O TYM SIĘ MÓWI

Ogromna liczba odzieży ochronnej trafiła do Polski!  Kto z niej skorzysta?

1,5 miliona produktów dostarczył nam największy samolot świata!

Rafał Kowalski 14 kwietnia 2020 12:07

O 9:30 polskiego czasu na warszawskim lotnisku Chopina wylądował największy na świecie samolot transportowy. Jedyny wyprodukowany Antonow An-225 Mrija, którego nazwa oznacza po rosyjsku marzenie, przewiózł z Chin do Polski 1,5 miliona sztuk odzieży ochronnej. Czego dokładnie? I jak się to udało?

Pomoc dla polskich szpitali w okresie epidemii – szczegóły

Długi na 84 metry i wysoki na 18 metrów Antonow An-225 Mrija kilka godzin temu wylądował na Lotnisku Chopina. Do samolotu, który może przewieźć nawet 250 ton (to tyle, ile waży 10 dreamlinerów) załadowano w chińskim Tianjinie ogromną liczbę masek, przyłbic i kombinezonów, które trafią do polskich lekarzy. Ile dokładnie?

Największy samolot świata przyleciał z ponad milionem maseczek typu FFP2, 200 tys. sztuk kombinezonów ochronnych i około 250 tys. przyłbic. „Cała procedura nie była łatwa. Bardzo się staraliśmy, żeby wszystko dostarczone zostało w jednym czasie, w jednej dużej transzy. Do końca trwała wojna, by ten transport wyjechał, było dużo problemów, ale dzięki wsparciu premiera Morawieckiego i wicepremiera Sasina udało się”, powiedział prezes KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński odpowiedzialny wraz ze spółką LOTOS za pomoc w transporcie. Dodał też, że to już szósta dostawa pomocy dla polskich lekarzy i zapowiedział następne.

Czy to oznacza, że wciąż brakuje nam odzieży ochronnej i innego sprzętu? „Chcemy mieć sprzętu na zapas, mamy nadzieję, że nie będzie potrzebny, ale wolimy go mieć”, powiedział premier Mateusz Morawiecki, który o godzinie 13 ogłosi kolejne zmiany w obostrzeniach. 

 Antonow An-225 Mrija na lotnisku w Warszawie:

Antonow An-225 Mrija, Warszawa, Okęcie, 14.04.2020
Fot. Jakub Kaminski/East News

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.