedziały 17 listopada! 

Pacjent 0 z koronawirusem. Pierwszy przypadek COVID-19

Sensacyjną informację podał anglojęzyczny dziennik, ukazujący się w Hongkongu. Dziennikarze „South China Morning Post” dotarli do dokumentów, z których jasno wynika, że pierwszy potwierdzony przypadek pacjenta z koronawirusem odnotowano już w połowie listopada. Niestety, zapiski, na które powołują się autorzy artykułu, nie zostały udostępnione przez chińskie władze. Próbują one na własną rękę zidentyfikować pacjenta 0. Nie jest jednak wykluczone, że pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 miał miejsce wcześniej niż 17 listopada 2019 roku.

Dokumenty rządowe, do których dotarli dziennikarze, mówią o 9 pacjentach: czterech mężczyznach i pięciu kobietach w wieku 39-79 lat. Niestety, nie ma informacji, ilu z nich to mieszkańcy Wuhan.

Koronawirus w Wuhan: 266 pacjentów na koniec 2019 roku

Według dotychczasowych ustaleń, od 17 listopada do 15 grudnia zanotowano 27 przypadków zakażenia koronawirusem. Jednak już dwa dni później wzrost zachorowań miał wartość dwucyfrową. 20 grudnia 2019 roku liczba pacjentów z chorobą COVID-19 wyniosła 60. 

27 grudnia informację o chorobie powodowanej przez koronawirusa przekazano chińskim władzom. Zrobił to Zhang Jixian, dyrektor oddziału medycyny oddechowej i intensywnej opieki medycznej w jednym ze szpitali w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei. W tamtym momencie zakażonych było co najmniej 180 osób, jednak do ostatniego dnia roku liczba ta wzrosła do 266, zaś pierwszego stycznia wyniosła już 381! A jeszcze 11 stycznia 2020 roku władze Wuhan utrzymywały, że pacjentów z COVID-19 jest zaledwie... 41. 

Kiedy lekarze w Chinach mieli świadomość, że mają do czynienia z epidemią wywoływaną przez nowy rodzaj wirusa? Być może już 16 grudnia 2019 roku! 

„Lekarze w Wuhan już kilka dni później coraz bardziej zdawali sobie sprawę, że mają do czynienia z epidemią nowej choroby. Informacja była jednak blokowana. Nie wolno było im przeprowadzić kolejnych badań, by potwierdzić wyniki testów, zakazano im również informowania opinii publicznej o chorobie”, przypomina Mariusz Błoński z serwisu kopalniawiedzy.pl.

Pierwszy przypadek koronawirusa: nie na targu w Wuhan

Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia przyjmuje, że pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 zanotowano 8 grudnia 2019 roku. WHO opiera się jednak całkowicie na informacjach udzielanych przez lekarzy i władze Chin.

Wiadomo już, że groźny wirus, którego pandemia ogarnęła cały świat, nie pojawił się po raz pierwszy na targu rybnym Huanan w Wuhan. Przyjmuje się jednak, że człowiek zaraził się nim od zwierzęcia, prawdopodobnie od nietoperza. Wersja ta póki co nie została potwierdzona.  

W Polsce do tej pory odnotowano 150 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło trzech pacjentów:

Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.