Karel Gott nie żyje
Fot. East News
POŻEGNANIE

Nie żyje Karel Gott. Czeski wokalista przegrał walkę z chorobą

Artysta miał 80 lat

Rafał Kowalski 2 października 2019 11:04
Karel Gott nie żyje
Fot. East News

Nie żyje legenda czeskiej sceny muzycznej Karel Gott. Piosenkarz zmarł w wieku 80 lat. W ostatnich latach artysta zmagał się z nowotworem, a gdy wydawało się, że jego zdrowie wróciło do normy, wokalistę zaatakowała białaczka... 

Zmarł Karel Gott – przyczyny śmierci

Informację o śmierci gwiazdora przekazała jego rzeczniczka. „Artysta zmarł we wtorek przed północą w swoim domu w otoczeniu rodziny po długiej i ciężkiej chorobie”, napisała w oświadczeniu Aneta Stolzová. Smutne wieści potwierdziła też czeskim mediom żona wokalisty.

Historia choroby Karela Gotta

W 2015 roku Karel Gott potwierdził, że zdiagnozowano u niego nowotwór węzłów chłonnych. Fani artysty byli zaniepokojeni, tym bardziej, że media obiegła wieść, że postanowił on w tym czasie spisać testament! Jego stan był bardzo poważny. Na szczęście udało się wówczas pokonać chorobę, a wokalista powrócił do koncertowania.

W tym roku piosenkarz skończył 80 lat, a w czerwcu miał się odbyć wielki koncert jubileuszowy. Został jednak odwołany ze względu na problemy zdrowotne. Menadżerka artysty ogłosiła, że zmuszeni byli odwołać wielki koncert jubileuszowy w czeskiej Pradze, zaplanowany na 14 czerwca 2019 roku, na który zaproszeni byli przyjaciele muzyka i ci, którzy mieli okazję występować z nim w ciągu niemal sześćdziesięcioletniej kariery. „Po konsultacjach z lekarzami postanowiliśmy już teraz odwołać jubileusz”, powiedziała.

We wrześniu tego roku okazało się, że Karel Gott ma ostrą białaczkę. Artysta potwierdził to osobiście w oficjalnym oświadczeniu. „Cztery lata temu zostałem poddany bardzo intensywnemu leczeniu z powodu agresywnego guza. Półtora roku temu stwierdzono u mnie zaburzenie krwiotwórcze w postaci zespołu mielodysplastycznego. Niestety, w ciągu ostatniego miesiąca, pomimo kilku zabiegów, choroba przekształciła się w ostrą białaczkę”, wyznał wokalista w oświadczeniu na Facebooku. Karel Gott przebywał w Głównym Szpitalu Uniwersyteckim w Pradze. Ostatnie dni spędził jednak w swoim domu, gdzie zmarł.

Twórczość Karela Gotta

Karel Gott tworzył nie tylko dla swoich rodaków, ale też był popularny wśród Polaków, Niemców czy Austriaków. Przez ponad 60 lat kariery na jego koncie znalazło sie ponad 300 albumów, z czego 50 pokryło się złotem lub platyną. Pod koniec 2015 roku u artysty stwierdzono nowotwór, ale już pół roku później, Gott oświadczył, że pokonał chorobę. I choć od tego czasu nie raz odwoływał przez stan zdrowia swoje koncerty, artysta wrócił na scenę i pisał nowe piosenki. Ostatni singiel Serca nie gasną ukazał się w maju. W utworze wraz z Gottem śpiewa jego 13-letnia córka Charlotte.

Wszystkim bliskim i fanom artysty składamy szczere wyrazy współczucia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Karel Gott (@officialkarelgott)

Karel Gott, 1970 rok
Fot. akg-images / Horst Janke/EAST NEWS

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.