Izabella Sierakowska nie żyje
Fot. WITOLD ROZBICKI/REPORTER
POŻEGNANIE

Nie żyje Izabella Sierakowska, wieloletnia posłanka SLD. Odeszła po długiej chorobie

Miała 74 lata

Ksenia Krasko 31 marca 2021 12:20
Izabella Sierakowska nie żyje
Fot. WITOLD ROZBICKI/REPORTER

Przykre wieści ze świata polityki. Nie żyje Izabella Sierakowska, wieloletnia posłanka SLD. Jak przekazał syn zmarłej w rozmowie z PAP, „po długiej, ciężkiej chorobie odeszła po nierównej walce”. Smutną informację o śmierci Izabelli Sierakowskiej potwierdził wicemarszałek Sejmu i przewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Miała 74 lata.

Izabella Sierakowska nie żyje. Miała 74 lata

Mandat posłanki (X, I, II, III i IV kadencji) sprawowała od 1989 do 2005 roku, najpierw z ramienia PZPR, a później Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Była współprzewodniczącą SdRP, a w SLD zasiadała w zarządzie krajowym. W 2004 roku dołączyła do Socjaldemokracji Polskiej. W latach 2007-2011 była członkiem koła SDPL.

ZOBACZ TEŻ: Tragiczna śmierć Jana Lityńskiego. Zginął, ratując psa

Z wykształcenia Izabella Sierakowska była filologiem rosyjskim, pracowała jako nauczycielka. W czasie kariery politycznej walczyła o prawa kobiet, była współautorką ustawy liberalizującej prawo aborcyjne.

Izabella Sierakowska nie żyje. Posłanka SLD miała 74 lata

Izabella Sierakowska nie żyje
Fot. Radek Pietruszka / PAP

Izabella Sierakowska nie żyje. Politycy żegnają posłankę

Izabellę Sierakowską żegnają politycy. „Polityczka z krwi i kości. Feministka. Poznałem ją w czasach, kiedy ryzykownym było walczyć o prawa mniejszości, świeckie państwo czy prawa człowieka. Takie osoby jak ona dodawały wtedy otuchy i napawały wiarą, że jeszcze będzie normalnie”, napisał poseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek.

„Zapamiętam jej odwagę i energię. Dzieliła się tym z tymi, którzy tego potrzebowali: dyskryminowanymi, zapomnianymi, potrzebującymi...”, przekazał na Twitterze Robert Biedroń. „Mądra, piękna, dobra, odważna, wspaniała kobieta polskiej lewicy”, dodał Leszek Miller, były premier i były szef SLD.

Rodzinie i bliskim Izabelli Sierakowskiej składamy wyrazy współczucia. 

Źródło: TVN24, RMF FM, Onet

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…