Maria Janion nie żyje
Fot. FORUM
POŻEGNANIE

Nie żyje profesor Maria Janion - wybitna humanistka i krytyczka literacka...

Miała 93 lata

Rafał Kowalski 23 sierpnia 2020 21:43
Maria Janion nie żyje
Fot. FORUM

Jak podały Tygodnik Powszechny i portal OKO.Press, dziś wieczorem w Warszawie zmarła profesor Maria Janion. Ceniona humanistka, historyczka literatury i autorka książek miała 93 lata. Na razie nieznane są szczegóły dotyczące  jej pogrzebu.

Kim była Maria Janion? Krytyczka literacka zmarła 23 sierpnia 2020 roku

Urodzona w wigilię 1926 roku Maria Janion całe swoje życie poświęciła naukom humanistycznym. Była profesorem Instytutu Badań Literackich PAN, nauczała też na Uniwersytetach: Warszawskim i Gdańskim. Jej ogromną pasją była literatura romantyczna.

Maria Janion zasłynęła też jako autorka książek. Do najpopularniejszych należały: Zygmunt Krasiński, debiut i dojrzałość, Gorączka romantyczna, Płacz generała. Eseje o wojnie, Romantyzm, rewolucja, marksizm. Colloquia gdańskie i Kobiety i duch inności… Wszystkich publikacji napisanych przez wybitną humanistkę było ponad 20.

Mentorka wielu pokoleń dziennikarzy, pisarzy i nauczycieli była też autorytetem dla środowisk feministycznych i ruchu LGBT, którego sama była częścią. W wywiadzie rzece, który przeprowadziła z nią Kazimiera Szczuka, Maria Jacoń dokonała swojego coming outu. „Zawsze mnie interesowały koleżanki. Najpierw tak w ogóle, ogólnie, a potem, już na kompletach, konkretne koleżanki. I owszem, umiałam je podrywać. Starałam się i całkiem dobrze mi to wychodziło”, mogliśmy przeczytać na kartach książki.

Na razie nie są znane szczegóły ostatniego pożegnania laureatki blisko 20 nagród. Wszystkim bliskim Marii Janion przesyłamy najszczersze wyrazy współczucia. 

Maria Janion nie żyje
Fot. FORUM

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.