Helena Norowicz z mężem, Marian Pysznik
Fot. AKPA
POŻEGNANIE

Nie żyje mąż Heleny Norowicz. Marian Pysznik miał 88 lat

Prochy aktora zostaną złożone w jego rodzinnym mieście

Rafał Kowalski 27 lutego 2020 08:31
Helena Norowicz z mężem, Marian Pysznik
Fot. AKPA

Smutna informacja nadeszła do wszystkich fanów polskiego kina i serialu Klan. Nie żyje Marian Pysznik – aktor i reżyser, a prywatnie mąż Heleny Norowicz. Urodzony 7 września 1931 roku w Jarosławiu artysta miał 88 lat. Do jego śmierci doszło już 20 lutego, ale informacja do mediów przedostała się dopiero teraz.

Śmierć Mariana Pysznika – kim był? Pogrzeb

O śmierci aktora i reżysera poinformował między innymi Witold Sadowy. Aktor umieścił w sieci swoje wspomnienie zmarłego kolegi. „Jako aktor debiutował w roku 1958, w sztuce Carlo Goldoniego "Sprytna wdówka", w reżyserii Hanny Małkowskiej, na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi. Od sezonu 1958/59 był już w Warszawie. Zaangażował się do Teatru Ludowego na Pradze. Występował tam jako aktor do roku 1961. Lata 1962 i 1963 to Teatr Klasyczny i Rozmaitości. W tych teatrach wówczas ja byłem w czołówce aktorskiej. Poznałem młodych ludzi, którzy przyjechali z Łodzi, Mariana Pysznika i jego ekscentryczną żonę Helenę Norowicz, o rudoczerwonych włosach. Marian Pysznik krótko był w tych teatrach. Nie pamiętam, czy coś tam grał. Grywał niewielkie role w serialach "Stawka większa niż życie", "Klan i "Hrabina Cosel". Po studiach reżyserskich związał się z Telewizją. Pracował jako asystent, a potem jako samodzielny reżyser. Reżyserował "Halkę", "Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków" i "Trzy siostry". Jego małżeństwo z Heleną Norowicz było cudowne. Szczęśliwi i zakochani przez 60 lat. Szlachetni, przyzwoici i pracowici ludzie. Zakochani oprócz tego, że w sobie, także w teatrze. Spokojni, o pogodnych charakterach. Nigdy nie pamiętam Mariana ani Helki, aby się złościli”, napisał na portalu e-teatr.pl Witold Sadowy.

Aktor dodał też kilka słów, które skierował do wdowy po Marianie Pyszniku. „Przytulam Cię, Heleno do serca. Myślę o Tobie. On odszedł, ale wciąż Cię kocha. Spotkacie się na pewno. Na innym świecie. Wciąż się cieszy, że zrobiłaś wielką karierę jako modelka. Całuję Cię i przytulam do serca”, czytamy na stronie serwisu.

Jak podaje Wprost msza żałobna w intencji aktora już się odbyła. Miała miejsce wczoraj, 26 lutego 2020 roku, w kościele Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym w Warszawie. Prochy artysty spoczną jednak w jego rodzinnym mieście Jarosławiu, w grobie rodzinnym. Helena Norowicz poprosiła, by nie kupować kwiatów. W zamian za to prosi jednak o przekazanie datków na Klinikę Budzik.

Bliskim Mariana Pysznika serdecznie współczujemy. 

Helena Norowicz z mężem, Marian Pysznik
Fot. VIPHOTO/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.