Tomasz Komenda wyszedł na wolnośćTomasz Komenda wyszedł na wolność
Fot. East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Sprawę odszkodowania dla Tomasza Komendy rozpatrzy sędzia, który... skazał go wcześniej na karę więzienia

Pełnomocnik mężczyzny nie ukrywa oburzenia

Konrad Szczęsny 10 kwietnia 2019 06:49
Tomasz Komenda wyszedł na wolnośćTomasz Komenda wyszedł na wolność
Fot. East News

Został niesłusznie skazany na 18 lat więzienia, zmuszony do podpisania obciążających go zeznań a po wyjściu na wolność zmaga się ze stanami depresyjnymi. Tomasz Komenda będzie wnioskował od odszkodowanie w wysokości 18 milionów złotych za każdy rok, który spędził za kratkami. Jego pełnomocnik w najnowszym wywiadzie ujawnił jednak, że sprawę rozpatrzy... ten sam sędzia, który wydał na mężczyznę wyrok skazujący kilkanaście lat wcześniej!

Sprawa Komendy: o odszkodowaniu zdecyduje ten sam sędzia, który skazał go na dożywocie

Sprawa trafiła do Wydziału III Karnego Sądu Okręgowego we Wrocławiu, którym kieruje sędzia Mariusz Wiązka. To ten sam mężczyzna, który w 2003 roku wydał na Tomasza Komendę wyrok skazujący!

„To paradoks, bo przecież ten sędzia był w składzie, który zmienił kwalifikację prawną czynu i skazał Tomasza Komendę na karę wyższą o 3 lata niż wnioskował prokurator! Teraz jego wydział zajmie się zadośćuczynieniem i odszkodowaniem. Musimy jednak tu złożyć wniosek. Taka jest procedura. Mógłbym się odwoływać do Sądu Najwyższego o zmianę miejsca, ale to wydłużyłoby postępowanie o pół roku, a ono i tak długo trwa”, komentuje w rozmowie z Faktem profesor Zbigniew Ćwiąkalski, pełnomocnik Tomasza Komendy i były minister sprawiedliwości.

Wątpliwości obu mężczyzn budzi przede wszystkim fakt, że to właśnie sąd we Wrocławiu ma zająć się sprawą odszkodowania.

„Tomek jest uczulony na wrocławski sąd. Wcale mu się nie dziwię. Doznał tu wielkiej krzywdy”, mówi jego pełnomocnik.

Dodaje, że gdyby Tomasz Komenda nie był zadowolony z wyroku sądu, co prawda będzie mógł się odwołać, ale... wyłącznie do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, tego samego, który podniósł mu w 2004 roku wyrok skazujący z 15 na 25 lat więzienia!

Internauci są oburzeni tym wyznaniem i wyrażają solidarność z Tomaszem Komendą  

Tomasz Komenda
Fot. Jan Bielecki/East News

Tomasz Komenda o gwałcie w więzieniu
Fot. East News

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.