Niki Lauda
Fot. Getty Images
POŻEGNANIE

Niki Lauda nie żyje. Legendarny kierowca Formuły 1 miał 70 lat

Kilka miesięcy temu przeszedł przeszczep płuc...

Weronika Kostyra 21 maja 2019 07:15
Niki Lauda
Fot. Getty Images

Niki Lauda zmarł w poniedziałek wieczorem. O śmierci mistrza Formuły 1 poinformowała jego rodzina. „Odszedł w spokoju”, napisali w oświadczeniu. Pochodzący z Austrii kierowca miał 70 lat.

Niki Lauda nie żyje

Niki Lauda od lat miał poważne problemy zdrowotne. Dwukrotnie przeszedł przeszczep nerki – w 1997 i 2005 roku. Za drugim razem dawcą narządu była partnerka kierowcy, Brigit Wetzinger. Para wzięła później ślub. Niestety rok temu Austriak przeszedł ostre zapalenie płuc. Konieczny był przeszczep płuca. W styczniu ponownie wrócił do szpitalu, przez poważne problemy ze zdrowiem. Od tamtej pory przebywał pod opieką lekarzy. Przebywał w klinice w Szwajcarii i był poddawany dializom.

Niki Lauda przeszedł do legendy Formuły 1 dzięki trzem mistrzostwom świata w latach 1975, 1977 i 1984. W 1976 roku przeżył bardzo poważny wypadek. Jego bolid stanął w płomieniach podczas wyścigu w Niemczech. Zawodnik doznał poważnych obrażeń i zapadł w śpiączkę, jednak po zaledwie kilkutygodniowej rekonwalescencji wrócił  i dalej odnosił spektakularne zwycięstwa. „Z głębokim smutkiem ogłaszamy, że w poniedziałek nasz ukochani Niki odszedł w spokoju otoczony rodziną. Jego niebywałe osiągnięcia sportowe oraz działalność biznesowa pozostaną niezapomniane. Zawsze towarzyszyć nam będą jego niestrudzona chęć działania, prostota i odwaga. Niki był wzorem do naśladowania i punktem odniesienia na nas wszystkich. Z dala od publiki był kochającym i troskliwym mężem, ojcem i dziadkiem. Będzie nam go brakowało”, napisała jego rodzina w pożegnalnym oświadczeniu.

Legendarny kierowca był dwukrotnie żonaty i miał piątkę dzieci. W 2013 roku powstał hollywoodzki film o sportowej rywalizacji Nikiego Laudy z Jamesem Huntem, jego największym przeciwnikiem. Nikiego zagrał w nim Ron Howard, a w Hunta wcielił się Chris Hemsworth. 

Niki Lauda
Fot. James Moy/East News

James Hunt i Niki Lauda (po prawej) w 1976 roku

Niki Lauda
Fot. AP/East News

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!