Nie żyje generał Zbigniew Ścibor Rylski, powstaniec warszawski
Fot. East News
WSPOMNIENIE

Dziś mija pierwsza rocznica śmierci generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego

Bohater Powstania Warszawskiego zmarł w wieku 101 lat

Konrad Szczęsny 3 sierpnia 2019 11:26
Nie żyje generał Zbigniew Ścibor Rylski, powstaniec warszawski
Fot. East News

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari bohater Powstania Warszawskiego, zmarł 3. sierpnia 2018 roku, w wieku 101 lat. Już dwa lata temu w trakcie obchodów rocznicy wybuchu tego wielkiego zrywu żegnał się z Polakami. W piątek, w warszawskim Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego odsłonięto pomnik generała.

Nie żyje generał Zbigniew Ścibor-Rylski, bohater Powstania Warszawskiego

Przyszły generał Zbigniew Ścibor-Rylski przyszedł na świat w miejscowości Browki na Kresach Wschodnich. W roku wybuchu II wojny światowej ukończył szkołę wojskową, zaś po agresji III Rzeczy na Polskę w 1939 r. zyskał stopień podporucznika i brał czynny udział w walkach na froncie, m.in. pod Łęczną. Gdy niedługo później próbował przedrzeć się do Rumunii, dostał się do niewoli niemieckiej. 

W trakcie okupacji angażował się w Warszawie w szereg działań, razem ze Związkiem Walki Zbrojnej. Jako żołnierz Armii Krajowej włączył się również w walkę przeciwko UPA na Wołyniu (w 1943 roku doszło tam do masowego ludobójstwa na Polakach) pod pseudonimem „Motyl”. 

Gdy w 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, Zbigniew Ścibor-Rylski dowodził kompanią „Motyl”, należącą do batalionu „Czata 49”. Wraz z nią przebijał się z Woli na Stare Miasto, później do Śródmieścia, na Górny Czerniaków i na Mokotów. Jego odwagę doceniono najpierw awansem na stopień kapitana, zaś później wręczeniem Krzyża Virtuti Militari.

Po zakończeniu działań wojennych Ścibor-Rylski zaprzestał działań konspiracyjnych, jednak przez długi czas, w związku z represjami wobec żołnierz Armii Krajowej w czasach komunizmu, nie ujawniał swojej militarnej przeszłości i podjął pracę m.in. w Zjednoczonych Zakładach Gospodarczych INCO.

Po obaleniu komunizmu, od 1990 r. Ścibor-Rylski pełnił funkcję prezesa Związku Powstańców Warszawskich, przyczynił się również do powstania Muzeum Powstania Warszawskiego. W latach 2004-2014 był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Śledztwo IPN: generał Zbigniew Ścibor-Rylski współpracował z SB?

Jak przypomina serwis gazeta.pl, w 2012 r. prokurator IPN oskarżył generała o współpracę z SB w czasach komunizmu. Zbigniew Ścibor-Rylski nie wypierał się tego, podkreślał, że miało to związek z jego działalnością na rzecz państwa podziemnego. Wersja ta została potwierdzona przez wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich Zbigniewa Galperyna.

„Podtrzymywanie kontaktów generała, jako oficera wywiadu AK z Urzędem Bezpieczeństwa odbywało się na rozkaz i za wiedzą jego przełożonych z konspiracji. Nie była to współpraca z UB. Było to realizowanie rozkazu, a celem było pozyskiwanie informacji ważnych dla byłych żołnierzy AK”, wyjaśnił w trakcie obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Pożegnanie generała Zbigniew Ścibora-Rylskiego z Polakami

Do tego wzruszającego i przejmującego momentu doszło w 2017 roku podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

„Żegnam Was, na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z Wami. Sto lat to wielkie przeżycie. To wielka, największa, jaką człowiek może otrzymać od Boga, radość”, wyznał wówczas wyraźnie wzruszony zgromadzonym na Placu Wolności przed Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wiele osób dziękowało generałowi za bycie świadkiem tak makabrycznych czasów, za mądrość, którą dzielił się przy każdym spotkaniu i kultywowanie pamięci o tym ważnym zrywie narodowym. Podkreślano również, że to niesamowity zbieg okoliczności, że generał Zbigniew Ścibor-Rylski zmarł dzień po obchodach 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.  

Nie żyje generał Zbigniew Ścibor Rylski, powstaniec warszawski. Miał 101 lat
Fot. East News

Zbigniew Ścibor-Rylski, main topic
Fot. East News

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.