Gazeta Wyborcza dla lekarzy
Fot. Instagram
O TYM JEST GŁOŚNO

Niezwykły hołd Gazety Wyborczej. Na okładkach 21 lokalnych magazynów bohaterowie z pierwszej linii

Pielęgniarki, laborantki, ratownicy, lekarze, sprzedawczynie...

Gabriela Czernecka 20 marca 2020 20:43
Gazeta Wyborcza dla lekarzy
Fot. Instagram

Liczba zarażonych koronawirusem w Polsce rośnie z każdym dniem. Ministerstwo Zdrowia na Twitterze nieustannie uaktualnia informacje na temat kolejnych przypadkach zarażenia koronawirusem w Polsce. Oficjalne dane mówią o 367 hospitalizowanych pacjentach. Pięć osób zmarło w szpitalach. Zarówno  jako państwo, jak i społeczeństwo zmagamy się z wyzwaniem, z jakim do tej pory nie mieliśmy do czynienia. Od kilku dni pielęgniarki, lekarze i wszyscy przedstawiciele służb medycznych apelują, by w miarę możliwości pozostać w domu. Główny Inspektorat Sanitarny wydał nawet specjalną instrukcję dla pacjentów. „Nie okłamujcie nas. Nie ukrywajcie, że możecie być chorzy”, proszą lekarze, którzy w całej Polsce walczą z koronawirusem. W niezwykły sposób bohaterom z pierwszej linii postanowiła oddać hołd Gazeta Wyborcza. Poznajcie szczegóły.

Koronawirus w Polsce: lekarze - bohaterowie z pierwszej linii

To nie jest łatwy czas. W Polsce od soboty obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Liczba zagrożonych koronawirusem rośnie z każdym dniem. Polskie władze podjęły decyzję o tym, by m.in. zawiesić międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Do Polski od niedzieli do 25 marca nie mogą też wjeżdżać cudzoziemcy. Rząd ograniczył również funkcjonowanie centrów handlowych, galerii, kawiarnii czy restauracji. Obostrzenia dotyczą także lekarzy medycyny rodzinnej. Interniści oraz pediatrzy udzielają porad tylko telefonicznie. Dzięki telemedycynie ograniczane jest ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, co zapewnia większe bezpieczeństwo nie tylko pacjentom, ale także personelowi medycznemu.

Lekarze na całym świecie robią, co w sobie mocy, by nieść pomoc tym którzy zmagają się z wirusem. Wielu spędza w szpitalu niemal niemal każdą chwilę,  sami muszą ograniczać kontakty z najbliższymi. Nic dziwnego, że dziś mówi się o nich jako o bohaterach z pierwszej linii. W końcu to oni narażają codziennie swoje zdrowie i życie w służbie pacjentom. Co chwila w sieci pojawia się apel służb medycznych, by w miarę możliwości pozostać w domu i nie narażać innych na niebezpieczeństwo. Furorę robi dziś w sieci zdjęcie lekarzy z podpisem: „My zostajemy tu dla Ciebie, prosimy, zostań w domu, dla nas”. To nie jedyna akcja, o jakiej warto wspomnieć.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez E! News (@enews)

W sieci pojawiły się zdjęcia tego, jak od kulis wygląda praca lekarza, pielęgniarki, laborantek, rezyndentów. Tak wyglądają ich zmęczone twarze, posiniaczone i pokryte odciskami od masek przeciwwirusowych. Poruszające zdjęcia umieściła na swoim profilu na Instagramie np. Anna Kalczyńska. „Chylę czoła przed ich poświęceniem”, podpisała fotografię.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anna Kalczyńska (@annakalczynskam)

To jednak nie jedyny hołd, jaki oddany został lekarzom na całym świecie. W minioną niedzielę o godzinie 17.00 w Polsce ruszyła akcja „oddaj hołd lekarzom” polegająca na tym, aby każdy w miarę możliwości stanął w oknie lub by wyszedł na balkon i podziękował za to, co robią medycy na całym świecie. Forma podziękowań była różna - można było gratulować oklaskami, tańczyć, śpiewać lub po prostu pokazać swoją obecność. Taka inicjatywa zostanie powtórzona również w ten weekend (zachęcamy do uczestnictwa!).

Warto dodać, że akcję zapoczątkowali Włosi, którzy w ten sposób nie tracą pogody ducha. Nie wychodząc z domów, solidaryzują się właśnie poprzez muzykę. W wyjątkowy sposób lekarzom, ratownikom, pielęgniarkom, ale i sprzedawczyniom, piekarzom, farmaceutom i wszystkim tym, którzy nie mogą pozostać w domu, bo służą innym -  oddała hołd Gazeta Wyborcza

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Viva.pl (@viva_magazyn)

„Dzisiaj na pierwszej stronie Wyborczej i 21 jej lokalnych magazynach Bohaterowie z pierwszej linii - pielęgniarki, laborantki, ratownicy, lekarze, sprzedawczynie. Moc jest z nami, teraz szczególnie nam potrzebna. Nie ma wolności bez solidarności, nie ma życia. Łączymy się ponad podziałami, bez względu na światopogląd i politykę”, podpisali swoją fotografię, na której mamy okazję podziwiać kilka okładek magazynu. Ich post udostępniła m.in. Anja Rubik. To naprawdę piękny gest! My również, jako redakcja magazynu VIVA! oraz viva.pl dołączamy do akcji #zostańwdomu i dziękujemy wszystkim tym, którzy od kilku tygodni walczą z koronawirusem. Dziękujemy za to, co dla nas robicie.   

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anja Rubik (@anja_rubik)

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.