Alan Parker
Fot. Getty Images
POŻEGNANIE

Nie żyje brytyjski reżyser Alan Parker. Twórca słynnej Evity miał 76 lat

Przez lata zmagał się z ciężką chorobą

Ksenia Krasko 31 lipca 2020 21:45
Alan Parker
Fot. Getty Images

Przykrą informację przekazują portale Deadline i The Variety. Nie żyje słynny brytyjski reżyser i scenarzysta Alan Parker. Filmowiec zmarł po długotrwałej chorobie. Miał 76 lat.

Alan Parker nie żyje

Najsłynniejsze dzieła Alana Parkera to m.in. filmy Ptasiek, Evita (biografia żony prezydenta Argentyny Evy Perón), The Wall (oparty na albumie Pink Floyd), czy Bugsy Malone. Ten ostatni był swoistym eksperymentem reżysera. Zgodnie z koncepcją, wszystkie role w filmie przypadły dzieciom i nastolatkom, którzy naśladowali dorosłych. Wszyscy mieli mniej niż 16 lat, a jedną z ról zagrała Jodie Foster.

Filmowiec był dwukrotnie nominowany do Oscara, w 1978 roku za film Midnight Express, a w 1988 roku za Missisipi w ogniu. Otrzymał cztery nagrody BAFTA, był laureatem Festiwalu Filmowego w Cannes. W 2003 roku wyreżyserował swój ostatni film Życie za życie.

Należał do Stowarzyszenia Brytyjskich Reżyserów, angażował się w rozwój sztuki filmowej zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku otrzymał tytuł rycerski za zasługi dla brytyjskiego przemysłu filmowego. 

Alan Parker
Fot. Getty Images

TAGI #film #śmierć

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.