Wojciech Rokita, lekarz samobójstwo
Fot. Lukasz Zarzycki / Echo Dnia/Polska Press/East News
POŻEGNANIE

Nie żyje profesor Wojciech Rokita. „Fala hejtu była wyłączną przyczyną samobójstwa”

Miał 54 lata

Redakcja VIVA! 19 marca 2020 11:55
Wojciech Rokita, lekarz samobójstwo
Fot. Lukasz Zarzycki / Echo Dnia/Polska Press/East News

Profesor Wojciech Rokita, konsultant ds. ginekologii i położnictwa, zmarł w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Od kilku dni przebywał na oddziale zakaźnym, ze względu na pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Jego stan określano jako dobry. Władze szpitala poinformowały, że zakażenie wirusem nie było przyczyną jego śmierci. Jak informuje tygodnik Wprost, adwokat Sławomir Gierada przekazał, że Wojciech Rokita prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Sprawa skierowana jest do prokuratury.

Profesor Wojciech Rokita nie żyje

Lekarza oskarżano o narażenie zdrowia personelu szpitala i pacjentek. W sieci pojawiły się informacje, że nie przestrzegał kwarantanny po powrocie z urlopu poza krajem. Zespolony Szpital Wojewódzki w Kielcach wydał oświadczenie, dementujące te pogłoski.

„[...] chcemy stanowczo oświadczyć, że pracownik szpitala, u którego potwierdzono w ostatnich godzinach zakażenie SARS–CoV-2, od czasu powrotu z zagranicy nie miał kontaktu z pacjentami i współpracownikami w szpitalu. Dotyczy to również innych miejsc w których miałby świadczyć pracę”, zapewniła rzeczniczka placówki.

Sławomir Gierada powiadomił w imieniu rodziny zmarłego o złożeniu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Policja ma zabezpieczyć dane i numery IP komputerów, z których zamieszczano obrażające profesora komentarze, i przekazać je Prokuraturze Okręgowej w Kielcach.

„Naszym zdaniem ta fala hejtu była wyłączną przyczyną samobójstwa profesora”, stwierdził prawnik w rozmowie z portalem Onet. Potwierdza to również przyjaciel zmarłego lekarza, Maksymilian Materna. W poruszającym nagraniu ujawnił, że Wojciech Rokita nie mógł znieść nienawistnych komentarzy, które pojawiały się w ostatnich dniach.

Profesor Wojciech Rokita od 2012 roku kierował Kliniką Ginekologii i Położnictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, był także wojewódzkim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa. Informację o jego śmierci potwierdził Bartosz Stemplewski, dyrektor szpitala.

„Dziś w godzinach rannych zmarł pacjent zakażony koronawirusem w naszym szpitalu. Przyczyna śmierci nie miała związku z COVID-19. Odszedł nasz kolega, lekarz i nauczyciel akademicki. Z wielkim żalem wszyscy przyjęliśmy tę informację. Nie będziemy podawać personaliów z oczywistych względów. Był to wspaniały człowiek i wszystkich nas to bardzo dotknęło”, powiedział mediom.

Profesor Wojciech Rokita miał 54 lata. 

Źródło: wprost.pl, kielce.wyborcza.pl, onet.pl

Wojciech Rokita, lekarz samobójstwo
Fot. Lukasz Zarzycki / Echo Dnia/Polska Press/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!