Paweł Adamowicz
Fot. East News
POŻEGNANIE

Paweł Adamowicz nie żyje! Prezydent Gdańska zmarł w szpitalu po ataku nożownika

Polityk odszedł w wieku 53 lat

Konrad Szczęsny 14 stycznia 2019 14:12
Paweł Adamowicz
Fot. East News

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w specjalistycznym szpitalu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. 53-letni polityk odszedł po operacji, którą przeszedł po ataku nożownika, do którego doszło w trakcie 27. finału WOŚP. Informację podał TVN24.

Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska zmarł w wieku 53 lat

Już po ataku, do którego doszło w niedzielę 13 stycznia około godziny 19.50 było wiadomo, że stan polityka jest krytyczny. Na scenie, na której został ugodzony, przeprowadzono jego reanimację. Gdy przywrócono akcję serca, natychmiast przetransportowano go do szpitala. Tam po godzinie 21.00 rozpoczęto operację, która trwała do godziny 2.00. Przetoczono mu wówczas około 20 litrów krwi.

„Pacjent żyje, ale jego stan jest bardzo ciężki. Operacja trwała pięć godzin, przetoczyliśmy 41 jednostek krwi. Urazy były bardzo ciężkie. Pacjent miał poważną ranę serca, ranę przepony i rany jamy brzusznej. O wszystkim zadecydują najbliższe godziny”, mówił po jej zakończeniu dr Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Niestety, okazało się, że tej walki nie udało się wygrać.

„Z najgłębszym żalem musimy państwa poinformować, że przegraliśmy walkę o życie pana prezydenta. Pan prezydent Adamowicz zmarł. Cześć jego pamięci”, poinformował opinię publiczną dr Jerzy Karpiński. 

Małżonka nie zdążyła pożegnać się z Pawłem Adamowiczem

„Informacja, którą przekazali lekarze jest taka, że pan prezydent zmarł. Nie udało się wygrać z tym wszystkim, co go dotknęło. Wieczny odpoczynek racz mu dać panie”, powiedział w poniedziałek przed godz. 15 obecny w Gdańsku minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Małżonka Pawła Adamowicza w momencie tragedii przebywała w USA, w którym uczy się jedna z córek pary. Stamtąd przyleciała do Londynu, dokąd wysłano po nią rządowy samolot. Nie zdążyła jednak przybyć na miejsce i pożegnać się z mężem. Lekarze zdecydowali się nie ukrywać informacji przed opinią publiczną i od razu poinformowali o tym najbliższą rodzinę prezenta, zaś kolejno media.

„Od wczorajszego wieczoru wszyscy mieliśmy nadzieję, ze Paweł wygra tę batalie, że wygra walkę o życie. To niezwykle smutna wiadomość, która tego popołudnia do nas dociera. Pogrążony w smutku nie tylko Gdańsk, Gdynia, Pomorze, ale cała Polska”, powiedział prezydent Gdyni po przekazaniu wiadomości.

Wiadomo już, że Stefanowi W., który dokonał ataku, zmieniono zarzuty z usiłowania zabójstwa na zabójstwo. Prokuratura jest na etapie podejmowania czynności prawnych.

Gdy przekazywano informację o śmierci Pawła Adamowicza, 27-letni nożownik był przesłuchiwany przez prokuraturę  

Paweł Adamowicz, tragedia w Gdańsku
Fot. Instagram/@adamowiczpawel

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, z rodziną
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.