Książę Andrzej, syn królowej Elżbiety II, Elżbieta II
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Syn Elżbiety II rezygnuje z wykonywania królewskich obowiązków!

Wszystko przez skandal z pedofilią w tle...

Gabriela Czernecka 21 listopada 2019 13:51
Książę Andrzej, syn królowej Elżbiety II, Elżbieta II
Fot. Getty Images

Książę Andrzej rezygnuje z królewskich obowiązków. Członek brytyjskiej rodziny królewskiej zdecydował się na ten krok po ujawnieniu jego powiązań z Jeffreyem Epsteinem, amerykańskim miliarderem skazanym za pedofilię. Syn królowej Elżbiety II wydał w tej sprawie oficjalne oświadczenie. Nie wiadomo, jak długo potrwa nieobecność księcia w życiu publicznym... 

Oświadczenie księcia Andrzeja

Książę Andrzej wydał oficjalne oświadczenie dla prasy, w którym przyznaje, że jego powiązania z Jeffreyem Epsteinem (przestępcą seksualnym) stały się „poważnym zaburzeniem” pracy rodziny królewskiej i stanowczo naruszają jej wizerunek. Syn królowej głęboko współczuje ofiarom miliardera i „wszystkim, którzy poczuli się dotknięci tą sprawą”. Książę Yorku zdecydował się chwilowo zrezygnować z pełnienia swoich obowiązków z ramienia królowej i usunie się w cień. 

Przypomnijmy, że książę Andrzej został posądzony o gwałt na nieletniej oraz o udział w procederze handlu ludźmi.  Był stałym bywalcem willi amerykańskiego miliardera na Florydzie. W posiadłości znajdowały się specjalne łazienki i pokoje do masażu dla gości, w których policja znalazła zabawki erotyczne, a na ścianach znajdowały się zdjęcia nagich nastolatek. Virginia Roberts Giuffre miała około 17 lat, gdy poznała księcia. Twierdzi, że była zmuszana do seksu z synem królowej między 1999 a 2001 rokiem. Spotykała się z nim trzy razy, w Londynie, Miami i Nowym Jorku. Jego przyjaciele mieli kazać jej chodzić z arystokratą do łóżka i robić dokładnie to, czego chciał.

Po latach plotek książę Andrzej zdecydował się udzielić telewizyjnego wywiadu, by raz na zawsze wyjaśnić, co łączyło go z Jeffreyem Epsteinem - miliarderem podejrzanym o pedofilię i czerpanie zysków z usług nieletnich seksualnych niewolnic - oraz z Virginią Roberts - jedną z rzekomych ofiar miliardera i samego księcia. Książę w telewizyjnym wywiadzie ujawnia, że żałuje, że nie zerwał relacji z Epsteinem nawet po tym, jak ten został chwilowo zwolniony z więzienia, gdzie trafił za podejrzenia o pedofilię: „I to właśnie mnie każdego dnia męczy. Bo jest to coś, co nie przystoi członkowi rodziny królewskiej, a przecież my staramy się każdego dnia utrzymywać jak najwyższe standardy i tradycje. A ja zawiodłem. Po prostu”, skomentował w wywiadzie dla BBC.

Podczas wywiadu książę Andrzej zapewnił, że nigdy nie spotkał się z Virginią Roberts (mimo że w sieci krąży ich wspólne zdjęcie), a w dniu, w którym rzekomo miał uprawiać z nią seks, wyznał, że... zabrał córkę, księżniczkę Beatrycze na pizzę. W skutek skandalu, w ramach porozumienia z królową, książę za jej zgodą zdecydował się wycofać z publicznych obowiązków: „Wciąż żałuję mojej złej oceny relacji z Jeffreyem Epsteinem. Jego samobójstwo pozostawiło wiele pytań bez odpowiedzi, w szczególności dla jego ofiar”, pisze w oświadczeniu książę Andrzej.

Trudno nie zauważyć, że na naszych oczach ma miejsce ważny moment w dziejach Windsorów. To chyba pierwszy tak spektakularny kryzys w brytyjskiej rodzinie królewskiej od czasów abdykacji Edwarda VIII z 1936 roku, kiedy to chciał ożenić się z rozwódką. Znawcy rodziny królewskiej mówią wprost, że w obecnej sytuacji królowa miała decydujący głos. Księcia najprawdopodobniej czeka przesłuchanie przez FBI, więc monarchini nie mogła pozwolić, by jej syn przedstawiany w mediach jako zwolennik działalności pedofilskiej odwiedzał szpitale, fundacje czy reprezentował ją jako głowę państwa. Jego publiczne wystąpienia mogłyby być katastrofalne w skutkach. Zwłaszcza, że jego słowa w wywiadzie i argumenty, jakimi raczył widzów, nijak się mają do rzeczywistości. Wygląda na to, że przed rodziną Windsorów ciężki czas...  

książę Andrzej
Fot. Getty Images

Książę Andrzej syn królowej Elżbiety II, Elżbieta II
Fot. Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.