Ennio Morricone
Fot. Getty IMages
POŻEGNANIE

Nie żyje Ennio Morricone. Kompozytor i dyrygent miał 91 lat

O pogrzebie i ostatnich chwilach życia opowiedział jego przyjaciel...

Rafał Kowalski 6 lipca 2020 10:14
Ennio Morricone
Fot. Getty IMages

Włoskie media podały dziś rano smutną informację o śmierci Ennio Morricone. Uznany dyrygent i kompozytor, autor muzyki filmowej do 400 produkcji, zmarł dziś o świcie. Szczegóły śmierci i pogrzebu podał jego najbliższy przyjaciel.

Ennio Morricone – życie, twórczość, przyczyny śmierci

Włoski dziennik La Repubblica a za nim inne lokalne media przekazały, że dziś rano w rzymskim szpitalu zmarł Ennio Morricone. Wiekowy artysta miał trafić do kliniki już wcześniej - po tym, jak upadł i złamał kość udową.

Giorgio Assuma, przyjaciel i prawnik muzyka, przekazał mediom, że kompozytor był świadomy tego, że odchodzi, ale do ostatnich chwil zachowywał „pełną świadomość i wielką godność”. Zdobywca dwóch Oscarów będzie miał zgodnie ze swoją wolą pogrzeb o charakterze prywatnym. To nie wszystko. „Uroczystość odbędzie się z poszanowaniem pokory i skromności, które zawsze go inspirowały”, mówił przyjaciel 91-latka.

Ennio Morrcione urodził się 10 listopada 1928 roku w Rzymie w rodzinie wielodzietnej. Miał aż czwórkę rodzeństwa. Talent muzyczny u kompozytora mógł wziąć się od ojca - Mario Morricone był jednym z najbardziej szanowanych włoskich trębaczy. W 1956 roku Morricone Junior ożenił się z Marią Travia, z którą miał trzech synów i córkę.

Muzyk zaczął tworzyć, gdy miał cześć lat, choć jego karierę liczy się od roku 1946, gdy osiągnął pełnoletność. Zaraz po studiach w klasie trąbki, orkiestracji i kompozycji zajął się pisaniem dzieł muzycznych, które potem były podpisywane nazwiskami sławnych kompozytorów. Dopiero od lat 60. pracował na własne nazwisko. Pierwszą falę uznania przyniosła mu muzyka pisana do westernów, m.in. do filmu Pewnego razu na Dzikim Zachodzie. Publiczność pokochała też jego wkład w powstanie takich produkcji jak Misja, Niebiańskie dni, 1900, Nietykalni czy Cinema Paradiso.

Morricone długo czekał na swojego pierwszego Oscara. Ten, honorowy, za całokształt twórczości został mu wręczony dopiero w 2007. Z kolei 9 lat później kompozytor pokonał innych muzyków i otrzymał najważniejszą nagrodę filmową za ścieżkę dźwiękową do Nienawistnej ósemki. Ulubieniec publiczności został też za życia laureatem takich nagród jak BAFTA czy Złoty Glob.

 Artysta od lat koncertował po całym świecie. Ostatni raz odwiedził Polskę w styczniu w 2019, kiedy dał występ w Krakowie. 91-latek wciąż był aktywny zawodowo. Planował kolejne spotkania z publicznością… 

Ennio Morricone
Fot. Getty IMages

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.