Fidel Castro
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA POLITYKI

Fidel Castro nie żyje. Pogrzeb odbędzie się 4 grudnia. Kim był El Comandante?

Weronika Bruździak-Gębura 26 listopada 2016 09:15
Fidel Castro
Fot. Getty Images

Fidel Castro zmarł w piątek wieczorem. Miał 90 lat. Informację o jego śmierci przekazał jego brat, Raul. Pogrzeb dyktatora odbędzie się 4 grudnia. Do tego czasu w kraju potrwa dziewięciodniowa żałoba narodowa.

 

Przywódca rewolucji kubańskiej. Dyktator, który doprowadził Kubę na skraj ruiny. Władzę sprawował od 1959 do 2008 roku. Jako swojego następcę wyznaczył młodszego brata, Raula.

 

Ojciec uznał Fidela Castro, gdy miał kilka lat

Fidel Castro urodził się 13 sierpnia 1926 roku w Biran, miasteczku leżącym na wschodzie Kuby. Był nieślubnym dzieckiem. Jego rodzice pobrali się dopiero wtedy, gdy Fidel miał kilka lat. Jego matka, Lina Ruz, była służącą w domu rodziców ojca Fidela, Angela Castro. Ojciec uznał syna dopiero wtedy, gdy ten miał 17 lat.

 

Jaki prywatnie był Fidel Castro? Miał dwanaścioro rodzeństwa, w tym pięcioro przyrodnich braci i sióstr z pierwszego małżeństwa ojca. Fidel był tak wybuchowym dzieckiem, że co chwila wyrzucano go ze szkoły. W 1945 zaczął studia na lokalnym uniwersytecie. Tam po raz pierwszy usłyszał o studentach, którzy protestują przeciwko wojskowym dyktatorom sprawującym rządy na Kubie. Oni ostatecznie wybrali gangsterkę, on politykę. Stał się najbardziej rozpoznawalnym przywódcą swojego kraju.

 

Dwie żony i dziewięcioro dzieci Fidela Castro

Sam Fidel Castro miał dwie żony i dziewięcioro dzieci. Pierwszą była studentka z bogatej rodziny, Mirta Diaz Balart. Para pobrała się w 1948 roku, Od jej ojca, związanego z kubańską władzą, dostali mnóstwo pieniędzy. Trzymiesięczną podróż poślubną spędzili w Nowym Jorku. Po powrocie Castro skończył studia prawnicze. W 1949 roku urodził się ich syn, Fidel Angelo „Fidelito” Castro. Małżeństwo nie przetrwało próby czasu - rozwiedli się w 1955 roku.

 

Castro zdradzał pierwszą żonę. Owocem romansu z Natalią „Naty” Revueltą Clews jest córka, Alina Fernandez Revuelta. Z nieznaną kochanką ma syna Jorge Angela Casto oraz córkę Francisco Pupo z kolejną kobietą.

 

Drugą żoną Fidela Castro była młodsza o 20 lat Dalia Soto del Valle, którą poślubił w 1980 roku. Ma z nią pięciu synów: Alejandro, Alexisa, Alexandra i Angela Castro Soto del Valle. Trzech z nich jest informatykami, jeden ortopedą, a trzeci studiował medycynę, ale nie udało mu się jej skończyć.

Castro zdradzał również drugą żonę. Równolegle spotykał się z rewolucjonistką, Celią Sanchez.

 

Za czasów Fidela Castro nie było łatwo

Kubańczykom za czasów Fidela Castro nie żyło się kolorowo. Jedzenie było na kartki, w sklepach brakowało podstawowych produktów. Na ulicach królowały stare auta - przerabiane w garażach Kubańczyków, by  pojeździły jeszcze kilka lat. Brakowało pieniędzy na szpitale i edukację.

Granice kraju były zamknięte. Otwarto je dopiero po odejściu dyktatora z urzędu. W 2015 roku po 54 latach Kuba nawiązała stosunki z USA. 

 

Kuba ma pieniądze głównie z turystyki. Zniszczone zabytki Hawany czy Santiago mają swój urok. Kubańczycy obawiają się, że ich kraj zostanie zalany przez zachodnie wpływy wraz z turystami, którzy coraz chętniej odwiedzają Perłę Karaibów, jak nazywana jest Kuba. Według danych ONZ, PKB Kuby wynosi 7 274 dolarów per capita.

 

Fidel Castro zostanie skremowany

Fidel Castro z powodu złego stanu zdrowia w 2006 roku tymczasowo przekazał władzę młodszemu bratu, Raulowi. Dwa lata później oficjalnie przeszedł na polityczną emeryturę.

 

Fidel Castro zmarł 25 listopada 2016 roku o 22:29. Przyczyna jego śmierci nie jest znana. Wiadomo, że były dyktator Kuby ma zostać skremowany.  Władze ogłosiły dziewięciodniową żałobę narodową.

Pogrzeb dyktatora odbędzie się 4 grudnia w Santiago de Cuba. Następnie rozpocznie się czterodniowa procesja z prochami Fidela Castro.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?