WSPOMNIENIE

Ujawniono szczegółu pobytu Pawła Królikowskiego w szpitalu. Jego słowa poruszają...

„Człowiek jest bezradny”, mówił aktor najbliższym

Rafał Kowalski 4 maja 2020 13:56

Dwudziestego siódmego lutego zmarł Paweł Królikowski. Jego śmierć poruszyła nie tylko najbliższą rodzinę, ale i tysiące fanów aktora, którzy pokochali go za wielki talent, dowcip i ogromną dozę empatii. Wszyscy mieli nadzieję, że artysta pokona nowotwór mózgu, niestety stało się inaczej… Jak wyglądała walka lekarzy o zdrowie Pawła Królikowskiego? Telewizja TVN rozpoczęła emisję programu Neurochirurg, którego fragment odpowiada na to pytanie.

Operacja Pawła Królikowskiego – co mówił, co mu dolegało?

Pod koniec pierwszego odcinka dokumentu Neurochirurg pacjentem lekarzy z warszawskiego szpitala Bródnowskiego był Paweł Królikowski. Aktor i jego żona wyjaśnili przed kamerami,  jak pierwszy raz zauważyli, że dzieje się coś niedobrego – o czym pisaliśmy w poprzednim tekście.

Podczas zebrania medyków zarejestrowanego przez kamery TVN powiedziano, że u artysty stwierdzono obecność guza w okolicy skroniowej. Dodano też, że juror Twoja twarz brzmi znajomo ma osłabiony słuch, a także możliwe problemy z mówieniem. Operacja, którą przeprowadzono u 58-latka, odbywała się bez wprowadzania go w śpiączkę. Dzięki ciągłemu kontaktowi z pacjentem, jasne było, czy ośrodek odpowiadający za mowę zostanie uszkodzony czy nie. Zaplanowane działania skończyły się szczęśliwie.

Po zabiegu Pawła Królikowskiego odwiedziła żona Małgorzata, synowie Antek i Jan oraz ich partnerki. „Czuję się słabo, naprawdę no”, mówił siedząc na łóżku aktor.  „Ale ładnie wygląda tato w tej fryzurce, jest bardzo sexy”, dodała jego żona mając na myśli fakt, że lekarze musieli obciąć artystę na krótko. „Tego to się nie spodziewałem”, odparł rozbawiony komentarzem żony Paweł Królikowski.

Wspierający tatę Antoni Królikowski starał się dodawać mu otuchy porównując życie do filmu. „Tato wystąpi w takim filmie, w jakim jeszcze nigdy nie dane było mu zagrać. Niestety jest to horror, ale grać w filmie na otwartej głowie to nie każdy miał okazję”, mówił syn ulubieńca widzów, który miał po operacji problemy z liczeniem czy zebraniem myśli. „Nie wiem czy jeden dzień i wracam do formy, bo różnie mają ludzie na neurochirurgii. To jest ogromne zaskoczenie i ogromny, ogromny, ogromny, ogromny… Nie wiem, zdziwienie, ból”, szukał odpowiednim słów Paweł Królikowski.  „Człowiek jest bezradny. Wiem jak nieraz się denerwujemy w dotychczasowym życiu, że brakuje nam słów, myśli, tego co chcemy wyrazić. A tutaj okazuje się, że będzie po prostu… cisza. No to jest taka stopklatka”, dodał w programie.

Wzruszający dokument Neurochirurg dostępny jest do obejrzenia na platformie Player.pl. 

Paweł Królikowski, VIVA! 9/2014, VIVA! maj 2014
Fot. Adam Pluciński/MOVE

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Pandemia nie zmieniła mojego życia, to ja sama je zmieniłam…”, mówi AGNIESZKA MACIĄG. Kraśko, Olejnik, Rodowicz, Rusinek, Szczygieł, Wojciechowska… o emocjach i rodzinnych relacjach w izolacji domowej. JACEK SANTORSKI radzi, jak nie zwariować w czasie pandemii. Zmierzch zachodniej cywilizacji? Beata Pawlikowska w egzystencjalnych rozważaniach w dobie koronawirusa.