Kim Lee, Andy Nguyen
Fot. Facebook @Kim Lee
POŻEGNANIE

Nie żyje Kim Lee, najsłynniejsza polska drag queen. Zmarła po miesiącu walki z COVID-19

Smutną wiadomość przekazano za pośrednictwem jej Facebooka

Konrad Szczęsny 19 grudnia 2020 14:28
Kim Lee, Andy Nguyen
Fot. Facebook @Kim Lee

Nie żyje Andy Nguyen, który przez niemal 20 lat wcielał się w Kim Lee, najsłynniejszą polską drag queen. Przez miesiąc walczył z COVID-19. Niestety, nie udało mu się wygrać... Wiadomość o jego śmierci potwierdzono za pośrednictwem Facebooka. Miał 47 lat.

Kim Lee, najsłynniejsza polska drag queen, nie żyje. Andy Nguyen był przez miesiąc podłączony do respiratora

Pandemia koronawirusa nie ustępuje. Każdego dnia docierają do nas informacje o kolejnych zakażeniach i zgonach wywołanych COVID-19. Tym razem potwierdzono, że jedną z ofiar jest Kim Lee, czyli najsłynniejsza polska drag queen. Wcielający się w nią od 18 lat Andy Nguyen zmarł po miesiącu heroicznej walki o życie. Był podłączony do respiratora, przebywał w szpitalu.

Informację potwierdzono za pośrednictwem oficjalnego fanpejdża Kim Lee na Facebooku oraz portalu Queer.

„Z piątku na sobotę dotarła do nas wyjątkowo smutna wiadomość: odeszła od nas wspaniała artystka drag queen i oraz ikona polskiej społeczności LGBTQ Kim Lee a wraz z nią Andy – empatyczny i tryskający serdecznością, dowcipem i elokwencją człowiek, który od 18 lat wcielał się w rolę Kim”, czytamy.

Kim była Kim Lee, najsłynniejsza polska drag queen?

Wcielający się w nią Andy Nguyen przeprowadził się do Polski w latach 90. z Hanoi w Wietnamie. Rozpoczął wówczas studia z zakresu fizyki jądrowej w Warszawie. W 1998 roku otrzymał polskie obywatelstwo i już na stałe osiadł w naszym kraju. Jako Kim Lee występował przez 18 lat. Był podziwiany nie tylko na scenach związanych ze społecznością LGBT+, lecz także na deskach teatrów.

Każdy występ Kim Lee był dopracowany w najmniejszych szczegółach: od stylizacji, przez ruch sceniczny, po mimikę i efekty specjalne. Nierzadko stosował w ich trakcie dodatkowe zabiegi, które wprawiały widzów w euforię. Talent Andy'ego doceniano, obsadzając go w filmach, serialach oraz zapraszając, by obecnością uświetniał produkcje telewizyjne. Pseudonim Kim Lee oznaczał według niego „mały kwiatek”.

Kosmiczna sesja z Emilia Lyon Photography <3

Opublikowany przez Kim Lee Sobota, 7 listopada 2020

„Nie ma opowieści o polskim dragu bez Kim Lee. Debiutowała na scenie w 2002 r. i od tamtej pory wytrwale pracowała na miano najaktywniejszej polskiej drag queen. Jej występy były przygotowane z bajecznym rozmachem i dbałością o każdy szczegół. Wspierała organizacje LGBT+ i Marsze Równości”, czytamy na profilu Grupy Stonewall na Instagramie.

Prywatnie był osobą niezwykle ciepłą, serdeczną, skromną, błyskotliwą z nietuzinkowym poczuciem humoru. Zarażał pozytywną energią i uśmiechem. Wielokrotnie bezinteresownie wspierał innych ludzi, niosąc im pomoc. Był także zaangażowany społecznie, biorąc udział w manifestacjach i walcząc o prawa społeczności LGBT+.

Kim Lee od miesiąc walczyła z koronawirusem. Była podłączona do respiratora

Niestety, najsłynniejsza drag queen w Polsce jest kolejną ofiarą pandemii koronawirusa. W przypadku  Andy'ego Nguyena zakażenie miało bardzo trudny przebieg. Miesiąc temu został podłączony do respiratora i wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej, o czym poinformowano za pośrednictwem mediów społecznościowych Kim Lee. Niestety, walki tej nie udało mu się wygrać, mimo ogromnych wysiłków lekarzy...

Bliskim składamy wyrazy współczucia.  

Andy (Kim Lee) nie żyje.

Opublikowany przez Kim Lee Piątek, 18 grudnia 2020

AKTUALIZACJA (18/12/2020): Andy (Kim Lee) jest od miesiąca nieprzytomny pod respiratorem. Stan jest bardzo ciężki.

Opublikowany przez Kim Lee Sobota, 21 listopada 2020

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.