Oscary 2019, Oscary statuetka
Fot. AFP/EAST NEWS
O TYM SIĘ MÓWI

Nowe zasady Oscarów. Filmy bez kobiet, mniejszości rasowych i osób LGBT nie otrzymają nominacji

Decyzja Akademii wywołała kontrowersje. Słusznie?

Ksenia Krasko 10 września 2020 16:53
Oscary 2019, Oscary statuetka
Fot. AFP/EAST NEWS

Akademia Filmowa zaprezentowała we wtorek nowe wytyczne, zgodnie z którymi przeprowadzana będzie selekcja do nominacji Najlepszy Film. Produkcje będą musiały spełniać szereg kryteriów, skoncentrowanych na promowaniu różnorodności i wspieraniu przedstawicieli mniejszości. „Nasze ramy muszą zostać poszerzone”, oświadcza Akademia, walcząc z zarzutem, że Oscary zdominowane są przez białych mężczyzn. Zaplanowane zmiany będą obowiązywać od 2024 roku.

Nowe zasady przyznawania Oscarów

Jak tłumaczą organizatorzy Oscarów, zależy im nie tylko na promowaniu różnorodności, ale przede wszystkim na sprawiedliwym reprezentowaniu grup mniejszościowych. Według Akademii, do tego grona należą osoby niepełnosprawne, przedstawiciele społeczności LGBT+, przedstawiciele różnych grup rasowych i etnicznych, oraz kobiety.

Produkcja, dopuszczona do walki o statuetkę, będzie musiała spełniać co najmniej dwa warunki z czterech. Pierwsze, najważniejsze kryterium, dotyczy obsady i fabuły filmu.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, aktor/aktorka pierwszoplanowy/a albo aktor/aktorka w liczącej się roli drugoplanowej, muszą być przedstawicielami mniejszości etnicznej lub rasowej (np. azjatyckiej, latynoskiej, czarnoskórej, rdzennych mieszkańców Ameryki, mieszkańców Bliskiego Wschodu, czy Hawajów).

30% wszystkich osób, zaangażowanych w produkcję, mają stanowić kobiety, przedstawiciele mniejszości rasowych lub etnicznych, przedstawiciele społeczności LGBT+, albo osoby niepełnosprawne.

Również fabuła filmu ma skupić się na grupach niedostatecznie reprezentowanych.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Academy (@theacademy)

Kolejne trzy kryteria wyznaczają te same standardy, jednak w innych kategoriach. Oznacza to, że reprezentanci mniejszości muszą być zaangażowani w cały proces tworzenia filmu, zarówno podczas pracy na planie, jak i później, np. przy działaniach marketingowych. Mają także otrzymać możliwość szkoleń i staży, pozwalających na dalszy rozwój w branży.

„Nasze ramy muszą zostać poszerzone, by odzwierciedlać zróżnicowanie ogólnoświatowej społeczności zarówno w tworzeniu obrazów, jak i w przypadku ich odbiorców. Wierzymy, że te standardy dotyczące inkluzywności będą katalizatorem długotrwałej, fundamentalnej zmiany w naszej branży”, oświadczyła Akademia.

Nowe zasady będą wprowadzane stopniowo. W następnych latach twórcy produkcji walczących o miano Najlepszego Filmu będą wypełniać specjalny formularz Academy Inclusion Standards, a ostateczne zmiany mają obowiązywać od 2024 roku.

Planowane są również nowe wytyczne dla innych kategorii Oscarowych. 

Źródło: TVN 24

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Academy (@theacademy)

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.