Tomasz Gollob MT
Fot. East News
ZE ŚWIATA SPORTU

Nowe informacje o stanie zdrowia żużlowca. Tomasz Gollob znowu będzie mógł chodzić?

Gabriela Czernecka 1 października 2017 13:00
Tomasz Gollob MT
Fot. East News

Tomasz Gollob stanie na nogi? Po ponad pięciu miesiącach od wypadku sportowiec wciąż przebywa w szpitalu. Choć psychicznie czuje się świetnie, niestety wciąż nie odzyskał czucia w nogach. Teraz pojawiła się szansa na to, by Gollob odzyskał zdrowie!

Polecamy: Tomasz Gollob wybudził się ze śpiączki! Czy kiedykolwiek stanie na własnych nogach?

Tomasz Gollob wraca do zdrowia

Od wypadku Tomasz Gollob nieustannie robi wszystko, by przywrócić swojemu ciału dawną sprawność. Żużlowiec nadal przebywa w szpitalu, a jego bliscy nieustannie szukają sposobów, by mu pomóc. Sportowiec od samego początku przechodził intensywną rehabilitację. Każdy dzień wypełniony jest ćwiczeniami. Dzięki specjalistycznej opiece medycznej doktora Rybackiego, profesora Harata czy doktora Tywoniuka, może liczyć na sukces. To dzięki nim jego stan zdrowia wciąż się poprawia. W przywróceniu sprawności Gollobowi z pewnością pomoże sprowadzony przez dr Rybackiego sprzęt nowej generacji, tzw. egzoszkielet. Jest to pewnego rodzaju wspomagany pancerz, specjalna powłoka, która mocowana jest na zewnątrz ciała. Jej celem jest przede wszystkim wzmocnienie siły mięśni pacjenta. 

Tomasz Gollob postępy rehabilitacji może zawdzięczać swojej sile walki. „Łatwo nie jest, a czy będzie jeszcze ostrzej? To już będzie zależało od efektów tej pracy, którą obecnie wykonujemy. Ja na pewno jestem gotowy na każde wyzwanie, skomentował stan swojego zdrowia w jednym z wywiadów.

Zobacz: Upadek kamikadze – przez całe życie Tomasz Gollob ścigał się ze śmiercią. Kim jest człowiek, który do tej pory wygrywał?

Gollob przetestuje amerykański egzoszkielet

Po długiej rehabilitacji pacjenci z egzoszkieletem mogą wstać i siadać na krześle, a co najważniejsze są w stanie chodzić! Tomek po raz pierwszy stanął na nogi dzięki egzoszkieletowi pod koniec lipca”,  przypomina dr Cezary Rybacki, przyjaciel Golloba. Wówczas sprzęt został wypożyczony jedynie na tydzień. Koszt takiego urządzenia jest bardzo drogi, bo wynosi około 400 tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć dodatkowe koszty, jakim jest choćby wynagrodzenie rehabilitantów. 

„Egzoszkielet przyjedzie na nasz oddział na dwa tygodnie. Po takim okresie będziemy mogli już wskazać jakieś efekty. Tomek rozpocznie pracę z urządzeniem w poniedziałek 2 października, a tydzień później przetestuje amerykańską wersję tego sprzętu” wyjaśnił szef kliniki rehabilitacji, doktor Krzysztof Radziszewski w rozmowie z PAP. Jeśli Tomaszowi Gollobowi spodobają się treningi przy użyciu egzoszkieletu, zostanie rozważony jego zakup. 

Polecamy także: „Sukces będzie wtedy, kiedy stanę na nogi”. Tomasz Gollob wraca do sił?

Wypadek Tomasza Golloba

Przypomnijmy, że Tomasz Gollob uległ wypadkowi pod koniec kwietnia 2017 roku w motocrossowych mistrzostwach strefy północnej w Chełmnie. Sportowiec stracił kontrolę nad maszyną. Lekarze stwierdzili obustronne stłuczenie płuc, doszło też do złamania siódmego kręgu piersiowego, przemieszczenia między szóstym, a siódmym kręgiem oraz do uszkodzenia rdzenia kręgowego (na szczęście nie został on przerwany). W efekcie nastąpił paraliż kończyn dolnych.  Sportowiec przeszedł  skomplikowaną operację, a następnie został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Lekarze nie pozostawiali złudzeń - Tomasz Gollob nigdy nie powróci na tor, ale czy uda mu się powrócić do pełnej sprawności? Trzymamy więc kciuki za naszego sportowca!

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.