Romuald Lipko
Fot. Mat. prasowe
Z OSTATNIEJ CHWILI

Dotarła do nas smutna wiadomość. Nie żyje Romuald Lipko...

Muzyk Budki Suflera przegrał walkę z chorobą

Gabriela Czernecka 7 lutego 2020 06:55
Romuald Lipko
Fot. Mat. prasowe

Nie żyje Romuald Lipko. Legendarny muzyk Budki Suflera od jakiegoś czasu zmagał się z chorobą. O jego śmierci poinformował zespół w krótkim oświadczeniu.

Romuald Lipko nie żyje

„Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów”, poinformowano na oficjalnej stronie Budki Suflera. Romuald Lipko miał 69 lat.  O śmierci muzyka powiadomiła jego rodzina i przyjaciele z zespołu. Artysta od długiego czasu zmagał się z ciężką chorobą. Lipko nie poddawał się chorobie. Miał marzenia i plany, o których otwarcie opowiadał. „Wszystko jest w porządku. Jestem uśmiechnięty, nic mnie nie boli, choroba, która zrobiła we mnie dużo popłochu i zmobilizowała mnie do szybkiego działania, póki co jest zażegnana, zaleczona. Mogę powiedzieć, że jestem gotowy do służby”, mówił kilka miesięcy wcześniej.

Chwilę później dziennikarze Super Expressu dowiedzieli się, że muzyk ponownie trafił do jednego z warszawskich szpitali. O chorobie nowotworowej Romuald Lipko dowiedział się w ubiegłym roku. Muzyk przebywał w szpitalu na Banacha, jednak ostatecznie zdecydował się na leczenie w klinice w Magdeburgu.

Romuald Lipko choroba

„Kilka tygodni temu postawiono wstępną diagnozę. Następnie Romek przebywał w warszawskim szpitalu przy Banacha, a ostatnie dwa tygodnie w klinice w Magdeburgu. To jedyne miejsce na świecie, gdzie podejmuje się walkę z tego typu nowotworami. W Lublinie, Kazimierzu, Warszawie i Magdeburgu byliśmy z nim w stałym kontakcie. Przedwczoraj wróciliśmy z niemieckiej kliniki. Nie nam muzykom relacjonować działania medycyny na najwyższym poziomie, ale zrozumieliśmy jedno. Jest realna szansa zwycięstwa w tej jakże trudnej walce, a stan ducha naszego kolegi jest czynnikiem niezwykle ważnym”, napisali wówczas członkowie zespołu. 

Współzałożyciel Budki Suflera w jednym z wywiadów przyznał, że od kiedy usłyszał diagnozę, to ani chwili nie myślał o tym, żeby się poddać: „Od samego początku, kiedy się dowiedziałem o chorobie, to nie zacząłem się zastanawiać, skąd wziąć zasoby siły w sobie, tylko uznałem, że za wcześnie jest na to, aby się poddawać”. Siły dodawała mu modlitwa: „Pomodliłem się, pacierz zmówiłem i powiedziałem »Panie Boże, zaczynamy walczyć. Wielu ludzi dało sobie z tym radę, bardzo możliwe, że dam sobie radę i ja«”, mówi dla Super Expressu.

Kim był Romuald Lipko?

Romuald Lipko urodzi się w Lublinie. Jest świetnym multiinstrumentalistą. Został uznany za jednego z prekursorów nurtu new romantic. Stworzył większość przebojów Budki Suflera, a także współpracował z czołowymi polskimi wokalistami m.in. Anną Jantar, Urszulą, Izabelą Trojanowską, Ireną Santor, Marylą Rodowicz, Natalią Kukulską. Miał 69 lat. 

Gwiazdy żegnają Romualda Lipko

W social mediach pojawiły się wpisy gwiazd, które miały okazję współpracować z wybitnym muzykiem. Romualda Lipko pożegnał m.in. Organek: „Przygnębiająca wiadomość..... Po długiej i podstępnej chorobie odszedł Romuald Lipko, współtwórca i muzyk zespołu Budka Suflera. Od dzieciaka znałem ich wczesne utwory, rodzice śpiewali je pod nosem, gdy tylko gdzieś je usłyszeli, to część dobrych wspomnień. Dziękuję Panie Romualdzie”, napisał na Facebooku.

Na profilu Krzysztofa Krawczyka możemy przeczytać: „W 1977 roku pracowaliśmy razem w studio Polskiego Radia w Lublinie nad moją płytą ze standardami rock and rollowymi. Potem wielokrotnie obiecaliśmy sobie wspólne nagrania,ale jak to w życiu, nie dane nam było zrealizować tych planów. Dziś tego tym bardziej żałuję. Ale kiedy nagrywałem płytę z najpiękniejszymi polskimi tangami nie mogło zabraknąć: »bo do tanga trzeba dwojga«. Romku! Modlę się za Ciebie. Spoczywaj w pokoju!”. 

Romuald Lipko zmarł w nocy z czwartku 6 lutego na piątek 7 lutego 2020. Miał 69 lat. 

Romuald Lipko, Budka Suflera
Fot. Mat. prasowe

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.