Do końca chciała przeżyć życie tak, by miało ono znaczenie

Gabriela Czernecka 4 września 2018 19:56

Nie żyje Claire Wineland! Miała zaledwie 21 lat. Dla milionów fanów była wielką inspiracją. Zapamiętają ją jako doskonałą motywatorkę i dzielną dziewczynę, która próbowała wygrać walkę z chorobą. Do samego końca się nie poddawała i była zdecydowana przeżyć życie tak, by miało ono znaczenie. Niestety zmarła zaledwie tydzień po przeszczepie płuc. Poznajcie wzruszającą historię Claire…

Claire Wineland nie żyje

W 2017 roku Melissa Yeager  przeprowadziła z córką rozmowę o śmierci. Wówczas dwudziestolatka spojrzała na swoją zmartwioną mamę i odpowiedziała z uśmiechem na twarzy: „Po śmierci jesteś bliżej wszystkich tych, których kochasz, ponieważ jesteś częścią wszystkiego”.

Claire jedną czwartą swojego życia spędziła w szpitalu. Zespół medyczny, który się nią opiekował, traktowała jak drugą rodzinę. Spodziewała się, że umrze młodo, ale nie chciała zostać zapomniana. Nie chciała także zatracić w sobie radości - swoją salę szpitalną udekorowała tak, by wyglądała jak jej pokój w domu, z pielęgniarkami grała w chowanego i z uśmiechem na twarzy wspominała o tym, jak jeden z lekarzy trudził się, opowiadając jej o bezpiecznym seksie. 

Jej rodzice, Melissa i John, rozstali się, gdy Claire miała zaledwie trzy lata. Mimo rozstania pozostali w przyjaznych stosunkach i dzielili się opieką nad córką. Claire wzięła to sobie do serca. Podróżowała, dawała wykłady i opowiadała o swojej chorobie.  Wkładała masę energii w fundację, którą założyła w wieku 13 lat po wyjściu z szesnastodniowej wywołanej medycznie śpiączki. Pracowała nad książką, ale obiecywała, że nie będzie to kolejna „szczęsliwa książka dla chorych”. 

Claire Wineland cierpiała na mukowiscydozę. To choroba dziedziczona, zaburzająca pracę gruczołów i powodująca zmiany w układzie oddechowym lub pokarmowym. Zwykle polega na powracających zakażeniach, które uszkadzają płuca lub przewlekłym zapaleniu trzustki, prowadzącym do jej niewydolności i wtórnej cukrzycy. Mimo choroby Claire nie traciła pogody ducha.

Postawiła sobie za cel pokazanie ludziom, że choroba w niczym ich nie ogranicza. Rodzice Claire nauczyli się w pełni ufać swojej córce jeśli chodzi o jej ciało. Gdy stała się pełnoletnia podjęła decyzję, że nie ma zamiaru poddać się podwójnemu przeszczepowi płuc. Rodzice musieli zaakceptować jej decyzję.  Podczas konferencji TEDx opowiedziała o tym, jak mukowiscydoza pomaga jej w jakości życia. „Życie nie polega tylko na byciu szczęśliwym. Nie chodzi o to, jak się czujesz, chodzi o to, co robisz ze swoim życia”, wyznała. 

Zdanie na temat transplantacji zmieniła jednak na początku roku przez pogarszający się stan zdrowia.  Dziewięciogodzinna operacja przebiegła dobrze, a mama dziewczyny zamieściła nawet w sieci nagranie, na którym tańczy z radości w poczekalni. Niestety ich radość nie trwała długo… Niedługo po udanej operacji radość i szczęście zmieniło się w strach.

Claire doznała udaru. Skrzep odciął przepływ krwi do mózgu i dziewczyna nie obudziła się ze śpiączki. Zmarła spokojnie, z rodzicami u boku. „Niezależnie od przeszkód, którymi hojnie obdarzał ją los, nie godziła się na litość i była zdeterminowana, by nadać swojemu życiu znaczenie”, czytamy w tekście upamiętniającym Claire. 

Jak mówił w jednym z wywiadów ojciec Claire ta, nauczyła go dwóch zasad, którymi sama  się kierowała: „Nie bój się tego, co jeszcze się nie stało” i „naucz się kochać to, co jest”. Jej przemowy dotyczące bycia chorym, śmiertelności i tego, jak cieszyć się z życia inspirowały rzesze internautów. Claire Wineland zmarła w niedzielę 2 września, po odłączeniu od aparatury podtrzymującej życie. 

1/5
Claire Wineland
Copyright @Getty Images
1/5

Nie żyje Claire Wineland. Miała zaledwie 21 lat. Dla milionów fanów była wielką inspiracją.

2/5
Claire Wineland
Copyright @Instagram @claire.wineland
2/5

Do samego końca się nie poddawała i była zdecydowana przeżyć życie tak, by miało ono znaczenie. Niestety Claire Wineland zmarła zaledwie tydzień po przeszczepie płuc. 

3/5
Claire Wineland
Copyright @Instagram @claire.wineland
3/5

„Po śmierci jesteś bliżej wszystkich tych, których kochasz, ponieważ jesteś częścią wszystkiego”, mówiła Claire Wineland.

4/5
Claire Wineland
Copyright @Instagram @claire.wineland
4/5

Claire Wineland cierpiała na mukowiscydozę. To choroba dziedziczona, zaburzająca pracę gruczołów i powodująca zmiany w układzie oddechowym lub pokarmowym.

5/5
Claire Wineland
Copyright @Instagram claire.wineland
5/5

Jak mówił w jednym z wywiadów ojciec Claire ta, nauczyła go dwóch zasad, którymi sama  się kierowała:„Nie bój się tego, co jeszcze się nie stało” i „naucz się kochać to, co jest”. Claire Wineland zmarła w niedzielę 2 września.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…