Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Przećwiczono tajny plan na wypadek śmierci królowej Elżbiety II!

Szczegóły operacji London Bridge wyciekły do prasy

Gabriela Czernecka 1 lipca 2018 19:03
Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News

O tym, że królowa Elżbieta II nie żyje fani brytyjskiej rodziny królewskiej dowiedzą się dopiero po czterech godzinach! W ciągu kilku ostatnich lat Brytyjczycy bacznie przyglądają się swojej królowej, której stan zdrowia z miesiąca na miesiąc się pogarsza. Kilka dni temu Elżbieta II odwołała swoje publiczne wystąpienie ze względu na problemy zdrowotne. Dziś do mediów dotarła informacja, że ministrowie przećwiczyli tajny plan na wypadek śmierci królowej! Jaki jest stan zdrowia Elżbiety II?

Elżbieta II nie żyje, czyli tajny plan na wypadek śmierci królowej 

Elżbieta II jest najdłużej panującą monarchinią na świecie. Królowa ma 92 lata i ani myśli abdykować na rzecz syna, księcia Karola. Niestety coraz częściej docierają do nas informacje o jej pogarszającym się stanie zdrowia. Królowa słynie z tego, że zawsze trzyma się ustalonego planu i nigdy nie odwołuje swojego uczestnictwa w uroczystościach państwowych, a już zwłaszcza w ostatniej chwili. 

Zaledwie kilka dni temu pałac wydał oficjalne oświadczenie, w którym poinformował, że królowa niestety źle się czuje i nie weźmie udziału w upamiętniającym nabożeństwie z okazji 200. rocznicy ustanowienia  orderu św. Michała i św. Jerzego. „Królowa czuje się dziś źle, dlatego zdecydowała, że nie pojawi się na porannym nabożeństwie w katedrze św. Pawła. Reprezentować ją będą książę Kent i Wielki Mistrz Zakonu”, pisano.  

Fani brytyjskiej rodziny królewskiej wstrzymali oddech. Co dzieje się z królową? - pytano. Najnowsze informacje wcale nie są zadowalające. Jak donosi DailyMail ministrowie zebrali się na tzw.  „próbie żałoby”! To forma przećwiczenia procedur, polegająca na przetestowaniu tego, co ma się po kolei dziać po ogłoszeniu informacji o śmierci królowej (!). Przećwiczenie tego systemu odbyło się zaraz po niedyspozycji Elżbiety II. Według Pałacu Buckingham nie były to poważne dolegliwości, ale biorąc pod uwagę zaawansowany wiek królowej, rząd woli dmuchać na zimne. 

Tajny plan na wypadek śmierci królowej: Operacja London Bridge

Jak podaje The Sunday Times, był to pierwszy raz, kiedy ministrowie zebrali się, by przećwiczyć ten plan działania. Szczególnie opisuje się tzw. D+1, czyli pierwszy dzień po śmierci królowej. Już kilka miesięcy temu The Guardian ujawnił kilka szczegółów tajnego planu na wypadek śmierci królowej. Co czeka wtedy Brytyjczyków?

Informacja o tym, że królowa Elżbieta II nie żyje, jako pierwsza dotrze do Christophera Geidta, prywatnego i osobistego sekretarza królowej. Ten, smutną wiadomość przekaże premierowi za pomocą specjalnego kodu. Tym samym ma nie wzbudzać sensacji i niepotrzebnej w tym czasie paniki. Mówi się, że słowa, jakie zostaną użyte do przekazania tej wiadomości to: „Most London Bridge jest opuszczony”.

Słowa te zasygnalizują, że władczyni odeszła.. W tym czasie ruszy dawno przemyślana i świetnie zorganizowana operacja, której punktem kulminacyjnym ma być pogrzeb królowej.

Co ciekawe, stacje telewizyjne w Wielkiej Brytanii również są przygotowane na wypadek tej tragedii i nieustannie prowadzą próby operacyjne, zamieniając jednak królową na „panią Robinson”. Podobno stacje radiowe co jakiś czas testują tzw. niebieskie światełko w studiu, które ma być symbolicznym powiadomieniem o tym operatorów i dziennikarzy informacyjnych, którzy w tym momencie są na antenie. Po jego zapaleniu muzyka ma zmienić się na spokojniejszą, a po kilku minutach ma być podana informacja o śmierci królowej Elżbiety II. 

Kolejno od premiera wiadomość ma dotrzeć do Foreign Office’s Global Response Centre, tajnej placówki, która poinformuje rządy 15 państw, w których królowa jest formalnie głową państwa. Następnie informacja o śmierci monarchini zostanie przekazana 36 terytoriom zamorskim, w których królowa brytyjska również symbolicznie sprawuje władzę. O śmierci Elżbiety II dowiedzą się też agencje informacyjne i BBC.

Już zaledwie w ciągu kilku godzin od śmierci królowej odbędzie się spotkanie parlamentu, który uczci jej pamięć. W ciągu 24 godzin dojdzie natomiast do oficjalnej proklamacji księcia Karola na króla Wielkiej Brytanii, którego kandydaturę potwierdziła w kwietniu tego roku sama monarchini. Fani brytyjskiej rodziny królewskiej i ludzie na całym świecie o tym, że królowa Elżbieta II nie żyje dowiedzą się dopiero po czterech godzinach!

Według tajnego planu pogrzeb królowej Elżbiety II miałby się odbyć w 9. dniu po jej śmierci. Tyle będą trwały wszelkie formalności i ustalenia. Według brytyjskiego dziennika The Guardian plan działania dotyczący śmierci królowej Elżbiety II rozpoczęto już w latach 60. ubiegłego wieku. Co jakiś czas jest on uaktualniany ze względu na postęp architektoniczny i kulturowy.

Warto dodać, że podobne scenariusze przewidziane są w wypadku śmierci innych członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Miejmy nadzieję, że przed królową jeszcze wiele lat panowania, w końcu jej matka zmarła, mając prawie 102 lata! 

Królowa Elżbieta II na wyścigach Royal Ascot 2018
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…