Koronawirus
Fot. AdobeStock
Z OSTATNIEJ CHWILI

Premier Mateusz Morawiecki: „Wychodzić z domu można tylko pojedynczo”!

Obostrzeń jest o wiele więcej. Dotyczą zakupów, pracy i seniorów

Rafał Kowalski 31 marca 2020 12:48
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Już ponad 2100 przypadków zakażeń COVID-19 odnotowano oficjalnie w Polsce. Eksperci przewidują, że dodatnich wyników testów będzie tylko więcej. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazali więc przed chwilą informacje o nowych obostrzeniach, które od jutra - 1.04 - będą obowiązywać na terenie całego kraju.

Epidemia koronawirusa w Polsce: nowe zasady

Konferencja przedstawicieli rządu zaczęła się od krótkiego wprowadzenia. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił w nim, dlaczego on i ministrowie zdecydowali się wprowadzić kolejne regulacje. „Chcemy uniknąć za wszelką cenę to, co spotkało zachód Europy. Chcemy wypłaszczać krzywą zakażeń i jednocześnie nie doprowadzić do selekcji chorych. Dlatego wprowadzamy nowe ograniczenia. Właśnie teraz w najtrudniejszym momencie, bo widzimy, jak rośnie liczba zakażeń”, powiedział premier.

Zmiany wprowadzone w związku z koronawirusem  obowiązujące od 1 kwietnia i dni kolejnych*:

 • Wprowadzono nakaz zachowania dwumetrowego dystansu wobec siebie po wyjściu z domu. Chodzi nie tylko o przypadkowych przechodniów, ale i o członków rodzin. Także podczas spacerów przy miejscu zamieszkania obowiązuje zasada zachowania wskazanego wyżej odstępu. Odstępstwem od reguły jest sytuacja, gdy rodzic idzie z dzieckiem albo opiekun porusza się z osobą niepełnosprawną.
 • Osoby niepełnoletnie nie mogą wychodzić z domów bez osoby dorosłej.
 • Premier poinformował o kolejnych obostrzeniach związanych z dostępem do różnych przestrzeni miejskich i lokali usługowych. „Konieczne jest ograniczenie dostępu do parków, skwerów, plaż, miejsc rekreacyjnych. Wprowadzamy również zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. Zamknięte został wszystkie gabinety fryzjerskie, tatuażowe itd.”, mówił premier podczas konferencji. Odwołane też będą wszystkie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne, które nie są konieczne.
 • W każdym sklepie wprowadzona zostaje nowa zasada – liczba klientów, którzy mogą się znajdować się w środku to maksymalnie 3 osoby na jeden punkt kasowy. Każdy ma obowiązek zakładać rękawiczki przed wyjściem na zakupy. Sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek zapewnić wspomniane rękawiczki klientom. Jeśli jednak możemy mieć swoje - premier prosi o zakładanie ich już w domu.
 • W godzinach 10-12 wszystkie drogerie, sklepy i apteki mogą wpuszczać jedynie seniorów, czyli osoby powyżej 65. roku życia.
 • Na bazarach jedynie 3 osoby mogą stać przy jednym stoisku.
 • W weekendy zostaną zamknięte sklepy budowlane.
 • Zmiany będą dotyczyć też miejsc pracy. Może się ona dalej odbywać w fabrykach, wieżowcach, korporacjach – wszędzie, gdzie praca zdalna nie wchodzi w grę. Zachowany dystans między pracownikami musi wynosić minimum 1,5 metra.
 • Zamknięte zostają też wszystkie hotele i pensjonaty z wyjątkiem miejsc, które są wykorzystywane dla ludzi objętych kwarantanną. Także zasadom nie podlegają rezerwacje będące częścią podróży służbowych.
 • Od pierwszego kwietnia wchodzą także kolejne regulacje dotyczące osób przybywających z zagranicy. „Obowiązkowa kwarantanna dla osób, które mieszkają w domu z osobą przebywającą w kwarantannie. Co najmniej dwutygodniowa”, zapowiedział premier.
 • Zachowanie połowy miejsc wolnych ma dotyczyć nie tylko transportu publicznego, ale i przewozów prywatnych.

Do informacji publicznej podano, że kara za złamanie przepisów to od 5 do 30 tysięcy złotych. „Te kary będą bezwzględnie egzekwowane przez policję. Wdrażamy też aplikację i przez nią będziemy wiedzieli, czy dana osoba przestrzega kwarantanny”, mówił premier podczas konferencji. Minister zdrowia dodał z kolei, że kara ta i tak nie jest współmierna z ryzykiem, jakie ponosi wychodząc za każdym razem z domu.

Łukasz Szumowski zaapelował  też, by nie odwiedzać swoich rodzin i rodzinnych stron podczas zbliżających się świąt. „Jeżeli Wielkanoc ma być świętem życia, musimy minimalizować ryzyko. Na razie rekomendujemy unikanie dużych rodzinnych spotkań”, zaapelował minister zdrowia i dodał, że na razie nie jest to nakaz, a jedyna prośba. Może zmienić się to, gdy liczba zakażeń drastycznie wzrośnie.

O kolejnych obostrzeniach będziemy informowani przez rząd na bieżąco. 

*niektóre z regulacji wchodzą w życie później, niż 1.04 - szczegóły zapisano w dokumencie, który można przeczytać na stronie rządu

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.