Jan Matejko, „Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego’’
Fot. East News
ZE ŚWIATA SZTUKI

Obraz Jana Matejki idzie pod młotek! Cena wywoławcza zwala z nóg

Damian Duda 8 czerwca 2017 14:30
Jan Matejko, „Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego’’
Fot. East News

W czwartek, 8 czerwca, W Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie odbędzie się licytacja obrazu Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego’’ Jana Matejki. To dzieło uważane jest za jedno z największych w dorobku malarza. Cena wywoławcza? 2,3 mln złotych!

Nawet jeśli obraz Matejki zostanie kupiony za cenę wywoławczą, i tak zostanie pobity rekord polskiego rynku sztuki.
 

Przeczytaj też: A może spędzić lato w… operze? Zapraszamy na 21. Letni Festiwal Opery Krakowskiej!

Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego’

Jan Matejko namalował go w wieku 23 lat. Obraz przedstawia chwile po potyczce, która miała miejsce podczas koronacji Henryka Walezego. Doszło wówczas do walki pomiędzy hetmanem Zborowskim a sługą Janem Tęczyńskim. Kasztelan przemyski, Andrzej Wapowski, chcąc ich rozdzielić, sam zginął od ciosu zadanego czekanem w głowę.


Przedstawiono na nim scenę, w której świadkowie zdarzenia domagają się od króla sprawiedliwości. Wpływowy magnat Zborowski, który za zabicie szlachcica powinien dostać karę śmierci, a w rzeczywistości został skazany na banicję.

W 1883 roku dzieło było prezentowane na wystawie na Wawelu, a rok później we Lwowie. Przez kolejne sto lat obraz był uznawany za zaginiony. Dopiero 10 lat temu został znaleziony w prywatnej kolekcji w Ameryce Południowej.

Zobacz też: Urodziny Reksia! Superbohater ma pół wieku! TYLKO U NAS zobacz, czego o nim nie wiesz!

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!